Zagadnienia w artykule:
  • Z mody i seriali do świata wnętrz
  • Cichy luksus we wnętrzach - czym się charakteryzuje?
  • Quiet luxury w praktyce - jak wprowadzić do wnętrza?

Quiet luxury, old money, cichy luksus - wszystkie te terminy odnoszą się do trendu ogólnie w stylu życia. Pierwsze jego oznaki przyniosła moda, szybko jednak zaczął oddziaływać także na inne sfery, takie jak design i wnętrza. 

Z mody i seriali do świata wnętrz

Jeśli luksus, to… gwiazdy i show-biznes! Właśnie w tym światku zaczęła się moda na cichy luksus. Ukształtował się on niejako w opozycji do krzyczącego demonstrowania bogactwa. A tu stylizacje od zawsze są idealne do wszelkiego „manifestowania” - choćby poprzez wyraźnie wyeksponowane logotypy drogich marek czy akcenty „na bogato” - z metalami i kamieniami szlachetnymi na czele. Quiet luxury to już jednak inne podejście. Owszem, kreacje modowe są nadal z najwyższej półki cenowej, ale nie widać już logotypów, dominują za to umiar, klasyka, ponadczasowość. Ale też - wysoka jakość materiałów i wykonania.

proj. Atelier MKD

Dobry przykład? Fenomen kulturowy, jakim był serial „Sukcesja”. Zwłaszcza ostatni sezon doświadczył sporo inspiracji z kategorii cichego luksusu - mniej marek na pierwszym planie, a nawet pozorna niedbałość. Tymczasem nawet czapka z daszkiem potrafiła kosztować kilkaset dolarów. Tego rodzaju „dyskrecja” w pokazywaniu bogactwa jest istotą stylu quiet luxury.

proj. Ronen Lev, fot. Nicole Franzen

Cichy luksus we wnętrzach - czym się charakteryzuje?

Cichego luksusu nie da się tak naprawdę zamknąć w sztywnych ramach i wskazać typowych, powtarzalnych elementów wystroju. Właściwie jest wręcz przeciwnie - wszystko ma być stonowane, ale też w pewien sposób autorskie i unikalne. Kreatywność w operowaniu kolorami, meblami czy materiałami wykończeniowymi odgrywa tu zatem kluczową rolę, choć nie powinna być nieposkromiona.

W największym skrócie - chodzi o urządzenie wnętrza harmonijnego, wysmakowanego, z wysokiej jakości materiałami i dobrym designem. Całość powinna się „bronić” już na pierwszy rzut oka, ale nie za pomocą złotych filiżanek czy tony marmuru. Wnętrza quiet luxury to wzornicze ikony meblowe, które zachwycają funkcjonalnością i finezją formalną, naturalne materiały stanowiące dobry wybór jakościowy na lata czy umiejętnie dobrane dzieła sztuki, np. młodych artystów.

Czego przy tym warto unikać? Ostrych kontrastów kolorystycznych, wyrazistych i przytłaczających wzorów oraz wyposażenia, które udowadnia jedynie zasobność portfela, a nie wyróżnia się jakością czy dobrym designem.

Quiet luxury w praktyce - jak wprowadzić do wnętrza?

Mimo że cichy luksus jest konwencją o nieostrych ramach stylistycznych, wciąż da się wyznaczyć pewne ogólne wskazówki w zakresie urządzania wnętrz. Można to podzielić na następujące obszary:

Paleta kolorystyczna - raczej stonowana, łagodna, uniwersalna. Dobrze sprawdzą się biele i kremy, delikatne szarości, odcienie drewna i kamienia, a także barwy ziemi. Ciekawą propozycją jest też popisowo wracający do trendów beż.

• Wzory i tekstury - istotne powinny być te związane z naturalnymi materiałami. Nie żałujemy więc drewna, kamienia, tkanin naturalnych o różnych fakturach - zwłaszcza bawełny, lnu i wełny. Drobne geometryczne wzory albo przeskalowane? Raczej ich unikamy albo stosujemy z dużym umiarem.

inspiracja, źródło: Pinterest

• Meble: kierujemy się minimalistycznym designem, wysoką funkcjonalnością, a także dobrą jakością. Tworzywa sztuczne? Zdecydowanie nie! Cichy luksus to szlachetne, naturalne materiały meblarskie, jak lite drewno, metal, akcenty kamienne. Możliwości przy tym są bardzo szerokie, bo świetnym wyborem będą zarówno ikony designu XX wieku, jak i przykłady lokalnego rzemiosła czy produkty z małych firm i manufaktur, ale mające historię i duszę.

• Materiały wykończeniowe: drewno i kamień to podstawa, jednak ważne jest, by unikać efektu ostentacyjności, czego przykładem są chociażby duże powierzchnie obłożone marmurem. Dobrej jakości płytki ceramiczne także doskonale się tu sprawdzą.

Wnętrze the Crown Hotel Handwritten Collection, Kraków

• Dodatki, dekoracje i detale: także tu warto stawiać na przedmioty z duszą i historią. Nie musi być ich dużo, jednak liczy się staranna selekcja. Ogromną wartość mają tu też dzieła sztuki oraz dekoracje rzeźbiarskie.

Autor
Cichy luksus we wnętrzach - czym jest styl quiet luxury?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...