Podczas świąt liczą się detale. Pachnące świece, gustowne drobiazgi, elegancka zastawa. To wszystko pomoże nam w stworzeniu niezapomnianej atmosfery.
Może dlatego najpiękniejsze, że najbardziej wyczekiwane? A może dlatego, że w ciemną grudniową noc łakniemy migotliwych płomieni świec, ciepłych piernikowych aromatów i rozgrzewających potraw? Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Oczywiście możemy okres świętowania dodatkowo ubogacić odpowiednimi aranżacjami. Dzięki dekoracjom nasz dom zyska nowe oblicze, a my aranżację, która stanie się tłem dla rodzinnych spotkań.
W Amerykańskim stylu Takiego wnętrza nie powstydziłby się sam Święty Mikołaj. Tutaj stawiamy na stonowaną czerwień, porcelanę w ciepłym odcieniu oraz całe mnóstwo stylowych dodatków, figurek i ozdób, wśród nich-tych najpiękniejszych marki Altom Design, www.pieknowdomu.pl |
Magia Światła Stylowe lampiony są podstawą świątecznej aranżacji. Na zdjęciu taca z kolekcji Barok Old, w angielskim stylu, wykonana z patynowanego metalu. Nastrój wzbogacają maleńkie świetliki ze srebrzonego szkła z kolekcji Orient. Cała oferta i adresy sklepów partnerskich marki Belldeco na www.belldeco.pl |
Dodatki w odcieniu złota Szyszka Serafina, wys. 24 cm, 155 zł, występuje także w rozmiarze 30 cm; choinka Serafina, wys. 29 cm, cena 115 zł, dostępna również w rozmiarze 42 cm, Lene Bjerre, www.casa-carina.com.pl |
Jak to zrobić? Na szczęście sposobów jest mnóstwo, a współczesne czasy nie narzucają sztywnego kanonu estetycznego. Nie musimy zatem niczego robić wbrew sobie! Jeśli uwielbiamy styl glamour, wybieramy złoto, kryształy, biel. Dodatki mogą tu być naprawdę imponujące! Nie ma najmniejszego powodu, by się ograniczać.
Kropla koloru ożywia aranżację, sprawia, że wnętrze staje się cieplejsze. Możemy zdecydować się na sezonowe dodatki w odcieniu czerwieni. Coroczne wyjmowanie ich z pudeł będzie rodzinnym rytuałem.
Najczęściej spotykanym kolorem w aranżacjach świątecznych jest czerwień. Zwykle ta jaskrawa, chromowa, kojarząca się z kolorem szaty świętego Mikołaja. Taką najbardziej lubią dzieci i dopóki są małe, mogą domagać się świątecznych dekoracji właśnie w tej tonacji. Jeżeli chcemy, by dzieci towarzyszyły nam podczas aranżowania bożonarodzeniowego wystroju, ulegnijmy ich prośbom. Za kilka lat zaproponujemy bardziej wyrafinowane tonacje, a one z pewnością podążą za naszym wyborem.
Jednak świąteczna aranżacja nie musi być jaskrawa. Gama czerwieni oferuje całą paletę możliwości, aż po niezwykle nastrojowe warianty z tonów magenty. Z kolei lekko śliwkowe czy wrzosowe odcienie wprowadzają do wnętrz, tzw. "drama effect". Taka stylistyka przypomina nieco teatralną scenografię.
Najbardziej klasycznym, a zarazem bardzo wysmakowanym zestawieniem na świątecznym stole jest chłodna biel i ciepłe złoto. Co ciekawe, dotychczas takie połączenie zarezerwowane było dla porcelany i dodatków utrzymanych w klasycznym stylu. Teraz na rynku spotykamy nowoczesną porcelanę, do zdobienia której projektanci wykorzystują złoto i platynę.
W klasycznej wersji biało-złotą porcelanę ustawiamy na białym obrusie i uzupełniamy kieliszkami ze szkła kryształowego oraz srebrnymi świecznikami. Możemy jednak przełamać klasykę, ustawiając tradycyjną zastawę wprost na blacie lub kontrastując ją z nowoczesnymi, prostymi w formie dekoracjami. Oczywiście przy bardziej formalnych okazjach, np. jeśli świątecznej kolacji towarzyszą zaręczyny, postawmy raczej na klasykę, która jest ponadczasowa.
Biel w dekoracji świątecznej może być zimna jak płatki śniegu lub lekko przetarta, sprawiająca cieplejsze wrażenie.