Navy blue (kolor granatowy) swoją nazwę zawdzięcza odcieniu mundurów noszonych przez żołnierzy brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej. Z tego powodu ten klasyczny kolor kojarzony jest z żeglugą i morzem. Powiązany został również z przedwojennymi szkolnymi mundurkami, dlatego uznawany jest za kolor poważny i nieco "sztywny". A jednak pozory mylą - granat odnajduje się w różnych wnętrzach i stylizacjach.

Nowoczesne wnętrze w różnych odcieniach granatu. Fot. Essential Home
Wnętrze w stylu country house. Granatowe biurko stanowi tu tylko jeden z wielu mebli i dodatków, które tworzą to urocze pomieszczenie. Fot. Dekoral
Złoto albo miedź - jednakowo dobrze pasują do granatu. Fot. Erkado

Kolor granatowy: modne odcienie navy blue

Odcieniami granatu są: jasny granat (bright navy blue), szafirowy (sapphire), błękit egipski (egyptian blue), indygo (indygo dye) oraz deep navy. To właśnie ten ostatni jest najpopularniejszą odmianą granatu, czyli naszym bohaterem.

Z czym łączyć kolor granatowy?

Oczywiście kolor granatowy najlepszy duet tworzy z bielą. Oba kolory nawzajem się uzupełniają i podbijają jeden drugiego. Drugim kolorem, z którym warto łączyć granatowy jest złoto - ta barwa w połączeniu z navy blue tworzy wnętrze bardzo eleganckie, szykowne, bogate (pasuje wtedy do stylu opulent).

Granatowa kanapa na tle obrazu 3D. Biel i granat to jeden z najpopularniejszych zestawów kolorystycznych. Fot. Westwing
Biel, granat i złoto to idealne trio kolorów, które nawzajem się uzupełniają. Fot. Brabbu Design

We wnętrzach nieformalnych, na pograniczu różnych stylów, kolor granatowy (navy blue) pasuje do żółtego i brudnego czerwonego. Razem stworzą połączenie zaskakujące i nietypowe. Granatowy połączony z brązem, choć duet ten jest trochę smutniejszy, to również zestaw pomysłowy i na pierwszy rzut oka niekonwencjonalny.

Ciekawy efekt można osiągnąć z pomocą kilku zaledwie dekoracji. Na zdjęciu pierwsze co rzuca się w oczy to obraz w kolorze żółtym. Granatową kanapę uzupełniają również żółte poduszki. Zdjęcia i stylizacja Alexandra Dermonthompics
Nietypowe połączenie granatu i brudnej czerwieni to przepis na niesztampowe wnętrze. Fot. Westwing
Zestawienie navy blue i brązu dało oryginalne wnętrze. Fot. Westwing

A już zupełnie wesołe i nieco żartobliwe będzie wnętrze, które połączy kolory granatowy, pomarańczowy i zielony. Powstanie wtedy pomieszczenie w stylu Memphis - nurtu w historii designu z lat 80., który jest dziwacznym kolażem geometrii art déco, kolorów pop-artu i kiczu z lat 50.

Kolory w stylu Memphis. Coraz więcej projektantów inspiruje się tym nurtem, tworząc pełne radości wnętrza. Fot. Aboutdecor.pl

Salon w kolorze granatowym navy blue

Kolor navy blue świetnie sprawdza się w klasycznych wnętrzach, w których znajdują się piękne stiuki czy parkiet w jodełkę. Główną rolę najlepiej zagra granatowa sofa (wystarczy ten jeden wyrazisty element). W połączeniu z bielą navy blue okaże się barwą wzorcową.

Jak na przedwojennym szkolnym mundurku z kołnierzykiem - biel i granat to "poważne" kolory. Fot. Westwing
Wystarczy pomalować ścianę, żeby odmienić wnętrze.

Kolor granatowy pojawia się również w stylu hamptons, choć zwykle panują tu jaśniejsze odcienie granatowego, które łączą się z barwami w odcieniu piasku. Jednak jeśli granat pojawi się w dodatkach, będzie ładnym akcentem w nieco mdłym salonie.

Dodatki w kolorze navy blue

Czasem wystarczy szczegół, by ożywić aranżację wnętrza. Nawet jeden stolik w kolorze navy blue skupi na sobie uwagę i wniesie do wnętrza trochę żartobliwego tonu. Dodatki "robią" wnętrze, diabeł tkwi w szczególe - to powszechne i oklepane powiedzenia, ale prawdziwe. Nie trzeba od razu kupować dużej sofy, wystarczy granatowa poduszka, pled czy lampa.

Czemu zamiast obrazów nie powiesić dekoracyjnych talerzy? To jeden z oryginalnych pomysłów na ozdobę ściany. Fot. Beckers Design Collection
Stolik Twister marki Polspotten. Fot. Westwing
Granatowe krzesło z "uszami" dobrze zagra z jasnym drewnianym stołem. Fot. Westwing

Łazienka w stylu navy blue

W aranżacji łazienki w kolorze granatowym można poszaleć. Tutaj navy blue może zaistnieć na większych powierzchniach, na przykład na ścianie pod prysznicem. Ponieważ farba jest ryzykowna w miejscach narażonych na wilgoć, świetnym rozwiązaniem są granatowe płytki.

Pod prysznic najlepiej nadają się płytki. Wraca moda na kładzenie w łazience wszystkich ścian od góry do dołu. Fot. Westwing

Kuchnia w stylu navy blue

W kuchni navy blue może zagościć w dwóch różnych aranżacjach wnętrz. Pierwszą jest styl prowansalski łamany przez rustykalny. W tego typu kuchniach kolor granatowy pojawi się w postaci płytek nad szafkami kuchennymi z motywem kwiatów czy z postaciami i wiatrakami charakterystyczni dla holenderskich płytek z Delft (na tych w ciemniejszym odcieniu).

Modne są granatowe gładkie płytki. Navy blue dobrze łączy się z jasnym drewnem. Fot. Tikkurila

Drugą stylizacją kuchni z kolorem granatowym, kompletnym przeciwieństwem do pierwszej, jest glamour lub opulent. W takich kuchniach navy blue będzie dobrym towarzyszem marmurowych blatów na wyspach kuchennych i złotych lamp. Może pojawić się na przykład na hokerach. Pamiętajmy, że jednym z trendów na 2025 rok są marmury w innych odcieniach niż biały, tj. w nasyconych granatach właśnie, intensywnych zieleniach czy bordo.

W kolorze navy blue są nie tylko hokery, ale również podstawa kuchennej wyspy. W tym roku jednym z trendów będą marmury w nasyconych barwach.

Psychologia kolorów: jak działa granatowy?

Kolor granatowy ma działanie uspokajające i relaksujące. Kiedy otaczamy się tym kolorem, czujemy się bardziej zrelaksowani i odprężeni. Z tego względu granatowy sprawdza się w sypialniach. Poprawia również koncentrację i skupienie. Kolor granatowy może być idealnym wyborem dla osób pracujących w domu. Jednak nadmierna jego ilość może wywołać uczucie przygnębienia. Dlatego ważne jest zachowanie umiaru.

Autor
Navy blue. Modny granat w aranżacji wnętrz. Z jakimi kolorami i stylami najlepiej się łączy?
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...