Przy urządzaniu domu popełnianie błędów jest rzeczą normalną, ponieważ większość z nas nie jest ani dekoratorem, ani projektantem wnętrz. Ten fakt sprawia, że aranżując naszą przestrzeń życiową, możemy nie wydobyć z niej jak najwięcej. Dlatego dzisiaj chcemy pokazać 6 najczęstszych błędów, które ludzie zwykle popełniają, ale także sposoby ich uniknięcia lub rozwiązania.

Zdjęcia jako dekoracje ścian

Umieszczanie zdjęć to niezwykle popularna opcja, ale też taka, w której spotykamy się z wieloma wątpliwościami dotyczącymi wysokości ich zawieszenia na ścianie. Aby uniknąć błędów, umieszczając je zbyt wysoko lub zbyt nisko, najlepszym rozwiązaniem jest powieszenie ich na wysokości oczu. A jeśli lokatorzy są różnej wysokości, możesz wziąć średnią ich wszystkich i na jej podstawie wybrać odpowiednią wysokość. Z drugiej strony musimy wziąć pod uwagę ogólny zarys i lokalizację, aby stworzyć harmonijną kompozycję, w której pasują wszystkie elementy.

Dekoracja zgodna ze światłem

W wielu przypadkach możemy popełnić błąd, niecierpliwie urządzając dom, gdy tylko do niego wkroczymy. Zaczynamy wypełniać go meblami, malować i nie zdając sobie sprawy, że może nie pasować zbyt dobrze do estetyki i stylu, jakim zamierzamy się kierować we wszystkich pomieszczeniach. Dodatkowo rzadko zwracamy uwagę na to, jak w danej chwili pod kątem padania światła wyglądają kolory i układ mebli, które wybieramy, ponieważ zły dobór kolorów i aranżacji może powodować dziwne efekty. Przede wszystkim musimy więc przeanalizować dom, aby sprawdzić, który układ jest najlepszy i jakie kolory najlepiej pasują do poszczególnych pomieszczeń.

Łączenie ścian poprzez malowanie

Aby Twój dom emanował harmonią, dawał eleganckie i przyjemne wrażenie, ściany wszystkich pomieszczeń muszą być połączone. Ale żeby to osiągnąć, nie trzeba malować całego domu na ten sam kolor. Wręcz przeciwnie, w ten sposób możesz uzyskać bardziej monotonne wrażenie. Choć najłatwiej jest wybrać biel i dodać trochę detali w innych kolorach, można zdecydować się na inną, bardziej atrakcyjną alternatywę. Na przykład możesz pomalować każde pomieszczenie inną gamą kolorów o tym samym odcieniu.

Wstępny pomiar pomieszczenia

Bardzo ważną rzeczą, którą trzeba sobie wytłumaczyć, jest to, że kupując mebel lub wyposażenie gospodarstwa domowego, nie należy kierować się impulsami. Bo praktyka pokazuje, że ludzie wchodzą do sklepu z dekoracjami wnętrz i zakochują się w czymś, co uważają za idealne dla ich domu, a tak naprawdę jest to dla nich coś tak pięknego, że chcą się przekonać o zgodności z pomieszczeniem. A kiedy wracają do domu i muszą umieścić w domu pożądany mebel, nie mieszczą się one ze względu na wymiary, ani ze względu na styl reszty mebli. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup nowego przedmiotu do naszego domu, musimy zmierzyć środki, aby pozwolić sobie na udany zakup.

Dbaj o funkcjonalność

Chociaż staramy się, aby wszystko było piękne, gdy urządzamy nasz dom, nie możemy zaniedbywać również funkcjonalności. Są to dwie koncepcje, które idą w parze i jedna nie może obejść się bez drugiej. Logicznie rzecz biorąc, elementy, które umieścisz w pokojach, muszą być piękne, ale też użyteczne i praktyczne. Jeśli kupisz sofę, która jest niewygodna, dla Ciebie i gości nie będzie miało znaczenia, czy będzie ona nowoczesna, piękna czy oryginalna. Po prostu nabierze atrybutu niewygody i to stanie się jego podstawową cechą.

Dbanie o sztuczne światło

Oprócz wspomnianego wcześniej naturalnego światła, bardzo ważną rolę odgrywa również sztuczne oświetlenie. Musisz wiedzieć, co najlepiej odpowiada potrzebom każdego pokoju. Połącz różne punkty świetlne, oświetlenie centralne z oświetleniem nastrojowym, a tym samym stwórz swobodę w zakresie natężenia i lokalizacji światła - wszystko to oczywiście mając na uwadze Twoje potrzeby i przeznaczenie każdego pomieszczenia.