Zagadnienia w artykule:
  • Trawa pampasowa - co warto o niej wiedzieć?
  • Czy trawa pampasowa może rosnąć w mieszkaniu?
  • Suszona trawa pampasowa w wazonie - czy się kruszy?
  • Trawa pampasowa w wazonie - do jakich wnętrz pasuje?
  • Najpiękniejsze aranżacje z trawą pampasową
  • Trawa pampasowa sztuczna - ukłon w stronę alergików

Trawa pampasowa - co warto o niej wiedzieć?

Naturalnym środowiskiem trawy pampasowej są malownicze stepy Nowej Zelandii, Nowej Gwinei i Ameryki Południowej. Właściwa nazwa to Cortaderia selloana i na swoich rodzimych terenach można ją spotkać przy zbiornikach wodnych i rzekach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uprawiać ją w polskich ogrodach, jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji i zabezpieczenia przed nastąpieniem zimy. Trawa pampasowa nie jest oczywista. Ta nietuzinkowa, niepospolita i bardzo reprezentacyjna roślina ma wiele tajemnic. Poniżej kilka ciekawostek o trawie pampasowej.

• Cortaderia rośnie bardzo szybko, a szerokie kępy osiągają wysokość nawet 300 cm, natomiast odmiana karłowa rośnie do wysokości 1 metra. Oczywiście wszystko zależne jest od odmiany rośliny.

• Trawa pampasowa została okrzyknięta królową traw przez wzgląd na ogromne i niezwykle efektowne pióropusze kwiatostanów.

• Lubi duże nasłonecznienie i suche podłoże.

• Najbardziej znana w Polsce jest odmiana Evita o kwiatostanach w kolorze bardzo jasnego beżu, jednak kwiatostany w zależności od odmiany mogą przyjąć kolor intensywnie różowy, żółty, pomarańczowy, niebieski, zielony, fioletowy lub biały. 

Czy trawa pampasowa może rosnąć w mieszkaniu?

To, że trawa pampasowa świetnie czuje się w przydomowych ogrodach, jest wiadome. Odmiany karłowe można uprawiać w donicach i znaleźć im przytulne miejsce na tarasie lub balkonie. Właśnie w tych osłoniętych od wiatru i wody deszczowej zakątkach trawa pampasowa w donicach spokojnie przezimuje, ponownie ciesząc oczy wiosną. Warto pamiętać o tym, że Cortaderię zasadzoną w gruncie należy dobrze zabezpieczyć już jesienią, chroniąc kępy przed nadmierną, szkodliwą dla niej wilgocią. To nie mróz jest dla niej problemem, a właśnie nadmiar wilgoci.

Pojawia się pytanie, czy trawę pampasową w doniczce można uprawiać w mieszkaniu lub domu? Niestety nie poleca się uprawy Cortaderii w mieszkaniu, jednak kwiatostany rośliny uprawianej w ogrodach i na tarasach mogą wnieść do wnętrza nową jakość, przyjmując formę rozmaitych stylowych dekoracji, zachowujących świeżość przez wiele miesięcy, a nawet lat.

Suszona trawa pampasowa w wazonie - czy się kruszy?

Wkładając do wazonu źdźbła trawy pampasowej, należy liczyć się z tym, że kwiatostany mogą się kruszyć. Dzieje się tak pod wpływem ruchu powietrza, potrząsania lub uderzenia w wazon. To nic dziwnego, ponieważ wszystkie trawy ozdobne zachowują się podobnie. Jest na to jednak skuteczny sposób. Mianowicie po włożeniu trawy do wazonu kwiatostany spryskuje się sprayem florystycznym lub zwykłym lakierem do włosów, utrwalając tym samym kompozycję.

Najlepszym momentem ścięcia trawy i umieszczenia jej w wazonie pozbawionym wody jest późna jesień. Profesjonaliści wskazują, że tuż po ścięciu trawy, należy związać łodygi sznurkiem i zawiesić w ciepłym i suchym miejscu, zasuszając ją. Warto również przed wniesieniem trawy pampasowej do wnętrza, delikatnie wytrzepać ją z elementów, które nie są stabilnie przytwierdzone do gałązek. Zasuszone, gotowe już do stylizacji puchate pióropusze można nabyć w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach.

