W tym artykule przedstawimy Wam najmodniejsze kolory w projektowaniu wnętrz, które dominują współczesne pomieszczenia mieszkań i domów. Przybliżymy Wam wpływ poszczególnych kolorów na samopoczucie oraz postrzeganie wnętrza i przestrzeni. Analizując prognozy i rekomendacje czołowych światowych producentów farb oraz studiów projektowych, zauważalne jest zwrócenie się ku barwom, które są jednocześnie głębokie i stonowane, ale i te, które przyciągają wzrok swoją żywotnością. Równowaga pomiędzy neutralnymi tonami a wyrazistymi akcentami jest kluczem do stworzenia przestrzeni, która będzie aktualna i ponadczasowa. Zapraszamy do lektury.

Znaczenie kolorów w aranżacji i projektowaniu wnętrz

Kolor w projektowaniu wnętrz to nie tylko kwestia estetyczna, ale głęboko psychologiczna, wpływająca na percepcję przestrzeni oraz samopoczucie jej użytkowników. Architekci wnętrz i projektanci z zapałem wykorzystują kolor, aby wywołać pożądane emocje - od spokoju i relaksu po pobudzenie i kreatywność. Wybór odpowiedniej palety barw jest decyzją, która może zdefiniować funkcjonalność i atmosferę pomieszczenia. Na przykład, odcienie niebieskiego mogą wprowadzić wrażenie spokoju i chłodu, idealne do sypialni lub biura, podczas gdy ciepłe barwy, jak czerwień czy pomarańcz, mogą stymulować energię, co sprawdza się w kuchni czy jadalni.

Zastosowanie koloru w przestrzeni mieszkalnej czy komercyjnej to także odbicie osobowości oraz stylu życia. Kolor staje się więc narzędziem, dzięki któremu można personalizować wnętrza, nadając im unikalny charakter. Kolor jest również elementem komunikacyjnym - poprzez barwy, materiały i tekstury, przestrzeń „mówi” do nas, informując o swojej funkcji, nastroju czy nawet statusie społecznym właściciela.

Zmiany trendów kolorystycznych w ostatnich latach

Trendy kolorystyczne w aranżacji wnętrz ewoluują, odzwierciedlając zmieniające się gusty, potrzeby społeczne oraz innowacje technologiczne. W ciągu ostatniej dekady obserwujemy przesunięcie od monochromatycznych, neutralnych palet, które dominowały w designie na początku XXI wieku, do bardziej śmiałych i eksperymentalnych wyborów kolorystycznych. Na przykład, lata 2010 charakteryzowały się dominacją minimalistycznego skandynawskiego stylu z przewagą bieli, szarości i naturalnych drewnianych tonów.

W ostatnich latach nastąpił zwrot w kierunku "biophilic design", czyli projektowania przyjaznego naturze, co objawia się zwiększonym wykorzystaniem zieleni i innych barw odnoszących się do natury. Ten trend wynika z rosnącej świadomości ekologicznej oraz potrzeby tworzenia przestrzeni wspierających dobre samopoczucie i zdrowie.

Równocześnie, rozwój nowych technologii w produkcji materiałów budowlanych i dekoracyjnych pozwolił na eksplorowanie nowych możliwości kolorystycznych. Innowacyjne techniki mieszania pigmentów oraz wykończeń pozwalają na osiągnięcie głębi i intensywności barw, które były nieosiągalne w poprzednich dekadach.

Ostatnie lata przyniosły również powrót do bogatszych, bardziej nasyconych kolorów. Trendy na 2024 rok, jak widać w prognozach czołowych producentów farb, skłaniają się ku ciepłym neutralnym tonom z energetyzującymi akcentami, które mają na celu stworzenie przestrzeni sprzyjającej odnowie biologicznej i kreatywności. Takie podejście do koloru w projektowaniu wnętrz pokazuje, jak bardzo branża ta jest związana z aktualnymi trendami społecznymi i kulturowymi.

Globalne i regionalne trendy kolorystyczne na 2024 rok

W 2024 roku obserwujemy fascynujący zwrot ku barwom, które wyrażają równowagę między naturalnością a nowoczesnością. "Peach fuzz", ogłoszony kolorem roku przez Instytut Pantone, ilustruje tę tendencję z naciskiem na ciepło i subtelność. Ta barwa emanuje łagodnością i optymizmem, idealnie wpisując się w potrzeby współczesnych przestrzeni mieszkalnych i komercyjnych. Jest to kolor, który zachęca do eksperymentowania z paletami, które są jednocześnie przytulne i świeże, co potwierdza jego wszechstronność w różnorodnych kontekstach aranżacyjnych.

