Skośne połacie dachu, nietypowe wysokości pokoju na poddaszu, a także wyjątkowy mikroklimat panujący pod dachem sprawiają, że często staje się ulubionym miejscem wypoczynku. Sypialnia na poddaszu jest z dala od części dziennej domu, dlatego zapewnia ciszę i spokój. Przez okna dachowe co wieczór możemy też podziwiać rozgwieżdżone niebo albo malownicze chmury, co z pewnością skusi do tego pomysłu romantyków.
Jeśli dopiero budujemy strych, obowiązuje zasada 7 i 7 - to wytyczna stosowana do określenia, czy strych nadaje się do przekształcenia w przestrzeń mieszkalną. Mówi ona, że co najmniej połowa wykończonej powierzchni strychu powinna mieć wysokość sufitu co najmniej 2,5 metra i szerokość co najmniej 2,5 metra.
Jeżeli jednak mamy już poddasze i chcemy tylko zaaranżować je na sypialnię, warto zacząć od komfortowego ustawienia łóżka oraz wyznaczenia strefy komunikacyjnej. W miarę możliwości łóżko należy postawić wezgłowiem do pełnej wysokości pomieszczenia lub pod ściankę kolankową, czyli tą, na której wspierają się skosy. Skosy mogą czasem utrudniać pełne wykorzystanie powierzchni, dlatego dobrym wyborem będzie łóżko z szufladami. Pamiętajmy przy tym, że aby dorosły człowiek mógł bez problemu usiąść na łóżku, skos powinien znajdować się na wysokości co najmniej 110 cm, a żeby stać swobodnie chociaż z jednej strony - na wysokości minimum 190 cm.
Co do ciągów komunikacyjnych - muszą przebiegać w części, gdzie zachowana jest pełna wysokość wnętrza. Taka aranżacja zagwarantuje nam bezpieczne użytkowanie poddasza, bo zminimalizuje ryzyko, że uderzymy się o połać dachową.
Okna w sypialni na poddaszu
Okno połaciowe najlepiej umieścić nad łóżkiem lub w połowie pomieszczenie. Coraz częściej standardowe okna obrotowe wypierane są przez inne, nowocześniejsze konstrukcje okien dachowych. Uznanie w oczach klientów zdobywają okna o podwyższonej osi obrotu czy okna uchylno-obrotowe, ponieważ zapewniają zdecydowanie wyższą funkcjonalność. Jeśli okna połaciowe sypialni wychodzą na południe, powinniśmy mieć możliwość pełnego ich zaciemnienia.
Roleta zewnętrzna zapewnia pełny komfort użytkowania poddasza, ponieważ chroni przed nadmiarem ciepła, umożliwia zaciemnienie wnętrza, stanowi ochronę przed hałasem z zewnątrz oraz zapewnia poczucie prywatności. Roleta jest montowana na zewnątrz, dzięki czemu skutecznie chroni w słoneczne dni przed uciążliwym upałem.
Pomysłowym patentem jest markiza. To optymalne rozwiązanie, ponieważ chroniąc przed nadmiernym ciepłem słonecznym pozwala jednocześnie na kontakt wzrokowy z otoczeniem. Taka markiza wykonana jest z wytrzymałej, odpornej na czynniki atmosferyczne siatki. Jest ona zrolowana na wałku ze sprężyną i włożona w kasetę aluminiową montowaną nad oknem. Innym modnym i pomysłowym rozwiązaniem są okna połaciowe w postaci małych balkonów.
Najprostszym, ale i najmniej skutecznym rozwiązaniem pozostają rolety wewnętrzne dzień / noc oraz żaluzje i shuttersy. Są one bardziej dekoracją niż porządnym rozwiązaniem chroniącym przed słońcem, dlatego sprawdzą się na oknach wychodzących na zachód.
Kolory w sypialni na poddaszu
Kolejną rzeczą, która uczyni z sypialni na poddaszu komfortowe miejsce wypoczynku, jest kolorystyka wnętrza. Skosy powodują specyficzny kąt padania promieni słonecznych, a nierównomiernie rozłożone światło sprawia, że poddasze często jest niedoświetlone. Dlatego warto postawić na jasne kolory. Biele oraz delikatne pastelowe odcienie będą dobrym tłem kolorystycznym.
Jednak wbrew obiegowym przekonaniom, nie trzeba obawiać się mocnych kolorów - one też będą dobrze i ciekawie wyglądały na poddaszu, który stanie się jedyny w swoim rodzaju. Oprócz standardowego rozwiązania (malujemy na intensywny kolor ścianę szczytową), można "pobawić się" również skosami. Przecież skosy to też ściany, które oferują wiele ciekawych aranżacji.
Stylowa sypialnia na poddaszu
Sypialnię na poddaszu możemy urządzić zarówno w stylu nowoczesnym, jak i rustykalnym. Kolosalny wpływ na styl wnętrza będzie miało wykończenie skosów. Jeśli pozwalają na to warstwy ocieplenia dachu, można pokusić się na częściowe odsłonięcie drewnianej konstrukcji. Belki i słupy będą dodatkowym urozmaiceniem wnętrza - takie rozwiązanie doda sypialni klimatu. Jeśli zależy nam na widocznym belkowaniu, a niewskazane jest odsłanianie więźby dachowej, dobrym rozwiązaniem będzie wstawić dekoracyjne belki, które będą ją imitowały.
Inny pomysł na oryginalną sypialnię na poddaszu to antresola, po warunkiem oczywiście, że w przestrzeni mieszkania mamy wysoki sufit. Połóżmy szeroki materac, nawet na szerokość całej jej przestrzeni. Jednak pamiętajmy, że antresola jest otwarta, więc będą dochodzić głosy z parteru.
Elementem, który uczyni sypialnię przytulnym miejscem, może być również romantyczny baldachim. Wykonajmy go z tiulowej, pięknie układającej się tkaniny. Łóżko postawmy jak najdalej od schodów, pod oknami dachowymi. Tapeta to kolejna rzecz, która może urozmaicić nasze poddasze. A tym, co może go wyróżnić, jest oryginalna zabudowa łóżka.
W małej przestrzeni nadmiar dekoracji się nie sprawdzą, bo ozdoby sprawią, że wnętrze będzie jeszcze mniejsze i wyda się przytłoczone. Plus jest taki, że nie obowiązuje nas jeden styl - możemy poszaleć z każdym. Czy będzie to boho, retro czy klasyczny, wszystkie aranżacje się nadają.
Sypialnia na poddaszu z garderobą
W dobrze zaprojektowanej sypialni jest zwykle pomieszczenie na garderobę lub szafę. A jak zaaranżować ją na poddaszu? Na tę trudną do aranżacji przestrzeń jest kilka patentów. Nie przeszkadzają nawet skosy. Wręcz przeciwnie, możesz tak je wykorzystać, żeby powstała całkiem spora, funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu garderoba na poddaszu.
Najlepszym wyjściem jest zbudowanie mebla na wymiar, co pozwala na wykorzystanie niemal każdego centymetra przestrzeni. Na niewielkich poddaszach musimy się liczyć z tym, że szafa będzie zabudowaną przestrzenią pod ścianką kolankową. W przypadku drugiego rozwiązania szafa nie jest zbyt wygodna, ale z powodzeniem pomieści najpotrzebniejszą odzież.
zdjęcie wprowadzające: autor projektu Elizabeth Hay