Trawa pampasowa w wazonie - do jakich wnętrz pasuje?

Zbliżająca się jesień, obfitująca w chłodne deszczowe dni, wymaga uruchomienia dodatkowych zabiegów, mających na celu poprawę nastroju i dodanie wnętrzu jeszcze więcej przytulności. Trawa pampasowa jest bardzo wdzięcznym materiałem dekoracyjnym i świetnie sprawdzi się w tym zadaniu. Najpopularniejsze są bukiety, umieszczane w wazonach. Źdźbła z pierzastymi pióropuszami kwiatostanów już same w sobie stanowią efektowną i uniwersalną dekorację, jednak można do bukietu dodać ulubione dodatki.

We wnętrzu boho i romantycznym bardzo dobrze sprawdzi się kompozycja w białym wazonie, wzbogacona białymi suszonymi kwiatami. Dobrze w takiej kombinacji zaprezentuje się trawa pampasowa w naturalnym jasno-beżowym kolorze. Dodatek mogą również stanowić zasuszone liście w jesiennych barwach. Trawa pampasowa w odsłonie glamour może zostać osadzona w okazałym wazonie szklanym, marmurowym lub zdobionym złoceniami. Idealnie sprawdzi się tu biały lub różowy odcień kwiatostanów. Można spryskać je sprayem florystycznym z brokatem, co wprowadzi do mieszkania urządzonego w stylu glamour jeszcze więcej delikatnego i stylowego blasku.

Pomimo tego, że trawa pampasowa kojarzy się z delikatnym, stonowanym i romantycznym klimatem, będzie stanowiła również dekorację spójną ze stylem nowoczesnym. Wystarczy zakupić wysoki prosty wazon w geometrycznym kształcie i umieścić w nim wysokie źdźbła z kwiatostanami w kolorze czarnym. Dowolny pożądany kolor można nadać trawie pampasowej za pomocą przeznaczonych do tego celu farb w aerozolu.

Najpiękniejsze aranżacje z trawą pampasową

Trawa pampasowa w wazonie jest oczywiście najszybszą w wykonaniu i uniwersalną stylizacją, ale można iść jeszcze dalej i poeksperymentować. Wianek z trawy pampasowej, zawieszony na ścianie, dekoracja naścienna przypominająca skrzydła anioła, kwiatostany wplecione w wiklinowy abażur lampy, puszysta kompozycja wisząca pod sufitem, słomkowy koszyk wypełniony źdźbłami, duże szklane słoje lub flower box z trawą pampasową w roli głównej, a może dekoracja na stół w formie stroika? Wszystkie chwyty są dozwolone. Mnogość kolorów zarówno wazonów i pojemników, jak i samej trawy pampasowej pozostawia szerokie pole dla kreatywności i zapewnia ogromne możliwości aranżacyjne i co najważniejsze, uniwersalność.

Trawa pampasowa sztuczna - ukłon w stronę alergików

Alergicy nie mają łatwego życia i już samo słowo trawa, wywołuje u nich dyskomfort. Alergia jest bezlitosna i dekoracje z naturalnej trawy pampasowej mogą uruchomić cały mechanizm uciążliwych objawów. Zdarza się również, że do pomysłu wykorzystania trawy pampasowej we wnętrzach zniechęca potencjalne kruszenie się dekoracji. Mamy dobrą wiadomość. Sztuczna trawa pampasowa w ogromnej palecie kolorystycznej dostępna jest w sklepach z dekoracjami. Źdźbła z kwiatostanami do złudzenia przypominają te prawdziwe. Są wykonane z trwałego tworzywa i wyglądają na równie puszyste. Zaletą jest fakt, że łatwo można wyczyścić dekoracje pod bieżącą wodą i przez wiele lat będzie prezentować się nienagannie.

Autor
Trawa pampasowa we wnętrzach - idealna ozdoba do jesiennego wazonu!
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...