Wpływ włoski na trendy

We Włoszech zauważalne jest zwrócenie się ku ciepłym, naturalnym barwom, które dodają wnętrzom elegancji i głębi. Preferencje te mają korzenie w klasycznych elementach włoskiego designu, gdzie dominują ziemiste odcienie i matowe wykończenia. Takie barwy jak głęboki ochra, siena czy umbra są wykorzystywane do tworzenia przestrzeni, które celebrują tradycję połączoną z nowoczesnością. Włoscy designerzy podkreślają znaczenie jakości i trwałości materiałów, co sprawia, że kolory te nie tylko zdobią, ale również przetrwają próbę czasu.

Wpływ francuski na trendy kolorystyczne w projektowaniu wnętrz

Francja natomiast w 2024 roku stawia na pastele i energetyzujące barwy, które wnoszą do wnętrz świeżość i dynamikę. "Bleu glacier" i "Vert acidulé" to przykłady kolorów, które są obecnie na topie. Francuski design często wykorzystuje te barwy do stworzenia przestrzeni, które są zarówno funkcjonalne, jak i estetycznie atrakcyjne. Bleu glacier, będący chłodnym, subtelnie pastelowym błękitem, jest idealny do osiągnięcia uczucia spokoju i przestronności. Z kolei Vert acidulé, zielony z kwaśnym akcentem, wprowadza element zaskoczenia i świeżości, doskonale komponując się z naturalnymi materiałami jak drewno czy kamień.

Znaczenie najmodniejszych kolorów w projektowaniu wnętrz

Te trendy pokazują, jak kolor może służyć jako ważny element w tworzeniu atmosfery wnętrza. Nie są to tylko tła dla innych elementów dekoracyjnych, ale podmioty, które aktywnie wpływają na nastrój, percepcję przestrzeni i nawet na samopoczucie użytkowników. Wybór koloru w projektowaniu wnętrz to strategiczna decyzja, która wymaga zrozumienia jego psychologicznego wpływu oraz umiejętności przewidywania trendów.

Każdy z tych kolorów ma swoje miejsce nie tylko w paletach designerów, ale i w sercach użytkowników, którzy coraz śmielej wykorzystują te nowe trendy w swoich domach, biurach czy miejscach publicznych. Eksploracja tych trendów jest nie tylko podróżą przez różne palety barwne, ale także odkryciem, jak wielką rolę w naszym życiu odgrywa kolor.

Inne modne kolory roku 2024 na świecie

Niebieski "Upward" od Sherwin-Williams

Kolor "Upward" od Sherwin-Williams to definicja spokoju i oddechu w kontekście projektowania wnętrz. Jego chłodna, łagodna tonacja nie tylko wprowadza atmosferę relaksu, ale także sprzyja skupieniu i mentalnemu wyciszeniu. Uważany za odcień, który doskonale oddaje potrzebę odcięcia się od zewnętrznego zgiełku, "Upward" idealnie pasuje do przestrzeni, które mają służyć jako oazy spokoju w domu, takich jak sypialnie, salony czy nawet home office. Delikatność tego koloru pozwala na łatwe łączenie go z innymi, zarówno ciepłymi, jak i zimnymi odcieniami, co czyni go niezwykle uniwersalnym rozwiązaniem dla współczesnych wnętrz.

Zielony "Viridis" od Graham & Brown

"Viridis" od Graham & Brown to kolor bezpośrednio inspirowany naturą, symbolizujący odnowę i świeżość. Jego głęboki, ale zarazem energetyzujący odcień zieleni przypomina o potrzebie bliskości z przyrodą oraz wprowadza elementy naturalnej harmonii do każdej przestrzeni. Zielony "Viridis" doskonale sprawdza się w pomieszczeniach, w których chcemy zachęcić do regeneracji i odpoczynku, takich jak pokoje relaksu, łazienki, a także jako akcent w strefach wejściowych. Sprzyja koncentracji, co więcej, wspomaga wyciszenie, co jest szczególnie cenione w dynamicznie zmieniających się czasach.

