Optyka ma znaczenie

Wykorzystanie wizualnych trików może znacząco powiększyć optycznie niewielką łazienkę, bez ingerowania w samą strukturę pomieszczenia. Kluczem jest dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych zarówno na ściany, jak i podłogę. Jasne kolory mają zdolność optycznego powiększania przestrzeni, nadają jej lekkości i wrażenia przestronności. Płytki o połyskującej powierzchni pomogą wzmocnić ten efekt - odbijają światło i sprawiają, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne. Płytki z połyskiem świetnie się sprawdzą, jeśli zamierzamy zamontować w łazience oświetlenie LED. Dzięki lustrzanej powłoce efekt będzie niesamowity!

Fot. Galeria Venis, źródło: Home Concept

Płytki dużego formatu są o tyle dobrym wyborem, że na małej przestrzeni tworzą gładkie, jednolite powierzchnie. Mniejsze kafle, mozaiki czy dekoracje sprawdzą się w strefach, które chcemy optycznie wydzielić, jak np. wokół umywalki czy prysznica,

  • O jednolitość warto zadbać przede wszystkim na poziomie podłogi - bez wizualnego wydzielania stref w pomieszczeniu, za wyjątkiem prysznica, który warto lekko odznaczyć - mówi Michał Jakóbczak, ekspert Home Concept.

Wanna? Nie, prysznic!

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni w małej łazience możliwe jest dzięki starannej selekcji wyposażenia, w tym przede wszystkim wyborowi między prysznicem a wanną. W przypadku niewielkich łazienek zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest prysznic, który zajmuje mniej miejsca i umożliwia efektywniejsze zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. Ta decyzja wpłynie zarówno na estetykę wnętrza, jak i komfort użytkowania pozostałych stref w łazience. Kabiny prysznicowe typu walk-in, dostępne w ofercie Home Concept, są doskonałym wyborem ze względu na możliwość dopasowania ich do wymiarów łazienki. Są idealne zarówno do małych pomieszczeń, jak i przestronnych salonów kąpielowych.

Poza wyborem kabiny warto pomyśleć np. o armaturze natynkowej czy misce wc na stelażu - ukrycie części instalacji w ścianie pozwoli nam zyskać przestrzeń np. na blatach szafek.

Fot. Hansgrohe, źródło: Kamen Warszawa, Home Concept

Meble i ceramika łazienkowa

Wybór odpowiedniej kabiny to kluczowy element, ale równie istotne są dobór ceramiki i mebli. W niewielkich łazienkach zalecane są modele podwieszane, które odsłaniają podłogę (co ułatwia też sprzątanie), optycznie powiększają przestrzeń. Producenci mają w ofercie wiele kompaktowych rozwiązań, idealnie dostosowanych do małych łazienek. Wiedzą, że każdy centymetr ma znaczenie dla kompozycji i funkcjonalności, dlatego bez problemu znajdziesz wygodną w użytkowaniu ceramikę, która nie zajmuje dużo miejsca. Pamiętaj tylko, by zadbać np. o odpowiednia głębokość miski wc czy umywalki - bywa bowiem, że mała ceramika jest też zbyt płytka.

  • Ważne jest precyzyjne dopasowanie wyposażenia i mebli do metrażu łazienki, ponieważ nawet niewielki błąd w pomiarze może zakłócić planowaną aranżację. Przed zakupem konieczne jest dokładne zmierzenie wymiarów pomieszczenia, uwzględniając szerokość ścian, rozmieszczenie ceramiki, rur oraz kierunku otwierania drzwi - zaleca ekspert Home Concept.
Przy aranżacji łazienki nie zapominajmy jak ważnym aspektem są np. rolety do okien czy inne tkaniny. Ocieplają one nieduże wnętrza. Fot. mi.ju okno&tkanina, źródło: Home Concept Galeria Wnętrz

Funkcjonalne detale

Aby zoptymalizować małą łazienkę pod względem funkcjonalności, bądźcie czujni na detale. Oprócz szafki nad umywalką z lustrem czy praktycznej zabudowy strefy WC, inne rozwiązania też pomogą sprytnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Grzejnik w łazience nie tylko daje ciepło, ale także posłuży jako dodatkowy reling na ręczniki, nawet latem. Dzięki atrakcyjnemu wzornictwu może również stanowić istotną ozdobę wnętrza. Wybór odpowiedniego grzejnika zależy od jego parametrów technicznych, takich jak moc, materiał wykonania czy sposób zasilania, jednak bogactwo dostępnych modeli pozwala znaleźć taki, który doskonale podkreśli charakter wnętrza, stając się jego integralną częścią.

  • Design grzejników jest obecnie równie istotny jak projektowanie pozostałych elementów łazienki - potwierdza ekspert Home Concept.
Grzejnik Tubes Kalmar, xródło: Home Concept

Więcej informacji na: homeconcept.com.pl