Skąd pochodzi styl prowansalski?

Kamienne domy, pola lawendy i zielone wzgórza - to właśnie Prowansja, kraina w południowo-wschodniej Francji. Jej sielskie krajobrazy i nieśpieszny tryb życia od lat przyciągały spragnionych spokoju i natury.

Światu Prowansję przedstawili artyści, przede wszystkim malarze impresjoniści. Tamtejsze pejzaże uwiecznili na płótnie m.in. Vincent van Gogh, Paul Cezanne, Paul Gauguin oraz Pablo Picasso. Za nimi do Prowansji tłumnie przybyli turyści. Zauroczeni pięknym otoczeniem i bliskim natury życiem postanowili odtworzyć nastrój tej niemal mitycznej krainy we własnych domach.

Drewno, len, wiklina. Wszystkie materiały powinny być zaczerpnięte wprost z natury. Dla syntetyków miejsca tu nie ma. Fot. Pinterest

Tak pokrótce można opisać narodziny stylu prowansalskiego. Nie kopiuje on wiernie wystroju prowansalskich domów, ale jest raczej ich nieco wyidealizowaną wizją. Ma w sobie jednak tę samą bezpretensjonalną urodę, co domy na południu Francji.

Cechy stylu prowansalskiego

Prowansalskie wnętrza odwołują się do sielskiego klimatu wsi oraz domowego ciepła. Są przytulne, pełne naturalnych materiałów i tradycyjnych mebli.

Kolorystyka jest zaczerpnięta wprost z francuskiego krajobrazu. Stąd upodobanie do lekkich fioletów w odcieniu lawendy, piaskowych odcieni przywodzących na myśl zalane słońcem skały oraz błękitu tamtejszego nieba. Zbyt intensywne, bądź ciemne kolory nie mają tu racji bytu. Ma być jasno i pogodnie.

Jedną z podstaw prowansalskich wnętrz jest drewno. We francuskich, tradycyjnych domach wszystkie meble były drewniane. Widoczne oznaki starzenia dodawały im tylko uroku i szlachetności. Dlatego nikt nie wyrzucał starych mebli, wręcz przeciwnie, przekazywano je kolejnym pokoleniom.

Kamienna ściana, kredens ze starymi książkami i ciepłe światło - tak wygląda prowansja! Fot. Glam meets glam

Dziś powstają całe kolekcje mebli stylizowanych na stare. Delikatne nierówności, sęki i przebarwienia nie są tu wynikiem działalności czasu, a zabiegów stolarskich. Chodzi o podkreślenie inspiracji z natury oraz eksponowanie materiału, z którego powstają. Najczęściej to meble bielone o tradycyjnych kształtach. W prowansalskim wnętrzu powinien się między innymi znaleźć drewniany kredens z przeszklonymi górnymi szafkami.

Nawet dodatki powinny nosić rustykalne rysy. Stylizowana porcelana i odpowiednio dobrane detale podkreślą prowansalską stylizację. Fot. Vibeke design

Obok drewna ważnym materiałem jest kamień - popularny budulec prowansalskich domów. Do współczesnych wnętrz można go wprowadzić w formie kamiennych okładzin ściennych, a także na podłogach i w elementach architektonicznych.

Nie zapominajmy także o naturalnych tkaninach. W stylu prowansalskim nie ma miejsca na syntetyczne materiały czy nienaturalnie błyszczące tafty. Tu królują len, bawełna, płótno. Na tkaninach - czy to zasłonach, czy obiciach kanap i foteli - często pojawiają się motywy kwiatowe. Najczęściej lawenda, która jest nierozerwalnie związana z Prowansją, ale nie tylko. Powinny to być jednak kwiaty polne, powszechnie występujące - prostota przede wszystkim.

W Prowansji powraca się do tego, co dawne i uświęcone przez tradycję. Dlatego sprzęty mają formy zaczerpnięte z przeszłości (np. kinkiet w postaci świecznika). Fot. Pinterest

Właśnie ze względu na swoją bezpretensjonalność styl prowansalski idealnie sprawdza się w kuchni. Konieczne jednak będą białe drewniane szafki, postarzane, z otwieranymi, a nie przesuwanymi drzwiczkami. Do tego stylizowane płytki i baterie kuchenne oraz ceramiczne bądź drewniane blaty. Takie wnętrze najlepiej uzupełnią świeże zioła w doniczkach - bazylia, tymianek, oregano - jednym słowem zioła prowansalskie. W innych pomieszczeniach rośliny także są mile widziane, szczególnie te kwitnące i wnoszące do wnętrz przyjemny, świeży i naturalny zapach.

Doskonałym uzupełnieniem prowansalskich wnętrz są także plecione, pobielane kosze na chleb, ceramiczne naczynia i pojemniki z elementami drewna, emaliowane akcesoria kuchenne, drewniane serwetniki, postarzane ramki na zdjęcia czy stylizowane wieszaki na ubrania. Każdy kto ceni tradycję i naturalność z pewnością doceni także wnętrza urządzone w tym stylu.

Bielone meble i jasne kolory to esencja stylu prowansalskiego. Sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, w którym zależy nam na słonecznej i pogodnej stylizacji. Fot. @lizmariegalvan

Styl prowansalski w pigułce:

  • Cechy: bezpretensjonalność, prostota, naturalność, przytulność i wygoda
  • Kolory: nasycone światłem barwy - kremowa biel, ciepłe beże, wyblakłe rudości, pastelowe fiolety, rozbielone żółcie, stłumione jasne zielenie.
  • Materiały: drewno, kamień, bielona cegła, naturalne tkaniny, jak len czy płótno, do tego wiklina, gliniane naczynia 
  • Dodatki: praktyczne ozdoby, jak wyplatane kosze na warzywa i owoce, naczynia z nierówno szkliwionej ceramiki oraz ze szkła z wytrawionymi wzorami, koronkowe obrusy i firanki