Paleta Sherwin-Williams. Podział na grupy kolorystyczne

Sherwin-Williams przedstawia swoją paletę kolorystyczną na 2024 rok jako zorganizowany zbiór odcieni, gdzie szczególnie wyróżniają się grupy bluesów i zieleni. Te kolory są kluczowe dla stworzenia wnętrz organicznych i pełnych energii. Połączenie bluesów i zieleni to trend, który kontynuuje przesunięcie w stronę projektowania przestrzeni żyjących w zgodzie z naturą, gdzie przewija się tematyka zrównoważonego rozwoju i ekologii. Niebieskie i zielone tonacje idealnie sprawdzają się w przestrzeniach mieszkalnych, które mają za zadanie promować zdrowie i dobre samopoczucie ich użytkowników, jednocześnie pozostając w zgodzie z najnowszymi trendami w designie wnętrz.

Integracja z projektowaniem wnętrza

Integracja tych kolorów w nowoczesnych wnętrzach może obejmować różne podejścia, od delikatnych akcentów poprzez tekstylia, malowanie pojedynczych ścian, po kompleksowe rozwiązania z dominującym kolorem w pomieszczeniu, w zależności od zamierzonego efektu. Wykorzystanie takich kolorów jak "Upward" czy "Viridis" może transformować zwykłe przestrzenie w miejsca, które nie tylko są piękne wizualnie, ale również funkcjonalne i odżywcze dla ducha i ciała mieszkańców.

Trendy kolorystyczne według lokalnych ekspertów

Brudny róż

Ten subtelny odcień różu zdobywa coraz większą popularność w aranżacji współczesnych wnętrz, szczególnie w salonach i kuchniach. Brudny róż, charakteryzujący się zgaszonym, stonowanym charakterem, jest wybierany przez projektantów za swoją wszechstronność i zdolność do tworzenia eleganckich, spokojnych przestrzeni. Idealnie komponuje się z neutralnymi barwami takimi jak szarości, beże czy biel, co pozwala na stworzenie harmonijnej i przytulnej atmosfery. Jest to kolor, który świetnie sprawdza się w minimalistycznych, jak i bardziej bogato dekorowanych wnętrzach, dostarczając subtelnej elegancji i ciepła.

Cynamonowy

Ten ciepły odcień, przypominający przyprawę cynamon, jest ceniony za swoją zdolność do wprowadzania domowego ciepła i przytulności w każdą przestrzeń. Cynamonowy idealnie nadaje się do kuchni i salonów, gdzie może stworzyć ciepłą i gościnną atmosferę. Barwa ta jest często stosowana na większych powierzchniach, takich jak ściany czy duże meble tapicerowane, a także jako akcent w postaci dodatków dekoracyjnych, takich jak poduszki, zasłony czy dywany. Dzięki swojej głębi i intensywności kolor cynamonowy doskonale współgra z naturalnymi materiałami takimi jak drewno, skóra czy kamień, co pozwala na stworzenie spójnego, ciepłego wnętrza.

Szałwiowy

Odcień szałwii, kojarzący się z naturą i spokojem, jest wyjątkowo popularny w aranżacji sypialni i łazienek. Jego kojące właściwości sprzyjają relaksacji i wyciszeniu, co czyni go idealnym wyborem dla miejsc przeznaczonych do odpoczynku. Kolor szałwiowy, będący delikatnym, zielono szarym odcieniem, jest często używany na ścianach, ale także w postaci tekstyliów, takich jak pościel, zasłony czy ręczniki. Sprzyja on również koncentracji, dlatego jest rekomendowany do pomieszczeń, w których odbywa się praca czy nauka. Jego uniwersalność i subtelność sprawiają, że jest to barwa, która może być łatwo łączona z innymi kolorami i materiałami, umożliwiając tworzenie wielowarstwowych, interesujących wnętrz.

Wnioski - najmodniejsze kolory w projektowaniu wnętrz 2024

Te kolorystyczne trendy, rekomendowane przez lokalnych ekspertów, pokazują zainteresowanie tworzeniem przestrzeni, które nie tylko pięknie wyglądają, ale również wpływają pozytywnie na samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich barw w projektowaniu wnętrz to nie tylko kwestia estetyczna, ale również funkcjonalna, mająca duży wpływ na jakość życia i komfort codziennego użytkowania przestrzeni mieszkalnych.

Istotne kolory i ich zastosowanie w różnych pomieszczeniach

Salon. "Peach fuzz" i "Bleu glacier"

Peach fuzz. Ten subtelny odcień, ogłoszony kolorem roku przez Pantone, wprowadza do salonu ciepło i delikatność. Jego łagodny, niemal pudrowy charakter sprawia, że przestrzeń staje się bardziej przytulna i zapraszająca. Zastosowanie "Peach fuzz" na ścianach lub w postaci akcentów dekoracyjnych, jak poduszki czy zasłony, pomaga stworzyć spokojną, harmonijną atmosferę. Doskonale komponuje się z naturalnymi materiałami jak drewno, rattan czy len, co pozwala na osiągnięcie efektu bliskości z naturą.

