Gdy rozpocznie się rok szkolny, w pokoju ucznia przybywa książek, sprzętów i innych elementów wyposażenia. Ubywa natomiast miejsca do ich przechowywania. Oto kilka pomysłów, jak mądrze zagospodarować przestrzeń na szkolne drobiazgi. Jak sprytnie urządzić, aby nie zagracić?

Jak sprytnie urządzić, aby nie zagracić?

Najważniejszym miejscem w pokoju ucznia jest biurko. Ważne, aby było niezagracone, ponieważ bałagan negatywnie wpływa na poziom skupienia i efektywność uczenia się.

Jeśli w pomieszczeniu brakuje miejsca na dodatkową szafę czy komodę warto niektóre elementy wyposażenia, jak książki czy sprzęty biurowe ulokować na regałach i półkach. Bezpiecznie zamocowane bezpośrednio do ściany ułatwią dziecku korzystanie z materiałów potrzebnych do nauki, a przy okazji staną się ciekawym elementem aranżacji wnętrza.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Oświetlenie strefy nauki w pokoju ucznia jest niezwykle ważne. Oprócz centralnego źródła światła należy zadbać o dodatkową lampkę, która będzie równomiernie oświetlała biurko. Powinna posiadać ruchome ramię, którym bez trudu można sterować, co umożliwia przybliżenie lub oddalenie na dowolną odległość promienia żarówki.

fot. fischer Polska

Umiejscowienie lampy zależy od tego, czy nasze dziecko pisze prawą, czy lewą ręką. W pierwszym przypadku źródło światła powinno znajdować się po lewej stronie blatu, w drugim odwrotnie.

Aby zyskać dodatkową przestrzeń roboczą na biurku, która często zajęta jest także przez komputer lub inne przybory, można lampkę zamontować na ścianie. To rozwiązanie doskonale znane z małych sypialni, w których brakuje miejsca na stolik nocny. Metalowa lampka w zdecydowanym kolorze zbuduje klimat np. w industrialnym wnętrzu.

Kącik mola książkowego

Jeśli książki i zeszyty nie mieszczą się już w biurku ani na blacie, warto rozważyć zamontowanie na ścianie wiszącego regału. Powinien znajdować się w łatwo dostępnym miejscu w niedalekiej odległości od stolika, przy którym dziecko odrabia lekcje.

Aby uniknąć niemiłych niespodzianek przed zakupem, należy ustalić jego dokładne umiejscowienie oraz maksymalną wysokość i szerokość, najlepiej w odniesieniu do ilości i wymiarów posiadanych lektur. Może się bowiem okazać, iż wysokie książki nie zmieszczą się na naszym nowo zamocowanym regale.

W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie wiszący regał wielopoziomowy, który pozwoli kompaktowo przechowywać wybrane przedmioty różnej wielkości. Dzięki geometrycznym kształtom sprawdzi się w nowocześnie urządzonych wnętrzach.

fot. fischer Polska

Wygospodaruj dodatkowe miejsce na sprzęty elektroniczne

Do przydatnych w pokoju ucznia sprzętów należy drukarka. Przeważnie jej miejsce jest na biurku lub obok niego, jednak przez swoje gabaryty zajmuje dużo miejsca i zwyczajnie przeszkadza. Rozwiązaniem tego problemu jest prosta półka zamocowana na ścianie w okolicy biurka. Wykonana z płyty wiórowej laminowanej będzie nie tylko wytrzymała i łatwa w czyszczeniu, ale dzięki możliwości łączenia kolorów np. bieli z odcieniem jasnego drewna np. jesionu stanie się stylowym akcentem w pokoju dziecka.

Decydując się na zakup, weźmy pod uwagę również możliwość przechowywania na niej papieru, którym będziemy uzupełniać kasetę drukarki. Wspomniana wcześniej lampka i drukarka wymagają korzystania z energii, dlatego podczas planowania ich rozmieszczenia należy pomyśleć o źródłach zasilania.

Nieestetycznie wiszące, nieukryte kable mogą być niebezpieczne dla użytkowników, a także mogą zniszczyć efekt stylowo urządzonego wnętrza.

Coś kreatywnego - tablica korkowa

Aranżacyjnym hitem w dziecięcych pokojach są tablice korkowe lub magnetyczne. Służą jako miejsce organizacji pracy. Nadają się do przypinania planu lekcji, kalendarza czy ważnych notatek. Umieszczenie na nich rysunków, zdjęć lub bibelotów sprawi, że będą odzwierciedleniem charakteru i pasji dziecka.

Kreatywnie zagospodarowana tablica może dodatkowo stać się prawdziwą ozdobą wnętrza. Co więcej, korek jest materiałem naturalnym, do którego nie przylega kurz, przez co jest przyjazny dla osób z alergią. Jeśli jednak nie przepadamy za tradycyjnym wyglądem tablicy, możemy łatwo zmienić jej kolor przy użyciu zwykłej farby malarskiej. Aby stworzyć na niej ciekawe wzory, np. w postaci pasków, wystarczy wykorzystać taśmę malarską.

