Czy istnieje uniwersalny projekt szafy do przedpokoju dla każdego? Odpowiedź: niestety nie jest to takie proste. Ale z drugiej strony mamy opcję pełnej indywidualizacji. Forma i wygląd zewnętrzny to jedno. Nawet ważniejsze jest bowiem to, co kryje się w środku. 

Szafa do przedpokoju skrojona na miarę

Zanim przystąpimy do projektowania wnętrza szafy, zastanówmy się, co konkretnie chcielibyśmy w niej przechowywać. Czy potrzebujemy miejsca na ubrania wieszane, buty, torby, parasole, rękawiczki, a może także na inne drobne akcesoria? Określenie swoich potrzeb pomaga dostosować projekt szafy do konkretnych zadań. Ponadto rodzaj rzeczy docelowo przechowywanych w środku pociąga za sobą wybór sposobu organizacji - m.in. półek i szuflad.

Jakie półki do szafy w przedpokoju?

Półki stanowią jeden z podstawowych elementów każdej szafy. Mogą być stałe lub regulowane, co daje możliwość dopasowania ich do różnych przechowywanych przedmiotów. Na duże bądź „niewymiarowe” rzeczy idealne są dość głębokie półki (ok. 80-90 cm) i jednocześnie wysokie (np. 30-40 cm). Optymalna szerokość to zaś ok. 45-50 cm. Szersze półki można też zamontować na samej górze szafy - wtedy powstanie coś na kształt pawlacza.

Na dużych półkach możemy też wygodnie układać ubrania, choć do tego celu nieco lepiej sprawdzają się płytsze półki - tak żeby nie sięgać głęboko po określone rzeczy. Najogólniej mówiąc, na głębszych półkach dobrze mieszczą się większe sztuki, takie jak torby podróżne, płaszcze czy kurtki (oczywiście jeśli nie planujemy miejsca na ich powieszenie). Płytsze zaś dobrze sprawdzają się do przechowywania drobniejszych elementów garderoby - zarówno ubrań, jak i butów, torebek czy akcesoriów modowych (chusty, szaliki, rękawiczki itd.).

Specyficzną grupę produktów stanowi obuwie. Jeśli nie mamy oddzielnej szafki do tego celu, warto zaplanować przestrzeń do przechowywania butów w szafie w przedpokoju. Bardzo przydatne są półki wyposażone w drążki, na których można układać każdy but oddzielnie. A jeśli mamy też obuwie wysokie (jak np. kozaki), do przechowywania przydadzą się też pojemne kosze - np. wykonane z metalu. Oczywiście warto również ocenić jakość materiałów, z jakich wykonane są półki. Najpowszechniejsze są tu różnorodne płyty meblowe, choć można trafić m.in. na metal, lite drewno czy nawet szkło.

Szuflady w szafie do przedpokoju

Szuflady są doskonałym rozwiązaniem do przechowywania drobnych przedmiotów, takich jak rękawiczki, szaliki, krawaty czy nawet klucze. Oczywiście w pojemnych i głębokich szufladach można też śmiało umieszczać ubrania, choć tu warto ocenić, czy cały system zapewni wygodny dostęp do każdej sztuki.

Najlepiej także zwrócić uwagę na mechanikę szuflad, a zwłaszcza na specjalny hamulec, dzięki któremu cicho się domykają. Część szuflad można natomiast zastąpić ażurowymi koszami. To dobre rozwiązanie chociażby do przechowywania pościeli i ręczników. Dzięki temu, że ścianki są przewiewne, tkaniny lepiej zachowują świeżość.

Organizatory i wkładki - do półek i szuflad

Organizatory i wkładki to doskonałe sposoby na efektywne wykorzystanie półek i szuflad w szafie do przedpokoju. Oto kilka pomysłów:

System przegródek: sprytne rozwiązanie, które ma na celu funkcjonalne podzielenie przestrzeni większych szuflad. Dzięki temu można wygodnie segregować drobiazgi i akcesoria, takie jak rękawiczki, szaliki, paski do spodni czy krawaty.

• Wkładki na biżuterię: pomagają utrzymać biżuterię w porządku i uniknąć plątaniny naszyjników czy bransoletek.

Kosmetyczki (albo pudełka z przegródkami na kosmetyki): zwłaszcza jeśli miejsca na kosmetyki nie ma za wiele np. w łazience. Zresztą trzeba pamiętać, że wilgotna łazienka wcale nie jest optymalnym miejscem na wszystkie kosmetyki!

Autor
Szafa do przedpokoju - jak mądrze zaprojektować półki i szuflady?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...