Jaśmin to roślina, której kwiaty wyróżniają się pięknym zapachem. Dobrze znane są kosmetyki, olejki zapachowe, a także herbaty z wykorzystaniem tych walorów. Co więcej, jaśminem możemy się również cieszyć w warunkach domowych. Co warto wiedzieć o jaśminach doniczkowych?

Ze względu na wymagania klimatyczne jaśmin w większości przypadków nadaje się tylko do uprawy w naszych mieszkaniach. Poza zimą możemy jednak również wystawiać go na balkon czy taras. Ponadto istnieje odmiana, którą da się uprawiać w ogrodzie - choć raczej tylko w rejonach Polski o najcieplejszym klimacie.

Jaśmin - co to za roślina?

Jaśmin to roślina o azjatyckim rodowodzie. Można ją zatem często spotkać np. w Chinach, choć bywa też chętnie uprawiana m.in. w ogrodach na południu Europy. Co łączy te wszystkie regiony? Przede wszystkim - ciepło! Jaśmin, jako roślina ciepłolubna, w polskich warunkach i w większości odmian może być zatem uprawiana tylko w doniczkach. Pod względem biologicznym mowa o Jasminum z rodziny oliwkowatych (Oleaceae). Jest to pnącze, które w swoim naturalnym środowisku dorasta nawet do kilku metrów. Warto się przyjrzeć trzem głównym odmianom uprawianym w Polsce!

Jaśmin doniczkowy - domowa uprawa

W naszym kraju spotkamy przede wszystkim jaśmin wielokwiatowy (Jasminum polyanthum) oraz jaśmin lekarski (Jasminum officinale). Są to rośliny doniczkowe, które możemy uprawiać w mieszkaniach. Znacznie rzadszy w polskich warunkach jest jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum), który nadaje się do uprawy ogrodowej (ale z dużymi wymaganiami). Jaśmin doniczkowych świetnie sprawdza się zwłaszcza w salonie - tym wewnętrznym i pod chmurką (czyli na balkonie i tarasie). Ponieważ dość mocno pachnie, nie zaleca się wstawiać go do sypialni czy pokoju dziecięcego. Mimo że aromat jest przyjemny, to ze względu na intensywność może utrudniać zasypianie, a u niektórych osób nawet powodować lekki ból głowy.

Jaśmin wielokwiatowy - jak wygląda i kiedy kwitnie?

Jaśmin wielokwiatowy (inaczej jaśmin kwiecisty) to popularna i efektowna odmiana doniczkowa. Jego kwiaty mają gwiazdkowatą formę - szeroko rozłożone płatki u podstawy skupione są w wąską rurkę. Mają jasnoróżowy kolor z zewnątrz oraz biały w środku korony. Liście są zaś miękkie i zielone, ułożone na długich i cienkich pędach. Jaśmin wielokwiatowy ma mocny, ale przyjemny, słodki zapach. Kwitnie w okresie zimowym - mniej więcej od stycznia do kwietnia.

Jaśmin lekarski, czyli perfumy i herbata!

Druga odmiana doniczkowa to jaśmin lekarski - i to właśnie z niego pozyskuje się charakterystyczny olejek zapachowy, a kwiaty wykorzystuje do przygotowywania aromatycznej herbaty. Czym się różni od wielokwiatowego? Przede wszystkim jego kwiaty są w całości białe, a poza tym kwitnie w innym czasie: od maja do sierpnia. W uprawie domowej w Polsce jest jednak rzadziej spotykany niż pierwszy z jaśminów.

Jaśmin nagokwiatowy do ogrodu

Ten rodzaj jaśminu dość mocno różni się od doniczkowych. Przede wszystkim jest krzewem i ma żółte kwiaty, które jednak - niestety - nie pachną! Tak że w warunkach wokół domu skupiamy się na jego walorach wizualnych. Kwitnąć zaczyna dość wcześnie, bo nawet w styczniu. Wymaga ciepła i dobrze osłoniętych miejsc, nie najlepiej też znosi mrozy. Warto pamiętać, że jaśmin ogrodowy często mylony jest z jaśminowcem, a to już inna roślina!

Pielęgnacja jaśminu doniczkowego

Jak odpowiednio zadbać o jaśmin w doniczce? Oto kilka wskazówek:

• Temperatura: najlepiej w przedziale 22-24 st. C. Mimo że pochodzi z gorących rejonów, nieszczególnie przepada za upałami.

• Stanowisko: zwłaszcza w okresie wegetacji potrzebuje dużych ilości rozproszonego światła.

• Podłoże: stale lekko wilgotne, wzbogacone o nawozy dla roślin kwitnących.

• Przycinanie: zarówno jaśmin wielokwiatowy, jak i lekarski wymagają dość mocnego cięcia (nawet o połowę pędów) po przekwitnieniu. Zapewnia im to później bujny rozwój.

Autor
Jaśmin w doniczkach do domu i na taras - jak wygląda i kiedy kwitnie?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...