Bleu glacier. Ten chłodny, pastelowy błękit przynosi do salonu świeżość i spokój. Idealnie sprawdza się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, gdzie podkreśla przestronność i czystość formy. "Bleu glacier" jest efektowny zarówno na dużych powierzchniach, jak i w mniejszych detalach. Można go łączyć z ciemniejszymi odcieniami granatu lub zieleni, aby dodać głębi aranżacji, lub z jasnymi beżami i bielami dla subtelniejszego efektu.

Sypialnia. Ciepłe brązy i delikatne lilaki

Ciepłe brązy. W sypialniach ciepłe brązy tworzą atmosferę bezpieczeństwa i stabilności. Odcienie te, nawiązujące do barw ziemi, sprzyjają relaksacji i odprężeniu. Użyte na ścianach lub w meblach, takich jak łóżka czy szafki nocne, wnoszą do wnętrza poczucie trwałości i ciepła. Idealnie komplementują je tkaniny o bogatych teksturach, jak aksamit lub grube wełny, które potęgują odczucie komfortu.

Delikatne lilaki. Lilaki, dzięki swojej subtelności i spokojnej palecie, są doskonałe do sypialni, gdzie mogą promować relaks i spokój. Te delikatne odcienie fioletu można zastosować na ścianach, w pościeli lub jako akcenty kolorystyczne. Doskonale łączą się z szarościami, bielą lub pastelowymi odcieniami różu, tworząc przestrzeń sprzyjającą odpoczynkowi.

Kuchnia i jadalnia. "Vert acidulé" i inne zielone odcienie

Vert acidulé. Ten żywy, zielony kolor wnosi do kuchni i jadalni energię i świeżość. Idealnie pasuje do nowoczesnych przestrzeni, gdzie może ożywić wnętrze bez dominacji. "Vert acidulé" na ścianach, jako barwny akcent w postaci krzeseł czy dodatków, stwarza przyjazną, energetyzującą atmosferę. Świetnie komponuje się z bielą, szarościami lub innymi neutralnymi barwami, pozwalając na stworzenie spójnej i funkcjonalnej przestrzeni.

Niebieski "Upward" i Zielony "Viridis". Te kolory również znajdują swoje miejsce w kuchni i jadalni, przynosząc spokój i naturę do wnętrz. "Upward" to idealne tło dla szafek kuchennych w odcieniach bieli lub jasnego drewna, natomiast "Viridis" może być użyty do stworzenia akcentów w postaci dekoracji okiennych lub zastawy stołowej, wprowadzając elementy organiczne do przestrzeni kulinarnych.

Te kolory, zastosowane strategicznie w każdym pomieszczeniu domu, pozwalają na stworzenie spójnego i estetycznie atrakcyjnego wnętrza, które jednocześnie wspiera dobre samopoczucie mieszkańców. Warto eksperymentować z kombinacjami i odcieniami, aby każda przestrzeń była nie tylko modne, ale także osobiste i funkcjonalne.

Zastosowanie koloru niebieskiego "Upward"

 • Łazienka. Ten spokojny odcień niebieskiego może przynieść uczucie czystości i świeżości, idealne dla łazienki. Stosując "Upward" na ścianach lub w postaci akcentów, jak płytki czy ręczniki, stworzysz przestrzeń relaksującą, która sprzyja odprężeniu.
 • Przedpokój. Użycie tego koloru w przedpokoju może uczynić pierwsze wrażenie na gościach bardziej zapraszające i spokojne. Może także pomóc w optycznym powiększeniu tego często małego i ciemnego miejsca.

Zielony "Viridis"

 • Pokój dziecięcy. Zielony kolor sprzyja kreatywności i spokoju, co czyni go doskonałym wyborem dla pokoju dziecięcego. Viridis może pomóc stworzyć środowisko wspierające naukę i zabawę.
 • Home office. Korzystanie z zieleni "Viridis" w domowym biurze może wspomagać koncentrację i zmniejszać poziom stresu, co jest bardzp ważne  w miejscu pracy.

Oba kolory, dzięki swoim kojącym właściwościom, są bardzo uniwersalne i mogą być stosowane w wielu różnych kontekstach, dodając charakteru i funkcjonalności do każdej przestrzeni. Warto również eksperymentować z różnymi teksturami i materiałami, aby jeszcze bardziej wzmocnić pożądany efekt wizualny i atmosferyczny w danym pomieszczeniu.

