Lampa wisząca w salonie

Niech będzie imponująca! Duży i okazały żyrandol stanie się nie tylko dumą, ale jest też fokalnym punktem salonu. Oczywiście, wszystko zależny od ilości dostępnego miejsca. Jeśli mamy wysokie sufity, nie bójmy się zaszaleć z wyborem sporych rozmiarów żyrandola. Przy niższych sufitach trzeba nieco uważać.

Główna zasada bowiem montowania centralnego oświetlenia głosi, że musi być pod nią co najmniej 200 cm wolnej przestrzeni. Nie chcemy przecież codziennie omijać naszej wiszącej lampy, by na nią nie wpadać. Ale i na to są sposoby! Przede wszystkim warto zdecydować się na oprawę o podłużnym kształcie. Można też na przykład tak zaaranżować wnętrze, by pod żyrandolem stał stolik kawowy. Dzięki temu nawet do niewysokiego wnętrza dobierzemy wówczas większą lampę. Nie należy jednak również przesadzać ze zbyt niskim zawieszeniem żyrandola. Będzie na siebie zbyt zwracał uwagę, kąt padania światła okaże się nienaturalny dla naszego postrzegania oraz może przeszkadzać w oglądaniu telewizji.

Lampa wisząca w holu

Powinna przede wszystkim zapewniać domownikom dobre doświetlenie pomieszczenia, zwykle bowiem przedpokoje nie mają dostępu do światła dziennego. Odpowiednia będzie tu więc lampa, która dostarczy równomierne, rozproszone światło. Ważne - podobnie jak w salonie - by była zawieszona co najmniej 200 cm od podłogi, dzięki czemu nie będzie zahaczała o głowy ani nie będzie przeszkadzała przy otwieraniu drzwi. Trzeba też zostawić nie mniej niż 120 cm przestrzeni od krawędzi lampy do ściany. Zwróćmy również uwagę na kształt lampy, szczególnie gdy nasz hol jest wąski i długi. W takim przypadku lepiej sprawdzi się podłużny pałąk z kilkoma punktami świetlnymi.

Lampa wisząca w kuchni

Stosujemy tutaj te same zasady, co w przedpokoju, zwracając szczególną uwagę na kształt pomieszczenia i dopasowując do niego lampę. W kuchni, gdzie spędzamy zdecydowanie więcej czasu niż w holu, liczy się przede wszystkim odpowiednie doświetlenie wszystkich stref roboczych, co znacznie ułatwia przygotowywanie potraw. Można więc zdecydować się na oprawę z kilkoma ruchomymi punktami świetlnymi, które ustawimy idealnie pod siebie.

Osobną sprawą jest kwestia światła nad wyspą kuchenną, jeśli taka znajduje się w naszym domu. Rekomendowana wówczas oprawa oświetleniowa to taka, która mierzy nie więcej niż 2/3 długości wyspy. Powinna też ona zawisnąć 80-100 cm nad samym blatem, dzięki czemu dostarczy nam odpowiednią ilość światła. Pamiętajmy, by lampa nie była zbyt szeroka, bowiem w szale gotowania łatwo o uderzenie się o nią. Dobrym pomysłem jest zakup dwóch identycznych lamp do powieszenia nad wyspą, co doda wnętrzu symetrii i elegancji. Zalecana minimalna odległość od siebie obu lamp wynosi 40 cm.

Lampa wisząca w jadalni

Tak jak w przypadku wyspy kuchennej lampa nad stołem jadalnianym powinna wisieć 80-100 cm nad blatem. Szerokość lampy musi być co najmniej 20 cm węższa niż szerokość stołu, by uniknąć ewentualnego wypadku. Zalecany jest wybór lampy zbudowanej na bazie okręgu o średnicy lampy nie mniejszej niż połowa oraz nie większej niż 3/4 blatu średnicy blatu. W przypadku długiego stołu także tutaj dobrym rozwiązaniem będzie zawieszenie dwóch lamp.

Więcej informacji na: cosmolight.pl

 

Autor
Lampy wiszące - przewodnik, który warto przeczytać
Robert Pieńkowski
Dziennikarz, kucharz, archeolog, aktor, improwizator, animator. Był redaktorem w wielu prestiżowych magazynach jak Pani, Sukces, Elle Decoration, Gala, Maxim. Ma dwie...