Zakładanie obrusu wiąże się nieprzerwanie z plamami, które bywają nieuniknione. Plamy z barszczu, kawałki czekolady czy też ketchup to jedni z poważniejszych wrogów tkanin. Zarówno tych sztucznych na bazie poliestru, jaki czystej bawełny. Bywają trudnymi zawodnikami do pokonania, pozostawiając po sobie spory ślad na długo. Kiedyś wielokrotnie nie mogłam doprać plam z obiadu, dlatego też większość obrusów trafiała do kosza. Uznałam, ze stary patent babci z szybą, ułożoną na blacie stołu wyłożonego obrusem czy bieżnikiem, to nie był jednak staromodny wymysł. Praktyczne łączyło się z pięknem tamtych czasów. Co jednak zrobić, gdy wosk wylał się na ulubiony bieżnik? Sprawdźcie poniższe porady. 

Jak pozbyć się wosku z obrusu na stole? Prosty trik, który każdy powinien znać

Wprawdzie jest kilka sposobów na to, aby usunąć wosk z obrusa, jednak ja podam wam mój ulubiony. Dodatkowo zamieszczę inne, które może bardziej przypadną wam do gustu. W zależności, co będziecie mieć pod ręka, tego wypróbujcie. Oto kilka z nich:

To patent, który znany był już od lat. Użycie krochmalu lub skrobi kukurydzianej w połączeniu z płynem do zmywania naczyń tworzy kleistą pastę. Należy nanieść go na wosk oraz miejsce wokół niego. Pozostawcie do wyschnięcia, a następnie delikatnie oderwijcie resztki. Wosk powinien odejść w całości, bez rozwarstwiania się. Przepierzcie obrus, a będzie jak nowy.

Inną metodą jest zamrażanie - wystarczy zwinąć obrus w woreczek. Następnie wkładacie do zamrażalnika na kilka godzin. Po tym czasie podważacie wykałaczką i odrywacie wosk w całości.

Moja znajoma do dziś stosuje metodę zaprasowywania. Wystarczy pod obrus podłożyć ręcznik papierowy. To samo robimy z wierzchu. Przeprasowujemy i wosk powoli wtapia się w ręcznik.

Gdy mamy do czynienia z bardzo delikatnymi tkaninami, warto użyć spirytusu lub wody kolońskiej. Po nasączeniu wacika przykładamy go w miejsce wosku i delikatnie wyciągamy.

 

Czy wosk sojowy w świecach jest zdrowszy?

Przygotowując romantyczną kolację czy dekorację na święta, warto też przemyśleć, czy wosk, który będziemy palić, jest zdrowy dla nas samych. Opary, które kłębią się podczas wypalania mogą stanowić spore zagrożenie dla alergików oraz astmatyków. Alternatywą są świece sojowe - dlaczego? Warto przekonać się, jakie powody za tym stoją:

  • Skład oraz źródło pochodzenia - pamiętajmy, ze w przypadku parafinowych, to uboczny produkt rafinacji ropy naftowej,
  • Wosk parafinowy emituje benzen i toluen - szkodliwe substancje, które nie występują w wosku sojowym,
  • Wosk sojowy może cieszyć na dłużej - nawet o 1/4 niż tradycyjny wosk,
  • Jest lepszym nośnikiem zapachów oraz olejków eterycznych, zawartych w wosku - wypróbujcie przygotowanie swojej mieszanki, a z pewnością będziecie to ponawiać.
Autor
Wosk ze świecy zalał obrus po romantycznej kolacji? Macie jedną szansę na odratowanie go
Ewa Kwiatkowska
Redaktorka, domatorka, miłośniczka pięknych wnętrz i designu. Nieustannie eksperymentuje w swoim domu i ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami....