Zastanawiasz się, jak urządzić salon? Pamiętaj, że aranżacja pokoju dziennego rządzi się nieco innymi prawami w przypadku małego i dużego wnętrza. Ponadto należy zawsze uwzględniać indywidualne potrzeby oraz gusty estetyczne. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę!

Centralnym elementem pokoju dziennego jest zestaw mebli wypoczynkowych. To wokół niego najlepiej tworzyć aranżację. Oprócz tego specyficzne wymogi dotyczą pokoju dziennego połączonego z kuchnią czy jadalnią. 

Dobry projekt salonu to podstawa

Kluczowym aspektem jest wielkość pokoju dziennego, która determinuje rozwiązania funkcjonalne i estetyczne. W małym salonie warto postawić na meble kompaktowe, wielozadaniowe, a także lekkie optycznie formy oraz jasne kolory. Dlatego np. lepiej zrezygnować z pokaźnego narożnika na rzecz nowoczesnej sofy na nóżkach.

Jeśli decydujemy się na zabudowę, to albo ukryjmy ją za minimalistycznymi frontami, albo wzbogaćmy o formy otwarte (regały, półki), tak by wnętrze zyskało więcej powietrza i świeżości. Wnętrze salonu o większym metrażu daje tu liczniejsze możliwości. Niemniej także godne polecenia jest rozluźnienie układu mebli. Nie wszystkie muszą stać pod ścianami - np. sofę można ulokować na środku.

fot. J-Line

Funkcjonalne aranżacje salonu, czyli optymalne odległości

Szczególnie istotną kwestią jest usytuowanie mebli wypoczynkowych. Jeśli sofa znajduje się pod ścianą, warto zachować minimalny odstęp 5-10 cm. Z kolei z każdej strony meble, gdzie musi być przejście, przyda się około 1 metra wolnego miejsca. Dzięki temu wnętrze salonu będzie wydawało się lżejsze, a na co dzień wygodnie będziemy się po nim poruszać. W przypadku gdy sofa wzbogacona jest o fotele czy pufy, odległość pomiędzy siedziskami nie powinna przekraczać 2,5 m - tak by sprzyjała prowadzeniu rozmów.

Kolorystyczne inspiracje na salon

Rozwiązanie uniwersalne? Stonowane, jasne kolory, czyli biele, kremy, beże, łagodne szarości albo pastele. Jeśli interesują nas mocniejsze barwy, takie jak modne dziś granaty, butelkowe zielenie, antracytowe szarości, godną polecenia opcją jest wykorzystanie ich na jednej ścianie - np. tej za sofą. Ponadczasowa baza oparta na neutralnych kolorach ma przy tym tę dużą zaletę, że pozwala rozwinąć się w dodatkach i dekoracjach, a w razie potrzeby przeprowadzić szybką metamorfozę salonu.

Niemniej dzisiejsze trendy wnętrzarskie coraz mocniej eksplorują soczyste, wyraziste barwy. Stąd chociażby popularność granatowych, zielonych czy żółtych mebli wypoczynkowych. Najbezpieczniej, jeśli są one podstawowym akcentem barwnym, podczas gdy reszta utrzymana jest w kolorach neutralnych. Tak naprawdę jednak wszystko jest kwestią indywidualnego gustu!

fot. Maja Laptos Studio

Aranżacja pokoju dziennego z kuchnią i jadalnią

Pokój dzienny połączony z kuchnią i jadalnią to coraz popularniejsze rozwiązanie. Pozwala zaaranżować wielofunkcyjną przestrzeń, a przede wszystkim sprawia, że mieszkanie wydaje się większe oraz bardziej przestronne. Wiążę się to jednak z kilkoma wyzwaniami. Przede wszystkim należy zachować stylistyczną spójność pomiędzy wszystkimi strefami.

W części kuchennej jak najmniej akcesoriów powinno znajdować się na widoku. Przyda się też optyczne zarysowanie podziałów. Na granicy kuchni i salonu może się znaleźć wyspa kuchenna albo stół jadalniany. Ciekawym pomysłem jest też zastosowanie różnych posadzek - przy zabudowie kuchennej mogą to być płytki, a w pokoju dziennym - panele podłogowe.

Aranżacje salonu kreatywnie

Inspiracje na salon można znaleźć w wielu źródłach: serwisach internetowych, mediach społecznościowych, prasie wnętrzarskiej. Trendy zmieniają się jednak jak w kalejdoskopie, dlatego warto kierować się własnym gustem i indywidualnymi potrzebami.

Jak urozmaicić aranżację pokoju dziennego? Tu doskonale sprawdza się żywa zieleń, tym bardziej że rośliny pasują do każdego stylu wnętrzarskiego. Warto też zainteresować się tapetami do salonu, które są na tyle różnorodne, że zawsze jest szansa, by znaleźć unikalny dekor.

fot. Zuiver/Dutchhouse

W roli praktycznych dekoracji z kolei świetnie odnajdą się wazony, lustra czy umiejętnie dobrane meble pomocnicze - stoliki, konsole, szafki. Pamiętajmy też o wybitnej roli dekoracyjnej salonowych tkanin, czyli dywanów, poduszek albo zasłon.

Autor
Aranżacja pokoju dziennego - najciekawsze inspiracje na wystrój
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...