Porady ekspertów na temat stosowania i łączenia kolorów

Projektanci wnętrz często podkreślają, jak ważne jest świadome łączenie kolorów i tekstur, aby stworzyć spójne i stylowe aranżacje. Oto kilka kluczowych wskazówek:

 1. Zacznij od palety kolorystycznej. Wybierz jeden lub dwa główne kolory, które będą dominować w przestrzeni, a następnie dobierz do nich 2-3 dodatkowe, które będą służyć jako akcenty. Na przykład, główny kolor to "Peach fuzz", a dodatkowe to "Bleu glacier" i subtelny beż.
 2. Zastosuj zasadę 60-30-10. To popularna technika w projektowaniu wnętrz, gdzie 60% przestrzeni zajmuje dominujący kolor, 30% to kolor wtórny, a 10% to akcenty kolorystyczne. To pozwala na zachowanie równowagi i harmonii.
 3. Łączenie tekstur. Różne tekstury mogą wprowadzić głębię i zainteresowanie do wnętrza. Przykładowo, jeśli używasz gładkich, matowych ścian, rozważ dodanie mebli z teksturowanego drewna lub aksamitnych poduszek, aby dodać warstwowość.
 4. Korzystaj z próbników kolorów. Zanim zdecydujesz się na malowanie ścian lub zakup większych elementów, użyj próbników kolorów, aby zobaczyć, jak rzeczywiście wyglądają w świetle dziennym i sztucznym.

Rady dotyczące wyboru mebli i dodatków, które najlepiej komponują się z dominującymi kolorami roku 2024

 • Wybierz meble, które wspierają kolorystykę wnętrza. Jeśli głównym kolorem jest "Peach fuzz", meble w neutralnych kolorach takich jak szary, kremowy, czy naturalne odcienie drewna będą idealnie komplementować tło.
 • Dodatki jako akcenty. Wykorzystaj dodatki, takie jak poduszki, dywany, dekoracje ścienne, aby wprowadzić kontrastujące kolory i tekstury, które ożywią przestrzeń. Na przykład, przy użyciu głębokiego "Viridis" jako akcentu można wnieść elementy przyrody i świeżości. 
 • Harmonijne połączenie. Staraj się, aby wszystkie elementy wnętrza współgrały ze sobą, tworząc spójną całość. Na przykład, jeśli dominują chłodne kolory, takie jak "Bleu glacier", unikaj ciepłych, jaskrawych barw, które mogą zakłócić równowagę..
 • Oświetlenie. Nie zapominaj o wpływie oświetlenia na percepcję kolorów. Różne rodzaje światła mogą znacznie zmieniać wygląd kolorów, dlatego ważne jest, aby dostosować oświetlenie tak, aby maksymalnie korzystać z wybranej palety barw.

Zastosowanie się do tych porad pomoże w stworzeniu przemyślanej i harmonijnej przestrzeni, która nie tylko będzie estetycznie atrakcyjna, ale również funkcjonalna i komfortowa dla użytkowników. Projektowanie wnętrz to sztuka, która pozwala na twórcze wyrażenie siebie poprzez kolory i formy, tworząc przestrzenie, które są prawdziwym odzwierciedleniem osobowości i gustu ich mieszkańców.

Najnowsze trendy kolorystyczne w projektowaniu wnętrz na 2024 rok

Trendy w projektowaniu wnętrz na 2024 rok zachęcają nas do tworzenia przestrzeni, które nie tylko cieszą oko, ale również są funkcjonalne i mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Kolory takie jak między innymi: Peach fuzz, Bleu glacier, Vert acidulé, a także ciepłe brązy, pozwalają na stworzenie wnętrz pełnych spokoju i ciepła. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu barw w różnych pomieszczeniach, możemy osiągnąć harmonijne i spójne aranżacje, które odzwierciedlają nasz indywidualny styl i potrzeby. Najważniejsze podczas projektowania jest umiejętne stosowanie kolorów, które nie tylko odpowiadają aktualnym trendom, ale również tworzą przestrzeń, w której chcemy przebywać. Śledzenie rad ekspertów pozwoli nam na stworzenie domów, które będą prawdziwymi oazami komfortu i stylu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Quality Investment z Krakowa, która od wielu lat zajmuje się projektowaniem wnętrz mieszkań i domów.

Więcej informacji znajduje się na stronie qinvestment.pl