Płyta MDF to jeden z bardziej powszechnych materiałów w meblarstwie. Zapewnia im trwałość, funkcjonalność, a przy tym dostępność w rozsądnych cenach. Tradycyjnie jest tworzywem twardym, z którego powstają produkty o prostych, geometrycznych formach. Tym bardziej intrygujące są zatem nowe wcielenia MDF-u, czyli w wersji elastycznej. 

Gięte meble w wersji klasycznej

Najpopularniejsze gięte meble wykonywane są z odpowiednio preparowanego drewna, które zyskuje przez to elastyczność i mimo swojej „wrodzonej” twardości - większą plastyczność. Dobrze znane są chociażby krzesła z giętego drewna wytwarzane przez takie kultowe firmy jak TON. Kolejnym tworzywem do produkcji mebli giętych jest zaś sklejka. Również ona w odpowiednich warunkach zyskuje elastyczność, co owocuje nietypowymi, niemal falującymi elementami meblowymi.

Na tym materiale pracowała m.in. jedna z najsłynniejszych par w historii współczesnego designu - Ray i Charles Eamesowie. Zarówno więc drewno gięte, jak i sklejka zajmują ważne miejsce w historii meblarstwa. Dziś zaś taki design wraca do łask. Wiązać to można z dużym zainteresowaniem stylistyką vintage, a także odkrywaniem dawnych projektów czy nawet przywracaniem ich do masowej produkcji. Co ważne jednak, meble wytwarzane w ten sposób świetnie odnajdują się również w bardziej współczesnych konwencjach aranżacyjnych. I w tym przede wszystkim należy upatrywać ich ponadczasowości.

Elastyczny MDF - co to jest?

MDF (skrót od: medium density fiberboard) to rodzaj płyty włóknistej o średniej gęstości. Materiał ten powstaje z włókien drzewnych, które są sprasowane i sklejone ze sobą przy użyciu żywicy. Standardowa płyta MDF jest sztywna i nie nadaje się do zginania. Jednak nowe technologie w meblarstwie pozwoliły na stworzenie elastycznego MDF-u, który może być gięty. To zaś otwiera przed projektantami i producentami mebli nowe pole do kreatywności!

Zastosowanie giętego MDF-u w meblarstwie

Elastyczne MDF umożliwia tworzenie mebli o nietypowych kształtach i miękko modelowanych, zakrzywionych liniach. W efekcie stanowi wdzięczny materiał do eksperymentowania z formami i liniami. A krzesła, stoły, fotele czy nawet łóżka z finezyjnie modelowanymi elementami konstrukcyjnymi stają się coraz bardziej popularne w nowoczesnych wnętrzach.

Jedną z głównych zalet giętych płyt MDF jest również możliwość projektowania mebli o ergonomicznych kształtach, które doskonale dopasowują się do ludzkiego ciała. Ten aspekt zaś ma ogromne znaczenie zarówno w przypadku mebli do przestrzeni mieszkalnych, jak i publicznych oraz komercyjnych, takich jak choćby restauracje, kawiarnie czy hotele.

Poza meblami wolnostojącymi elastyczny MDF wykorzystuje się w projektowaniu większych form przestrzennych, takich jak zabudowy na wymiar. Prawdziwym wnętrzarskim hitem są te o opływowych kształtach i zaokrąglonych krawędziach. Jeszcze ciekawszy efekt zapewnia wzbogacenie trzonu z elastycznej płyty MDF o rytmiczne ryflowania na powierzchni.

Trwałość i ekologia

Pomimo że mowa jest o elastycznym MDF-ie, proces produkcji mebli nie pozbawia tego materiału kojarzonej z nim trwałości. Nadal pozostaje solidnym surowcem, który może służyć przez wiele lat. Ponadto zarówno produkcja samych płyt MDF, jak i mebli z niego wykonanych często jest przyjazna dla środowiska.

Oczywiście wszystko jednak zależy od konkretnego producenta. Niemniej najwięksi gracze na rynku specjalizujący się w płytach meblowych coraz mocniej przywiązują wagę do aspektów proekologicznych. Dotyczy to m.in. sposobów pozyskiwania surowca bazowego (czyli włókien drzewnych), jak i doboru pozostałych komponentów czy całego procesu produkcyjnego.

Autor
Gięte meble wracają do łask! Czym jest elastyczny MDF?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...