Czym jest open space?  

Samo pojęcie open space wprowadził do przestrzeni biurowej architekt Frank Lloyd Wright, który uważał, że podziały nie służą niczemu, a zaaranżowanie biura otwartego sprzyja lepszemu wyrażaniu myśli i pobudza kreatywność. Open space jest to więc duża, wspólna przestrzeń bez podziału na mniejsze pomieszczenia. Dotyczyć może zarówno domu, jak i przestrzeni biurowych.

W domach aranżuje się przede wszystkim kuchnię, która jest otwarta na salon, ale spotkać można również całkowity brak ścianek działowych, a nawet połączenia głównej sypialny i łazienki. Mimo braku ścian działowych konkretne sfery są mocno wydzielone, zwłaszcza w mieszkaniach i domach. Można to zrobić poprzez inne materiały, czy kolory. Przykładowo kuchnia otwarta na salon często ma inną podłogę niż miejsce do wypoczynku, dzięki czemu poszczególne sfery są mocno wydzielone, a jednocześnie tworzą wspólną całość.

Open space w domu - wady i zalety  

Otwarta przestrzeń na pewno ma wiele zalet, z których główną jest fakt, że domownicy nie są od siebie oddzieleni i mogą stale ze sobą przebywać. Osoba przygotowująca posiłek wciąż przebywa z rodziną lub gośćmi w salonie i nie jest od niej oddzielona. Większa przestrzeń jest też wygodniejsza w aranżacji i pozwala zyskać dodatkowe miejsce np. na duży stół i komplet krzeseł. Open space to też więcej światła i jasne, duże przestrzenie, które pięknie wyglądają. Jednak takie rozwiązanie ma też dużo wad.

→ Brak prywatności - w otwartych przestrzeniach ciężko o odrobinę prywatności i możliwość „zaszycia się w swoim kącie”. Może to być szczególnie uciążliwe podczas choroby, czy chęci wypoczynku.

→ Bałagan - podział na pomieszczenia oznacza, że bałagan zawsze można ukryć, zamykając drzwi.

→ Mieszanie się zapachów - kuchnia otwarta na salon sprawia, że zapachy z gotowania (nie zawsze miłe) i smażenia rozprzestrzeniają się po całym salonie. Jeden styl aranżacji - osobne pomieszczenia można dowolnie aranżować, bawiąc się różnymi stylami. Wspólna przestrzeń musi ze sobą dobrze współgrać.

→ Hałas - brak ścianek powoduje, że wszystkie dźwięki doskonale rozprzestrzeniają się po całej przestrzeni, co często może być męczące.

→ Problemy z ogrzaniem przestrzeni - większą przestrzeń trudniej ogrzać, zwłaszcza jeśli jest ona wysoka.

Kuchnia otwarta, czy zamknięta?  

Jak wspomniano wcześniej, open space przede wszystkim dotyczy połączenia kuchni z salonem i wciąż wiele osób zastanawia się, czy lepiej, aby kuchnia była otwarta na salon, czy zamknięta. Dużą zaletą otwartej kuchni jest fakt, że żaden domownik nie jest odizolowany podczas gotowania, a salon staje się dużo większy.

Jednak kuchnia zamknięta sprawia, że to salon pełni funkcję reprezentacyjną i gra pierwsze skrzypce. To też idealne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć spokój podczas gotowania i robią przy tym sporo bałaganu. Goście z salonu nawet nie zauważą rozgardiaszu, panującego w pomieszczeniu obok. Dodatkowa ściana, oddzielająca pomieszczenia to kolejne miejsce, gdzie można ustawić szafki, czy powiesić półki lub dekoracje.

Open space w mieszkaniu odchodzi do lamusa?  

Open space świetnie sprawdzał się, gdy każdy wychodził do pracy, czy do szkoły, a w domu rodzina spędzała mało czasu razem. Otwarta przestrzeń pozwalała na spędzanie czasu razem i zacieśnianie więzi. Jednak w czasach, gdy wiele osób pracuje z domu i coraz więcej obowiązków i zajęć odbywa się online, bardziej pożądana stała się prywatność i możliwość „schowania się” przed innymi domownikami. Wydzielona część na domowe biuro pozwala w spokoju popracować, czy skupić się na nauce.

Również kuchnia zamknięta staje się coraz popularniejsza - coraz więcej osób gotuje i traktuje kuchnię, jak swoje królestwo, w której chce się mieć spokój i odrobinę prywatności. Open space świetnie sprawdza się u singli i par, którzy mieszkają w kawalerce lub mieszkaniu dwupokojowym, gdyż otwarta przestrzeń znacznie ułatwia aranżację małego metrażu. Jednak rodziny z dziećmi doceniają zamknięte przestrzenie, w których każdy ma miejsce tylko dla siebie, ale jest też wspólny pokój, gdzie można przebywać wspólnie.