Choinka w tradycyjnym wydaniu

To chyba najbardziej popularny świąteczny motyw, który nigdy nie wychodzi z mody. W tradycyjnej odsłonie króluje klasyka - obok czerwonych bombek, warto wykorzystać drewniane i słomiane ozdoby w kształcie gwiazdek, aniołków czy śnieżynek, kokardki w czerwono-zieloną kratę oraz dyskretnie ukryte w igliwiu światełka.

W tej stylizacji, jak przekonują eksperci Bonami, można też całkowicie zrezygnować z gotowych ozdób. Zamiast nich na choince mogą pojawić się suszone pomarańcze, szyszki czy upieczone własnoręcznie pierniczki.

- Tradycyjne święta kojarzą się z choinką pachnącą lasem. Nie zawsze jednak możemy sobie pozwolić na prawdziwe drzewko. W takiej sytuacji warto umieścić w wazonie kilka żywych gałązek, ich zapach przypomni klimat świąt znany z dzieciństwa - podkreśla Marta Kmošenová z Bonami. - Nie zapominajmy też o dodatkach i ozdobach do domu. W tej roli sprawdzą się skarpety św. Mikołaja, wiklinowe kosze, w których można schować upominki dla najbliższych, a także ciepłe koce i poduchy w szkocką kratę. 

Choinka w stylu glamour

W tej stylizacji dajemy pierwszeństwo oryginalnym dekoracjom i iskrzącym dodatkom. Delikatny aksamit, gładka porcelana, puszyste futerko i migoczące bombki. Piękno poszczególnych deseni i wzorów podkreślają kontrastowe materiały. Na choince w stylu glamour można zawiesić zarówno bogato zdobione bombki, jak i minimalistyczne ozdoby, np. z transparentnego szkła. W palecie kolorystycznej dominują złoto, srebro, biel, granat i pudrowy róż. Równie ważny jest wygląd samego drzewka. Zamiast prawdziwej choinki do tej aranżacji styliści proponują sztuczną - białą lub srebrną.

- Ważnym elementem dekoracji choinki w stylu glamour jest oświetlenie. Warto pamiętać o tym, że barwa światła wpływa na to, jak postrzegamy kolory we wnętrzu. Jeśli zależy nam na podkreśleniu srebrnych ozdób i mroźnego charakteru naszej stylizacji, możemy wybrać lampki o barwie zimnej (5400-7000K). Z kolei do pudrowego różu i złotych akcentów lepiej pasuje ciepłe światło (2700-3300K). - dodaje Marta Kmošenová.

Choinka dla minimalisty

Drewniana choinka to propozycja dla tych, którzy nie chcą kupować typowego drzewka i ozdób. Lubią natomiast proste, kreatywne i praktyczne rozwiązania. Drewniana choinka nie zajmuje dużo miejsca, można ją też łatwo złożyć i przechować do następnych świąt. Czym jednak ją przyozdobić? Styliści rekomendują ozdoby w neutralnych odcieniach, słomiane, drewniane i metalowe.

Do takiej aranżacji pasują też żywe kolory, na przykład czerwony, zielony czy niebieski. Do przygotowania ozdób na choinkę można również zachęcić dzieci. Wykonane przez nie papierowe łańcuchy, wycięte z filcu gwiazdki czy pomalowane styropianowe bombki sprawią, że tegoroczna choinka, mimo swej prostej formy, będzie jedyną w swoim rodzaju.