Charakterystyka stylu old money

Styl old money to przede wszystkim opowieść o rodzinnej historii, przekazywanej przez pokolenia w postaci wykwintnych tkanin i luksusowych dekoracji. Każdy element wnętrza powinien nieść ze sobą wspomnienie, tworząc razem zapis rodzinnych wspomnień i dziedzictwa. Oto kilka głównych cech charakterystycznych stylu old money:

Kolorystyka i tekstury

Kolorystyka w stylu old money to harmonijne połączenie ponadczasowych kolorów i bogatych tekstur. Dominują klasyczne odcienie, takie jak głęboka zieleń, granat, burgund, a także ciepłe neutralne barwy: beż, krem, biel i odcienie szarości. Te kolory nadają wnętrzom elegancji i spokoju, stanowiąc doskonałe tło dla bardziej wyrazistych akcentów.

Meble i dekoracje

Meble w stylu old money to przede wszystkim dziedziczone przez pokolenia antyki i przedmioty o wysokiej jakości wykonania. Klasyczne meble z ciemnego drewna, takie jak mahoniowe komody, dębowe biurka czy aksamitne sofy Chesterfield, dodają wnętrzom charakteru i wyrafinowania. Elementy dekoracyjne powinny być starannie dobrane, z naciskiem na detale i ręczne wykonanie, takie jak misternie zdobione lustra, kryształowe żyrandole i bogato zdobione tkaniny.

Kluczowe elementy dekoracji w stylu old money

Sztuka i rodzinne pamiątki

Wnętrza w stylu old money są pełne dzieł sztuki i rodzinnych pamiątek. Obrazy olejne, rodzinne portrety, rzeźby i stare fotografie nadają przestrzeniom osobistego charakteru i głębi. Warto postawić na ramy o klasycznych kształtach i bogatym zdobieniu, które podkreślą elegancję dzieł sztuki.

Tkaniny i tekstylia

Luksusowe tkaniny odgrywają kluczową rolę w stylu old money. Warto zainwestować w jedwabne zasłony, aksamitne poduszki, ręcznie tkane dywany perskie i eleganckie narzuty. Tekstylia powinny być nie tylko piękne, ale i trwałe, aby mogły służyć przez lata, dodając wnętrzom klasy i przytulności.

Architektura wnętrz

Detale architektoniczne, takie jak sztukaterie, kolumny, listwy przypodłogowe i panele ścienne, są nieodłącznym elementem stylu old money. Te elementy nadają wnętrzom wyrafinowania i elegancji, tworząc spójną i harmonijną przestrzeń. Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania i klasyczne wzory, które przetrwały próbę czasu.

Jak wprowadzić styl old money do swojego domu?

Wybór odpowiednich materiałów Materiały używane w stylu old money muszą być najwyższej jakości. Drewno, marmur, mosiądz, skóra i luksusowe tkaniny to podstawowe składniki wnętrz w tym stylu. Wybierając meble i dekoracje, warto zwrócić uwagę na ich wykonanie i trwałość, aby mogły służyć przez lata i nabierać charakterystycznej patyny.

Warstwowe aranżacje

Stwórz przestrzeń pełną głębi i złożoności, łącząc różne tekstury i warstwy. Zestawiaj aksamitne poduszki z jedwabnymi zasłonami, drewniane meble z marmurowymi blatami i bogato zdobione dywany z prostymi, eleganckimi meblami. Taka aranżacja nada wnętrzom bogactwa i wyrafinowania.

Personalizacja przestrzeni

Każdy element wnętrza w stylu old money powinien być starannie dobrany i mieć swoją historię. Staraj się wprowadzać do wnętrz przedmioty o osobistym znaczeniu, które dodadzą im indywidualnego charakteru i ciepła. Może to być stary zegar, który od lat jest w rodzinie, czy obraz odziedziczony po przodkach.

Styl old money to synonim elegancji, klasy i trwałości. Wprowadzenie do wnętrza elementów tego stylu wymaga staranności i dbałości o detale, ale efekt końcowy z pewnością będzie tego wart. Dzięki odpowiedniemu doborowi kolorów, materiałów i dekoracji, można stworzyć przestrzeń, która będzie emanować luksusem i wyrafinowaniem, będąc jednocześnie przytulnym miejscem do życia.  

Autor
Wnętrza w stylu old money, czyli domy wychowanych w luksusie!
Redakcja portalu
Redakcja portalu CzasNaWnętrze.pl to zespół pasjonatów designu i aranżacji wnętrz. Dzielimy się inspiracjami, poradami i najnowszymi trendami w urządzaniu przestrzeni....