Dopełnieniem fantastycznej aranżacji wnętrzarskiej zaprojektowanej we własnych czterech kątach z całą pewnością może być pomalowanie ścian farbą strukturalną. Jest to materiał, który poza samym kryciem jest w stanie stworzyć wyjątkowe, trójwymiarowe tło dla reszty dekoracji wnętrza pokoi mieszkalnych. Takie mieszanki bazy w postaci farby i granulatu, którym może być proszek lub pasta szklana czy mineralna, dostępne są w większości sklepów i marketów budowlanych. Pomalowane nimi ściany stanowią charakterystyczny dodatek do aranżacji w stylach klasycznych, ale i bardziej nowoczesnych.

Czym jest farba strukturalna?

Farba strukturalna charakteryzuje się wyjątkową porowatą fakturą. Pomalowana nią powierzchnia nie jest jednolita. Ten wyjątkowy efekt uzyskuje się poprzez właściwe połączenie farby i proszku. Tę możesz zakupić w sklepach w połączonej już postaci, którą po prostu należy wymieszać przed przystąpieniem do malowania. W innym przypadku otrzymujesz ze sklepu osobną bazę i granulat. W zależności od efektu, jaki pragniesz uzyskać, wykorzystasz taką ilość granulatu, jaka Ci najbardziej odpowiada. Gdy nie możesz pochwalić się praktyką w samodzielnym tworzeniu takich mieszanek i nie masz pewności co do ilości granulatu, jaki należy wykorzystać, wtedy będzie znacznie lepiej, gdy zdecydujesz się na gotową mieszankę, która wcale nie musi odbiegać jakością od produktów drugiego typu.

Do tworzenia baz dla farb strukturalnych wykorzystuje się najczęściej farby akrylowe. Mogą to być farby lateksowe, ceramiczne czy akrylowe emulsje, które rozcieńczają się w wodzie. Na rynku znajdziesz także bazy tworzone przez farby winylowe i polioctanowinylowo-lateksowe.

Efektowne farby strukturalne

Faktura farb strukturalnych może być różna. Zależeć będzie od wybranego przez Ciebie produktu. Wśród popularnych wymienimy choćby te imitujące plażowy piasek czy kamień, cegłę. Inne mogą przypominać fakturą runo baranka czy stary pergamin. W sklepach internetowych znajdziesz sporą grupę produktów, których zadaniem będzie imitacja jednego z naturalnych materiałów. Dzięki temu zawsze będziesz w stanie wybrać dla siebie farbę, która najlepiej dopełni dekoracji wnętrza Twoich pokoi.

Zalety i wady farb strukturalnych

Główną zaletą produktów z tej kategorii z pewnością jest możliwość stworzenia naprawdę pięknych aranżacji wnętrzarskich. Nie dziwi więc coraz większa ich popularność. Z całą pewnością jednym z atutów wykorzystania farb strukturalnych jest możliwość samodzielnego malowania. Ich położenie nie wymaga zbytnio posiadania specjalnych umiejętności. Czasem jednak dobrze jest zdecydować się na fachową pomoc.

Farby te po wyschnięciu nadają się do wycierania mokrą ściereczką, można je szorować i zmywać. Nie ulegają łatwo uszkodzeniom mechanicznym i nie chłoną wilgoci. Są także paroprzepuszczalne, co może mieć duże znaczenie w przypadku malowania nimi ścian w pomieszczeniach narażonych na nagromadzenie dużego stężenia wilgoci.

Farby strukturalne można ponadto kłaść na nierównych powierzchniach. To je wyróżnia i w przeciwieństwie do strukturalnych tynków nie wymagają przeprowadzania prac przygotowawczych na szeroką skalę przed przystąpieniem do ich położenia na ścianie.

Wśród głównych wad wymienianych w kontekście farb strukturalnych nadmienić można trudność przy planowaniu zmiany dekoracji wnętrzarskiej. Pozbycie się ich ze ściany wymaga bowiem szlifowania, które jest jedyną metodą zapewniającą możliwość pozbycia się faktury takich farb. Cena farb strukturalnych także nie należy do niskich. Wpływa na nią ich popularność, ale i technologia wytwarzania. Użytkownicy, którzy mieli do czynienia z farbami strukturalnymi, czasem skarżą się na zbytnie osiadanie kurzu na ścianach pomalowanych tym materiałem.

Choć farby strukturalne mają kilka małych wad, to z pewnością uzyskany dzięki nim efekt wnętrzarski jest w stanie w pełni zrekompensować niewielką konieczność zadbania o ściany nimi pomalowane, czy odrobinę trudności, jakie może sprawić przeprowadzenie kolejnego remontu i metamorfozy wnętrza własnego M czy domu jednorodzinnego.

Gdzie wykorzystać farby strukturalne?

Dzięki właściwościom paroprzepuszczalnym, ale i odporności na wilgoć farby takie świetnie spisują się w pomieszczeniach narażonych na jej duże stężenie. Będą to więc łazienki i kuchnie, ale i korytarze, przedpokoje i klatki schodowe. Poprzez możliwość podkreślenia nimi ogólnego wystroju pomieszczeń mieszkalnych równie dobrze sprawdzą się w salonach lub na ścianie jadalni czy przykładowo w sypialni, gdzie pomogą podkreślić charakter i dopełnią sumy dekoracji wykorzystanych na danej powierzchni.