Pamiętacie chodniczki, przypominające miejsca do zabaw dla dzieci? Aplikacje w postaci samochodzików, torów kolejowych czy budynków mieszkalnych pozostają w pamięci na długi czas. Były łatwe w czyszczeniu i sprawiały, ze nigdy się nie znudzą - zwłaszcza w pokojach dziecięcych. Czasem jednak zdarza się, że plamy, które maja kilka dni mogą bardzo szybko wniknąć w głąb materiału. Co zrobić, jeżeli natkniemy się na sytuację, w której będziemy musieli zwalczyć właśnie taką resztkę? Nie przejmujcie się. Sąsiadka podpowiedziała mi, jak zaradzić takiej sytuacji. Wypróbowałam i nie wyobrażam sobie już innej metody. Zdradzę ją wam w poniższej poradzie.

W jaki sposób najlepiej czyścić dywan o krótkim i długim włosiu?

Decydując się na dywan, warto przemyśleć kilka kwestii. Jeżeli w domu znajduje się wasz pupil - kot lub pies, niestety liczcie się z tym, że podczas okresu linienia będzie wyglądał w opłakanym stanie.

Z tego względu polecam zastosować dywanik o krótkim włosiu, który w szybki i bezproblemowy sposób doczyścimy z sierści. To także idealne rozwiązanie w przypadku miejsc, gdzie dobieramy chodniczki, nie mając ogrzewania podłogowego.

Kurz, piasek czy inne mniejsze zanieczyszczenia usuniemy za pomocą odkurzacza z końcówką ze szczotką. Nie mają one jednak tak miłego "usposobienia", jak te o dłuższym włosiu. Szybko ugniatają się, kolory tracą blask, a w dodatku szarzeją od nadmiaru zbieranych zanieczyszczeń.

W przypadku tych drugich, warto położyć je w miejscu, gdzie kontakt z pupilami będzie niewielki. Ozdobne, bardzo okazałe dywany stosujmy tylko na mniejszej przestrzeni, aby ograniczyć wałkowanie oraz kołtunienie się materiału. Dobrym sposobem będzie wcieranie mąki ziemniaczanej w dywanik i zapobieganie szerzenia się nieprzyjemnego zapachu.

Jak zrobić papkę na uporczywe plamy na dywanie?

Papka, którą powinniście przygotować, jest z bardzo łatwo dostępnych składników. Nie sądziłam, że mogę zapomnieć o odplamiaczu czy innych detergentach, które bardzo niekorzystnie wpływają na nasze drogi oddechowe. Co dokładnie przygotowujemy?

Weźcie 3 łyżki sody oczyszczonej lub proszku do prania do dziecięcych ubranek, łyżkę octu spirytusowego oraz łyżkę kwasku cytrynowego. Dokładnie wymieszajcie wszystkie składniki na papkę. Tak wykonaną mieszankę ułóżcie na plamie na dywanie.

Wetrzyjcie za pomocą nieużywanej szczoteczki do zębów i odczekajcie kilka godzin. Po tym czasie zetrzyjcie zawartość i odkurzcie tak, jak robicie to dotychczas. Po plamie nie pozostanie ani śladu. Możecie wypróbować ten sposób również na innych materiałach, na których znajdują się zastygłe plamki.

Autor
Dzięki tej prostej papce plamy z dywanu schodzą jak w pralce. Wystarczą te 3 rzeczy
Ewa Kwiatkowska
Redaktorka, domatorka, miłośniczka pięknych wnętrz i designu. Nieustannie eksperymentuje w swoim domu i ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami....