Porządki to podstawa

W walce z pająkami warto zacząć od podstaw, a podstawą w tym przypadku jest regularne sprzątanie mieszkania. Stworzenia te zazwyczaj wybierają miejsca ciemne, trudne dostępne. Takie, do których szczotka czy rura od odkurzacza rzadko docierają. To perfekcyjne lokalizacje na budowanie swoich pajęczyn w spokoju.

Sprzątając mieszkanie warto o tym pamiętać i zwrócić szczególna uwagę na wszelkie tego typu zakamarki. Przestrzenie obok kanapy, narożniki ścian, miejsca za zasłonami czy pod meblami. To właśnie tam mogą się ukrywać pająki. A im dłużej pozostawimy takie miejsca bez sprzątania, tym większe ryzyko, że pająków będzie przybywać. Czystość i brak kurzu to podstawa, której należy się trzymać.

Z balkonu do mieszkania

Jak w ogóle do naszych mieszkań dostają się pająki? Przez rury, piwnice czy schowków, gdzie dużo rzadziej sprzątamy, a więc zostawiamy pająkom możliwość spokojnego rozmnażania się i późniejszego migrowania do naszych mieszkań.

W sezonie wiosennym i letnim dodatkowo taką furtką dla pająków stają się nasze otwarte na oścież balkony. To przez nie pająki mogą wchodzić do środka i szukać idealnego miejsca, żeby się schować. Nie zachęcam jednak do zamykania okien i zrezygnowania z cieszenia się z lata, słońca i świeżego powietrza. Na szczęście istnieje alternatywne rozwiązanie.

Oczywiście na rynku istnieje mnóstwo chemicznych specyfików, które mają za zadanie odstraszyć pająki, ale po co niepotrzebnie wydawać pieniądze, skoro istnieją domowe środki, które są dużo tańsze i równie skuteczne? Nie martwcie się, to rozwiązanie jest też bardzo proste.

Moc zapachu

Są takie zapachy za którymi nikt nie przepada, jak na przykład intensywna woń octu. Na szczęście pająki mają zupełnie inne upodobania niż ludzie i okazuje się, że zapachy, które są dla nas bardzo przyjemne, dla nich są totalnie odstraszające.

O jakich zapach mowa? W szczególności jest to aromat mięty i cytryny. Ich właściwości można wykorzystać w różny sposób. Mięta w doniczkach ustawiona na parapecie? Będzie odstraszać niechcianych gości, a jednocześnie pięknie ozdabiać balkon i być świetnym dodatkiem do wykorzystania w domowej lemoniadzie.

Świetnym rozwiązaniem są również naturalne olejki eteryczne, stosowane na przykład w dyfuzorze. Cytrusowy zapach kojarzy się ze słonecznym latem i świeżością, będzie więc bardzo dobrym wyborem. Warto pamiętać też o tych aromatach wybierając środki czystości.

Parapety, drzwi wejściowe czy elementy balkonu, przetarte płynem o miętowym czy cytrusowym aromacie będą nie tylko czyste, ale także będą naturalną zapachową barierą przed wejściem pająków do mieszkania.

Autor
Koniec z plagą pająków w mieszkaniu. Ten zapach je odstraszy
Maria Maj
Dziennikarka wnętrzarska & ekspertka lifehacków. Specjalizuje się w praktycznych poradach domowych, ułatwiających codzienne życie. Miłośniczka minimalizmu i...