1. Obrus jako podstawa

Obrus to fundament każdej dekoracji stołu. Wybierając obrus, pamiętaj, że powinien on być doskonale uprasowany i bez żadnych plam. Bez względu na okazję, nie powinno go zabraknąć na stole. Odpowiednio dobrany obrus sprawi, że cała aranżacja będzie wyglądać elegancko i starannie.

2. Rozmiar obrusa

Istotne jest, aby obrus nie był ani za mały, ani za duży. Standardowo, obrus powinien zwisać około 20-30 centymetrów z każdej strony stołu. To zapewni estetyczny wygląd i umożliwi swobodne siedzenie gości przy stole.

3. Kolor obrusa

Tradycyjnie, biały obrus jest wybierany na większość okazji, ponieważ pasuje do każdej zastawy i dodatków. Jednakże możesz śmiało eksperymentować z różnymi kolorami, które będą odpowiadać tematyce imprezy lub Twojemu osobistemu gustowi. Obrus w odcieniach pastelowych nadaje delikatności, podczas gdy jasne i żywe kolory dodają energii i radości.

4. Zastawa stołowa

Po wybraniu odpowiedniego obrusa czas na wybór zastawy stołowej. Zastawa składa się z talerzyków, sztućców, kieliszków i innych elementów niezbędnych do podawania potraw. Pamiętaj, że zastawa powinna być czysta i lśniąca. Jeśli masz ją w srebrnym bądź złotym kolorze, regularnie ją czyść, aby zachować jej blask. Najlepszej klasy zastawy stołowe znajdziesz na: https://modivo.pl/c/home-decor/kuchnia-i-gotowanie/zastawa-stolowa.

5. Talerze i sztućce

Talerze powinny być ułożone na obrusie w sposób estetyczny. Najczęściej stosowaną praktyką jest układanie talerzyków na środku miejsca, gdzie siedzi gość, z widelcem po lewej stronie i nożem oraz łyżką po prawej. Kieliszki powinny znajdować się nad talerzami.

6. Serwetki

Serwetki są ważnym elementem dekoracji stołu. Mogą być ułożone na talerzach lub po lewej stronie widelca. Wybierając serwetki, zwróć uwagę na ich kolor i fakturę, aby pasowały do reszty dekoracji.

7. Dodatki i dekoracje

Aby stworzyć wyjątkową atmosferę, dodaj kilka ozdób na środek stołu. Może to być świecznik, bukiet kwiatów, ozdobne podstawki pod talerze, czy nawet personalizowane podziękowania dla gości. Pamiętaj, że mniej często oznacza więcej, więc nie przesadzaj z liczbą dodatków.

8. Oświetlenie

Jeśli organizujesz wieczorne przyjęcie, oświetlenie ma ogromne znaczenie. Świece, lampiony czy choćby lampki LED mogą dodać magii i romantyzmu. Upewnij się, że oświetlenie nie jest zbyt jasne, aby zachować przyjemną atmosferę.

9. Personalizacja

Dekorowanie stołu to także szansa na wyrażenie swojej kreatywności i osobistego stylu. Dodaj personalizowane akcenty, takie jak winietki z imionami gości, ręcznie pisane menu czy ozdobne miejsca dla każdego z gości.

10. Praktyczność

Pamiętaj, że oprócz estetyki, stołowanie musi być również praktyczne. Upewnij się, że goście mają wygodne miejsca do siedzenia i że naczynia i sztućce są łatwo dostępne.

Reasumując, dobrze nakryty stół to klucz do udanej kolacji czy przyjęcia. Obrus, zastawa stołowa, dodatki i personalizacja wszystko razem tworzy niepowtarzalną atmosferę. Nie bój się eksperymentować i wyrażać siebie poprzez dekorację stołu. To małe szczegóły, które sprawią, że Twoja impreza będzie niezapomniana dla gości. Na tej stronie internetowej znajdziesz świetnej klasy akcesoria kuchenne: https://modivo.pl/c/home-decor/kuchnia-i-gotowanie/akcesoria-kuchenne.