W bogactwie etnicznych kultur, wzorów i inspiracji łatwo się zagubić. Wprowadźmy zatem nieco porządku. Poznajcie styl etno w trzech odsłonach.

Bollywoodzka przygoda

Indie to chyba najbardziej kolorowy z azjatyckich krajów, oferujący ogromny wybór wzorów i motywów, które warto wprowadzić do wnętrza. Szczególnie modne są ostatnio oszałamiające wzorami mandale, pojawiające się na rozmaitych tkaninach czy przedmiotach. Warto też zwrócić uwagę na indyjskie meble urzekające wyrafinowanymi zdobieniami.

Egzotyka udomowiona Egzotyka udomowiona
Charakterystyczne krzesło z wikliny lub ratanu, nazywane „pawim” będzie stanowić wyrazisty akcent we wnętrzu. Fot. Loversiq Indyjskie wnętrza budzą radość i dodają energii. Jest to zasługa energetycznych, mocnych kolorów.
Fot. Harlequin

Kolebka ludzkości

Afrykańskie rzemiosło ma w sobie zarazem surowość i wyrafinowanie. Dlatego we wnętrzach zawsze działa bardzo silnie. Drobne akcenty w postaci tkanin, koszy czy masek wystarczą, żeby wykreować etniczną aranżację. Najlepiej będą wyglądać w towarzystwie jasnych powierzchni oraz prostych mebli.

Egzotyka udomowiona Egzotyka udomowiona Egzotyka udomowiona
Żeby nadać wnętrzu afrykańskiego ducha, wystarczy wprowadzić barwne tkaniny o klasycznych, etnicznych wzorach. Fot. Catherine Kleeli Afrykańską aranżację podbije odpowiednia paleta kolorów ziemi i piaskowych beżów. Fot. Atelier Lane Wyraziste, choć proste wzory i surowe sprzęty to esencja afrykańskich wnętrz. Ich najlepszym towarzyszem są jasne, najlepiej białe ściany. Fot. Barefoot Gypsy

Cesarski pałac

Daleki Wschód to dla nas Europejczyków prawdziwa egzotyka. Często zapominamy, że Orient to przede wszystkim niezwykle wyrafinowane kultury, które sztukę i rzemiosło opanowały do perfekcji. Inspirując się nimi, można stworzyć oryginalne wnętrze. Jeśli jednak pragniemy zrównoważyć nieco orientalne akcenty, warto zestawić je z nowoczesnymi sprzętami i materiałami.

Egzotyka udomowiona Egzotyka udomowiona
Orient utożsamiamy często z wyrafinowaniem. Ważniejsze są bowiem odpowiednie proporcje i kunszt niż epatowanie barwami. Fot. Barneby Gates Ręcznie malowane tkaniny o wyrafinowanych wzorach to jeden ze znaków rozpoznawczych Dalekiego Wschodu. Warto je przemycić do wnętrz w formie poduszek czy zasłon. Fot. Santorus