Przygotowując się do przyjścia na świat małego dziecka, warto zaplanować jego pokój jeszcze przed narodzinami - tak, aby noworodek miał już wszystko, czego potrzebuje. Co prawda, kwestę aranżacji zgodnie z płcią dziecka można odłożyć na później, jednak podstawowe wytyczne dla każdego pokoju są takie same.

Noworodek i niemowlę potrzebują bardzo niewiele i… tak wiele. Bezpieczeństwa, spokoju, higieny. Dlatego najważniejsze w pokoju dla maleństwa będą: łóżeczko z regulacją poziomu i możliwością częściowego demontażu balustradki, dostęp światła i świeżego powietrza oraz proste, łatwe do utrzymania w czystości meble.

Kolory - jasne, pastelowe, sprzyjające odprężeniu, wzory - spokojne i stonowane. Nieliczne kontrastowe dodatki - zabawki, karuzelki czy obrazki na nieagresywnym tle będą skuteczniej przyciągały dziecięcą uwagę. Na dziesiątki wchłaniających kurz i roztocza pluszaków przyjdzie jeszcze czas.

Ważna jest także wygoda mamy - warto wstawić do pokoju praktyczne komody (najwygodniejsze do przechowywania ubranek), przewijak, kosz na pieluszki i wygodny fotel, w którym spędzimy niejedną godzinę karmiąc i tuląc maleństwo do snu. Wybierając oświetlenie dokupmy małą lampkę dającą półmrok - delikatne światło sprawdzi się podczas nocnych wizyt w pokoju dziecka.

Zadbajmy także o jakość powietrza w pokoju malucha - rozważmy zakup nawilżacza lub oczyszczacza powietrza. Z pewnością ułatwią spokojny sen niemowlaka.

A co z dekoracjami? To zależy już tylko od naszej wyobraźni. Modnymi dodatkami są girlandy, materiałowe literki z imieniem dziecka, lub dekoracyjne poduszki z motywem leśnych zwierzątek. Nie dajmy się jednak zwieść producentom pięknych pościeli! Choć łóżeczko przystrojone w bawełniane ochraniacze i pastelową pościel wygląda pięknie, może stać się ono zagrożeniem dla noworodka. Niemowlę do ukończenia pierwszego roku życia powinno spać w śpiworku - minimalizujemy w ten sposób możliwość uduszenia.

Tak przygotowany pokój niemowlaka zapewni nam komfort i spokój na pierwszy rok życia dziecka.