Jakie są pastelowe kolory?

Pastelowe kolory to rozjaśnione, delikatne odcienie, powstające przez dodanie bieli do podstawowych kolorów. Są to barwy łagodne, spokojne, pozytywne i pogodne - pozwalają tworzyć optymistyczne wnętrza. Kojarzą się z harmonią i delikatnością. Nie męczą oczu. Sprawdzą się na ścianie w sypialni, salonie, czy pokoju dziecka. Przebywanie w ich towarzystwie wprawia w dobry humor! Do kolorów pastelowych zalicza się między innymi:

  • pudrowy róż,
  • kolor miętowy,
  • błękitny,
  • odcień lawendowy,
  • delikatny żółty,
  • brzoskwiniowy.
Pudrowy róż to najpopularniejszy kolor pastelowy. Wypromowała go Madame Pompadour. Fot. Douglas Friedman
Pastelowy fiolet też może mieć różne odcienie. Fot. The Ingalls

Kolory pastelowe 2025 - elegancka rewolucja

W 2025 roku kolory pastelowe zaprezentują swoje bardziej dojrzałe, luksusowe oblicze. Nie będzie słodko, a wręcz przeciwnie - pastele wystąpią w bardzie wyrafinowanej wersji. Pojawią się we wnętrzach niebanalnych, z dużą liczbą różnych faktur i wzorów. Wprowadzą do nich tak pożądaną lekkość, która bynajmniej nie zepsuje awangardowego looku.

Pastelowa ściana łagodzi mocne kolory, faktury i wzory. Fot. Pablo Sarabia

Czy beżowy to kolor pastelowy?

Beż, formalnie rzecz biorąc, to też kolor pastelowy, który należy do barw ziemi. Sama nazwa koloru beżowego została zaczerpnięta z języka francuskiego, gdzie pierwotnie oznaczała kolor naturalnej wełny, a ta, wiadomo, jest jasna.

Wszystkie odcienie beżu! Na tym zdjęciu dobrze widać, że beż niejedno ma imię! Fot. wallsauce.com

Dzisiaj pod nazwą "beżowy" znamy bardzo wiele różnych odcieni: piaskowy, biszkoptowy, szampański, café latte czy też bardzo jasne tony, które można określić jako wpadające w odcień waniliowy czy śmietankowy. Beżowy to spokojny i zachowawczy kolor, a jednocześnie bardzo neutralny.

Historia kolorów pastelowych

Pastele, tak jak nasycone barwy, mają różne znaczenia i konotacje. Miały swoje wzloty i upadki, raz były we wnętrzach pożądane, to znów uznawane za infantylne. Największą popularnością kolory pastelowe cieszyły się w epoce rokoko. Wylansowała je Madame Pompadour. Pojawiły się w jej buduarze jednocześnie z lekkimi finezyjnymi meblami. Subtelne błękity i pudrowe róże wyjątkowo dobrze zgrały się z delikatnymi stolikami, fotelikami i szezlongami. To prawdopodobnie wtedy pastele zostały powiązane z kobiecością, bo w modzie były również pastelowe w kolorze suknie. Maria Antonina kontynuowała ten styl, bo lubiła ubierać się w barwy lawendowe.

Sypialnia w błękitach. Pastelowy kolor jest przełamany czerwonym pledem.

Z czym łączyć kolory pastelowe? Zestawy, które robią efekt WOW

Pastele są bardzo uniwersalne, pasują do różnych stylów wnętrz, od nowoczesnych po klasyczne. Sprawdzają się we wszystkich pomieszczeniach, zarówno na ścianach (farby, szablony, tapety, sztukaterie), jak i w dodatkach.

Pastele + szarości - nowoczesna klasyka

Jasny szary + pastelowy limonkowy - to połączenie nowoczesne. Dobre do pokoju nastolatka, małego salonu lub kuchni w stylu loftowym. Szary wycisza, limonka dodaje energii.

Zestawienie koloru szarego i pastelowej limonki pasuje do wiklinowych i rattanowych mebli. Fot. Bjorn Wallander

Jasny szary + jasny zielony - takie pastelowe odcienie stworzą wnętrze trochę mdłe, ale za to oryginalne. Dobrze jest przełamać ten zestaw elementem o nasyconym kolorze.

Pastele robią za tło hockerów w intensywnym kolorze różowym. Fot. Pressloft

Świeża zieleń + pastelowy róż - wnętrza urządzone w tych kolorach są pełne radości, humoru i luzu. To barwy nieoficjalne i śmiałe. Chapeau bas kto zaaranżuje tak swój salon!

Słodycz tego salonu podkreślają nie tylko pastelowe kolory. Potęgują ją jeszcze zabawne formy sofy i pufa. Fot. Dmitry Reutov

Pastelowy fiolet + błękit - dobrze pasują do sypialni, ponieważ wychładzający duet pozwoli usnąć po wyczerpującym dniu.

Wbrew temu, co mówi się o pastelowych kolorach, ten duet jest bardzo zrównoważony i świetnie sprawdzi się w sypialni. Fot. Bjorn Wallander

Pastelowy róż + pastelowy kolor brzoskwiniowy - świetny zestaw do kuchni i jadalni. Na pewno poprawi apetyt. Wprawią w dobry humor podczas wspólnych rodzinnych posiłków.

Brzoskwinia i pastelowy róż to ciepłe, romantyczne i delikatne połączenie kolorów. Fot. Sorbet Dreams

Pastele + pastelowy - zestawienie radosne, pełne dziecięcej niefrasobliwości.

