Meble do salonu to nie tylko kanapa i stolik kawowy. Współczesny salon może być jednocześnie jadalnią, gabinetem, a nawet pokojem zabaw dla dzieci. Jak go zatem funkcjonalnie umeblować?

Salon to główne pomieszczenie w mieszkaniu - to tu spędzamy najwięcej czasu i przyjmujemy gości. By był prawdziwą wizytówką domu, musi być urządzony z rozwagą. Pamiętajmy, że pełni głównie funkcję miejsca do wypoczynku i to na niej przede wszystkim powinniśmy się skupić, wybierając meble do salonu. Co oprócz wygodnej kanapy i stolika kawowego warto tam postawić?

Kolekcja mebli Aspero, wykończenie dąb pustynny, PAGED Szafka pod rtv Mostorp IKEA Meble z kolekcji Toronto z dekorem San Remo Rustic Meble Wójcik
Kolekcja mebli Aspero, wykończenie dąb pustynny, PAGED, szafka rtv 1399 zł, regał 1799 zł Szafka pod rtv Mostorp, szuflada ułatwia przechowywanie akcesoriów, IKEA, 799 zł Meble z kolekcji Toronto z dekorem San Remo Rustic, podświetlane LED-ami, bezuchwytowe, z systemem cichego domykania, MEBLE WÓJCIK, szafka rtv od 549 zł, komoda od 899 zł

Podpora dla telewizora

Szafka rtv to jeden z ważniejszych mebli w części wypoczynkowej salonu. Zwykle stawia się ją naprzeciwko kanapy, tak aby można było wygodnie oglądać telewizję. Warto się na nią zdecydować, nawet jeśli telewizor mamy zamiar powiesić na ścianie - to idealne miejsce także na odtwarzacz DVD, dekoder i sprzęt grający.

W pojemnych szufladach czy półkach zamykanych drzwiczkami możemy schować kable, płyty, piloty i inne rzeczy, które nie powinny być na widoku - dzięki temu unikniemy w salonie wrażenia bałaganu. Do wyboru mamy nie tylko meble stojące na stałe, lecz także ruchome, na kółkach, które są niezwykle przydatne, gdy często zmieniamy ustawienie telewizora. Nowością są szafki rtv ze specjalną tkaniną akustyczną, która przepuszcza dźwięk z ukrytych za frontami głośników.

Szafka pomocnik Memo 1 Happy Barok Kolekcja mebli Danton Black Red White Meble Severo w kolorze dąb śnieżny i dąb królewski Salony Agata
Szafka pomocnik Memo 1 inspirowana wzornictwem lat 70., proj. Katarzyna Jasyk, HAPPY BAROK, 650 zł (zdj. Jagoda Lesiuk) Kolekcja mebli Danton z frontami w kolorze białym z połyskiem, BLACK RED WHITE, szafka rtv 549 zł, komoda 649 zł Meble Severo w kolorze dąb śnieżny i dąb królewski (wewnątrz) to oryginalne połączenie klasyki z nowoczesnością, SALONY AGATA, szafka rtv 649 zł, witryna 999 zł

Pamiętajmy, że szafka rtv musi być wielkością dopasowana do rozmiarów ekranu telewizora, tak aby mógł na niej bezpiecznie stać.

Nie zapomnijmy o ustawieniu jej w odpowiedniej odległości od kanapy - im większy telewizor stoi na szafce, tym większa powinna być odległość od miejsca, gdzie siedzimy, np. dla telewizora 32" minimalna odległość to 2,4 m, dla 40" - 2,8 m, dla 46" - 3,5 m.

Komoda Nut, LaForma, 9DESIGN Szafki rtv z kolekcji Median Black Red White
Komoda Nut, LaForma, 9DESIGN, 8199 zł Szafki rtv z kolekcji Median z tkaniną akustyczną przepuszczającą dźwięk z ukrytych za frontami głośników, podświetlenie LED, system cichego domykania, BLACK RED WHITE, szafka o szer. 144 cm (w środku) 1299 zł, szafki o szer. 60 cm (po bokach) 349 zł/szt., podstawka pod szafkę 89 zł/szt.

Komody, szafki, szafeczki

W części wypoczynkowej salonu warto zaplanować komodę z pojemnymi szufladami, regał czy niewielką szafkę wiszącą, dzięki którym zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania.

Ze znalezieniem odpowiednich nie będziemy mieć problemu, ponieważ producenci oferują jednolite stylistycznie zestawy do pokoju dziennego, z kilkoma rodzajami mebli do wyboru. Dobrym pomysłem są także nowoczesne systemy modułowe, składające się z gotowych elementów do indywidualnego konstruowania. Ich ogromną zaletą jest to, że w każdej chwili możemy dołożyć kolejne części mebla i dzięki temu zyskać zupełnie nową aranżację salonu.

Kolekcja Muto Meble Vox Meble z kolekcji Corano Salony Agata
Kolekcja Muto ze skrzynkami, które można ustawiać na meblach, powiesić na ścianie lub wykorzystać jako pojemniki, proj. Bartłomiej Pawlak i Łukasz Stawarski, MEBLE VOX Meble z kolekcji Corano, podświetlane lampkami jarzeniowymi i LED-ami, z systemem cichego domykania, SALONY AGATA, szafka rtv 1709 zł, witryna 2265 zł, szafka 1135 zł

Pamiętajmy, że meble powinny być dopasowane do wielkości pomieszczenia nie tylko rozmiarem, ale też stylem. Jeśli salon jest niewielki, wybierzmy elementy jasne, wyglądające lekko, o prostych formach i bez przesadnych zdobień - w przeciwnym razie przytłoczą wnętrze.

Zanim kupisz

  • Przed zakupem mebli koniecznie zmierzmy miejsce, w którym będą stały - dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek. Do niewielkiego salonu nie wybierajmy zbyt wielu elementów, bo nawet jeśli się zmieszczą, będą sprawiać wrażenie ciasnoty.
  • Jeśli kupujemy meble gotowe, już złożone, sprawdźmy dokładnie działanie wszystkich mechanizmów (zawiasów, szuflad, podświetleń), a także upewnijmy się, że na powierzchni nie ma wybrzuszeń, nierówności, ubytków.
  • W przypadku, gdy meble wymagają samodzielnego złożenia, weźmy pod uwagę zamówienie takiej usługi w sklepie - zapłacimy trochę więcej, ale w razie gdy podczas montażu meble zostaną uszkodzone, sprzedawca będzie je musiał wymienić. Na meble do salonu producenci zazwyczaj dają roczną gwarancję. Warto o to spytać przy zakupie.