To szkodzi zdrowiu

Czasami prace porządkowe to bardziej kwestia estetyki, niż zdrowia. Nic nam się nie stanie, jeśli pominiemy prasowanie i będziemy chodzić w pogniecionej koszuli. Kran pokryty kamieniem, czy brudna szyba od prysznica pełna zacieków też nie stanowi dla nas zagrożenia.

Inaczej jednak wygląda sprawa z korzystaniem z brudnego grilla. Wszystko co zostaje na ruszcie, przenika do naszego jedzenia. Każdy z nas wie, że spalenizna nie jest zdrowa i powinniśmy jej unikać. A resztki, które osadzają się na kratce grilla pod wpływem temperatury spalają się na wiór i przyklejają się do produktów, które zamierzamy zjeść.

Lepiej późno niż wcale

Z uwagi na nasze zdrowie warto myć grill nie tylko na zakończenie sezonu grillowego, ale dosłownie po każdym użyciu. Traktujmy grill bardziej jak garnek, czy patelnię, które myjemy po każdym przyrządzaniu posiłku, a nie jak piekarnik czy kuchenkę mikrofalową.

Z uwagi na rodzaj zabrudzeń, czyli dużą ilość tłuszczu, który skapuje z potraw, ale także sadzę z węgla i przyprawy, którymi obtoczone jest jedzenie, mycie grilla może być bardzo uciążliwe. Zamiast więc czekać aż wszystko zaschnie i będzie trudne do usunięcia, umyjmy ruszt od razu po zakończeniu grillowania.

Oczywiście na rynku istnieje mnóstwo specjalistycznych środków do czyszczenia rusztu. Jako fanka sprytnych i tanich sposobów na domowe porządki, zdradzę Wam jednak mój sekret z wykorzystaniem składnika za grosze.

Ze spiżarki na grilla

Na grillowym ruszcie przygotujemy nie tylko mięsa, ale także ryby, sery czy warzywa. Świetnie smakują zarówno sezonowe szparagi, papryka, pieczarki czy cebula. I właśnie ta ostatnia sprawdzi się jako domowy środek do czyszczenia grilla!

Jak to zrobić? Jeśli przed oczami staje Wam właśnie wizja przygotowywania jakiegoś skomplikowanego roztworu lub oczy łzawią na samą myśl o szatkowaniu cebuli, nie martwcie się. To jest sposób równie skuteczny co prosty.

Wystarczy przekroić cebulę na pół i nabić ją na widelec lub chwycić szczypcami, którymi przekładaliście jedzenie na ruszcie. Przesuwając cebulę dokładnie po grillowej kratce szybko i skutecznie usuniecie resztki tłuszczu i jedzenia.

A jeśli w przyszłości chcecie uniknąć generalnego czyszczenia, to pamiętajcie o tackach na grilla. To one zabezpieczą ruszt przed większością zabrudzeń. Nie macie tacek w domu? Nic się nie stało, zróbcie domowe tacki z folii aluminiowej, w której zrobicie kilka dziurek za pomocą widelca.

Autor
Tylko tak wyczyścicie grilla. Wystarczy jedna rzecz z domowej spiżarni
Maria Maj
Dziennikarka wnętrzarska & ekspertka lifehacków. Specjalizuje się w praktycznych poradach domowych, ułatwiających codzienne życie. Miłośniczka minimalizmu i...