Pastelowy żółty, ze względu na swoją delikatność, dobrze współgra z chłodniejszymi odcieniami błękitu. Fot. Circu
Błękitna tapeta i blady róż to duet, który od stuleci uchodzi za wzorcowy. Fot. Annie Sloan
Różne faktury ścian sprawiają, że łazienka jest ciekawa i niepozbawiona humoru. Fot. Katherine Lu

Pastele + kamień, drewno, faktury - luksusowy detal

Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie pastelowego koloru z kamieniem, na przykład pudrowego różu z marmurem o różowych żyłkach. Albo bladego zielonego z modnymi obecnie płytkami w głębokiej zieleni. Stosując takie kolory, warto bawić się ich fakturami, łącząc mat z elementami na wysoki połysk.

Skąd się wzięła moda na pastele? Krótka historia sztuki

Skoro mówimy o pastelach, warto wspomnieć również o technice malarskiej. Mówi ona dużo o tym, jak dawniej postrzegano rozbielone barwy. Na przestrzeni wieków były używane przez artystów, którzy dostrzegali ich potencjał w tworzeniu subtelnych emocji. Ich początki można odnaleźć już w renesansie, kiedy to artyści zaczęli badać możliwości, jakie dawały pastelowe pigmenty. Pastele były wówczas stosowane do tworzenia portretów - pozwalały uzyskać subtelne przejścia tonalne.

W XVIII wieku technika malowania pastelami osiągnęła szczyt popularności i obrazy nimi wykonane były chętnie zamawiane przez mecenasów sztuki w kręgach dworskich, a później także w mieszczańskich. Techniką tą malowano najczęściej portrety. Przyczyniły się do tego prawdopodobnie niższe koszty niż w wypadku techniki olejnej oraz szybsze tempo wykonania obrazu. Co więcej, walory kolorystyczne pasteli były podobne do farb olejnych. Do najsłynniejszych malarzy tego okresu, malujących pastelami, należał m.in. Francuz Maurice Quentin de La Tour, który namalował nimi "Portret Madame de Pompadour" w 1752 roku.

Wśród malarzy za mistrza barw pastelowych uważa są Francuza Jeana-Françoisa Milleta, który używał pasteli do scen realistycznych i wiejskich, ukazujących etos pracy. Jean-François Millet świadomie używał delikatnych odcieni, sprawiając, że emocje przedstawianych postaci stawały się bardziej namacalne. Techniki, które stosował, takie jak zmiękczanie konturów oraz płynne przejścia kolorów, tworzyły atmosferę spokoju i harmonii. Techniką pasteli malował również impresjonista Edgar Degas, który wykorzystywał fakturę pasteli i miękkość ich kresek do przedstawiania pejzaży i ekspresyjnych scen ukazujących ruch.

Jean Francois Millet, fot. Wikimedia Commons
Jean Francois Millet, "Dmuchawce", fot. Wikimedia Commons

Z kolei polskim mistrzem pasteli był Leon Wyczółkowski. To, co przez niemal 10 lat intrygowało oraz inspirowało Wyczółkowskiego podczas ukraińskich wędrówek, związane było z zagadnieniem luminizmu. Tamtejsza przyroda obudziła w nim niezwykłego kolorystę, wrażliwego na wszelkie zjawiska świetlne oraz ich oddziaływanie na barwy. Efektem tych inspiracji była m.in. rozjaśniona paleta kolorów.

Leon Wyczółkowski, fot. Wikimedia Commons
Leon Wyczółkowski, "Tatry", fot. Wikimedia Commons

Niezależnie od tego, czy są to wnętrza, czy malarstwo, kolory pastelowe odgrywają ważną rolę. Życie wśród wyłącznie nasyconych barw byłoby nieznośne. Tonalność jest potrzebna do uzyskania płynnej i harmonijnej całości. Tylko wtedy udają się wnętrza i obrazy!

Kuchnia w pastelowych kolorach

Pastelowe kolory doskonale sprawdzają się w kuchni - dodają jej lekkości, świeżości i przytulnego charakteru. Delikatny róż, brzoskwinia, miętowa zieleń czy błękit mogą być zastosowane zarówno na frontach szafek, jak i ścianach, płytkach czy dodatkach. W połączeniu z bielą, jasnym drewnem lub marmurem tworzą harmonijną, jasną przestrzeń.

Pastelowe kolory w kuchni - błękitny i zielony

Co ważne, pastele nie muszą wyglądać infantylnie - wystarczy dodać do nich nowoczesne uchwyty, złote lub czarne akcenty, a całość zyska elegancki, modny sznyt. Taka kuchnia wygląda świeżo przez lata, nie nudzi się i świetnie odbija światło, optycznie powiększając przestrzeń.

Salon w pastelowych kolorach

Salon w pastelowych kolorach to przepis na wnętrze pełne światła, spokoju i przyjaznej atmosfery. Mięta, pudrowy róż, lawenda czy delikatny błękit doskonale sprawdzają się jako baza aranżacji - na przykład na ścianach. To także idealne odcienie w dodatkach: zasłonach, dywanach, tapicerkach mebli czy poduszkach. Pastele można z powodzeniem łączyć z jasnymi szarościami, beżami, a nawet z mocniejszymi akcentami, takimi jak butelkowa zieleń czy granat, aby uniknąć efektu przesłodzenia. Tak urządzony salon sprzyja relaksowi, wyciszeniu i codziennemu odpoczynkowi. Dodatkowo pastelowa paleta kolorystyczna pięknie współgra z naturalnymi materiałami - drewnem, rattanem czy lenem - tworząc przytulne, modne wnętrze z nutą świeżości i elegancji.

Autor
Kolory pastelowe wracają, ale nie tak, jak myślisz! Oto najmodniejsze aranżacje 2025
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...