Warto także pomyśleć o organizerach na biurko, po to by dzieci same mogły uporządkować leżące na nim rzeczy po nauce lub zabawie. Mały artysta, który posiada dużo kredek, mazaków i ołówków potrzebuje pojemników do ich przechowywania.

fot. fischer Polska

Idealnie sprawdzą się te zrobione samodzielnie, np. ze słoików czy metalowych puszek, w których dziecko z radością będzie trzymało swoje przybory. Pomalowane na ulubiony kolor lub z podobizną popularnej postaci z bajki czy filmu będą przykuwającym wzrok i funkcjonalnym dodatkiem.

Dobrym pomysłem jest wspólne dekorowanie - dzieci chętniej dbają o własnoręcznie przygotowane przedmioty i tym samym będą bardziej skore do utrzymania porządku na biurku.

Bezpieczny montaż kluczem udanej aranżacji

Aby dziecko mogło swobodnie korzystać zarówno z półki, regału, lampki czy tablicy trzeba zadbać o odpowiedni montaż przedmiotów elementów na ścianie. Przystępując do prac, należy najpierw pochylić się nad wyborem odpowiedniego mocowania. Choć różnią się one przeznaczeniem i budową, łączy je jedna rzecz: wszystkie dbają o nasze bezpieczeństwo podczas codziennych sytuacji.

Dobór właściwych kołków zależy od materiału konstrukcyjnego ściany, a także od obciążenia, któremu ją poddamy. Każdy, nawet najlepszy produkt uniesie tyle, na ile ostatecznie pozwoli mu podłoże.

Dobre jakościowo kołki to połowa sukcesu

Podczas montażu w perforowanej cegle lub betonie sprawdzi się uniwersalne mocowanie fischer UX lub fischer DUOPOWER, które są doskonałym wyborem w przypadku lekkich regałów lub półek.

Z kolei do mocowania w płytach gipsowo-kartonowych lub innych płytach budowlanych z pustą przestrzenią idealnie nadają się kołki z linii duo - DUOTEC lub DUOBLADE.

Wybierając kołek do montażu oświetlenia, warto zaopatrzyć się w kołki nylonowe, jak np. UX lub stworzony z dwóch komponentów DUOPOWER. Chcąc osadzić tablicę korkową w płycie gipsowo-kartonowej lub gipsowo-włóknowej, warto postawić na kołki DUOBLADE w rozmiarze 8.

Mocowania, takie jak UX, DUOPOWER czy DUOTEC sprawdzą się nawet w sytuacji, kiedy nie jesteśmy pewni, z jakim podłożem mamy do czynienia. Wykorzystanie kołków uniwersalnych zapewni więc nie tylko odpowiednią nośność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.

- Dostępne w naszej ofercie kołki uniwersalne dopasowują się kształtem do konkretnego podłoża, w którym są osadzane, tak aby jak najlepiej się z nim zespolić. Dzięki innowacyjnej zasadzie działania mocowania osiągają znacznie wyższą nośność niż większość kołków uniwersalnych dostępnych na rynku. Jest to zatem bezpieczny wybór w przypadku nieznanego podłoża. Wybierając kołki fischer, nie musimy martwić się, z czego została wykonana ściana i czy wytrzyma dane obciążenie - mówi Kamil Burkacki, dyrektor ds. technicznych fischer Polska.

Kolejnym krokiem jest dobór właściwych śrub. Aby nie kłopotać się wyborem, warto skorzystać z już gotowych zestawów, które występują w różnych kombinacjach: z wkrętami, bez wkrętów; z wkrętami z hakiem prostym, okrągłym itd.

Dla elementów, których nie wykorzystamy do mocowania półek, można znaleźć inne zastosowanie. Tuż nad biurkiem na wkręcie oczkowym powieśmy koszyczek na drobiazgi, takie jak zszywacz, taśma klejąca czy gumka do gumowania. Wyznaczenie stałego miejsca do ich przechowywania sprawi, że zawsze będą w zasięgu ręki i się nie pogubią.

Z kolei na prostych hakach możemy zawiesić własnoręcznie przygotowane, różnokolorowe cotton balls. Tego rodzaju, barwny dodatek przyozdobi przestrzeń nad biurkiem, a jeśli do wykonania wykorzystamy lampki ledowe, także klimatycznie ją oświetli.

fot. fischer Polska

O czym pamiętać podczas montażu

Prace montażowe w pokoju możemy wykonać samodzielnie przy użyciu wkrętarki czy nawet ręcznego wkrętaka. Przed osadzaniem kołków w ścianie należy dokładnie określić rozmieszczenie regału czy lampki oraz miejsce mocowania.

Rozrysowanie punktów pozwoli równo i precyzyjnie zamontować wybrany element. Tak przytwierdzony do ściany za pomocą odpowiednich dybli przedmiot pomoże uporządkować przestrzeń, stając się stabilną podporą opasłych tomów, przyborów szkolnych czy elektroniki.

Więcej informacji na: www.fischerpolska.pl