1. Zabudowa tarasu z ruchomymi lamelami (żaluzjami)

O ileż lato byłoby piękniejsze, gdyby można było w zależności od nasłonecznienia, zmieniać ustawienia osłony tarasu? Otóż można. Rozwiązaniem na te zmienne bolączki jest zabudowa tarasu z ruchomymi lamelami, w których podobnie, jak w zwykłych żaluzjach, można ustawiać kąt ułożenia lameli. Kiedy słońce nie daje w spokoju wypić kawy na tarasie, lamele, umiejscowione po bokach pergoli, ustawione są na przyciemnienie, kiedy jednak chcemy swobodnie korzystać ze słońca, zmieniamy ustawienie lameli, wpuszczając promienie słoneczne na taras.

fot. Secret Gardens

Lamele w formie ruchomych żaluzji mogą zostać wykonane z drewna, tworzywa lub aluminium o różnych szerokościach elementów. To dobra wiadomość, ponieważ formę i wygląd takiej zabudowy tarasu można dopasować do stylu budynku i aranżacji otoczenia. Lamele mogą zostać zamontowane na pergoli, wykonanej z drewna, stali lub aluminium i osłaniać taras z jednej, dwóch, a nawet trzech stron. Zadaszenie zabudowy tarasu można zaprojektować pełne, aby deszcz nie padał na taras lub ażurowe. 

fot. Recinto do Bosque - CASACOR 2018 - Casa de Valentina

2. Szklana zabudowa tarasu - jak ogród zimowy

Współczesne szkło jest przystosowane do radzenia sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Szkło nie dość, że jest hartowane i składane z dwóch i więcej tafli, to jeszcze dodatkowo laminowane specjalnymi foliami. Nie jest mu straszna gruba warstwa śniegu, czy nadmierne nasłonecznienie. Szkło jest materiałem ponadczasowym. Jest eleganckie i czyste w formie, a dzięki temu niezwykle uniwersalne. Bardzo dobrze radzi sobie również z najnowocześniejszymi technologiami, dlatego zabudowa tarasu szkłem może być zaprojektowana w taki sposób, aby była mobilna. Mowa o taflach szkła przesuwnych w poziomie, jak i podnoszonych, również za pomocą silników.

fot. Melissa Cutler Interiors

Szklane tafle należy osadzić na profilach, które podobnie jak szyby, mogą być energooszczędne. Rama zabudowy szklanego tarasu, wykonana z czarnej stali lub aluminium świetnie wkomponuje się w nowoczesny i loftowy styl domu, natomiast szkło osadzone w drewnie stworzy wrażenie sielskiej oranżerii. Szklana zabudowa tarasu może przyjąć formę całkowicie zamkniętą, przypominającą oranżerię albo ogród zimowy lub półotwartą, osłaniającą przestrzeń z dwóch lub trzech stron. Widok na ogród z takiego tarasu w letni deszczowy dzień wart jest wszystkiego.

3. Zabudowa tarasu z betonu

Beton i szkło to zgrany nowoczesny minimalistyczny duet. Beton i drewno natomiast jest synonimem nowoczesności, ale z przytulnym i nieco cieplejszym efektem. Beton połączony ze stalą lub aluminium zakrawa z kolei o industrialne surowe klimaty.

Który duet wybrać? To zależy od tego, w jakim stylu zbudowany jest dom i zaaranżowane jego otoczenie. Beton jest materiałem uniwersalnym, jednak betonowa zabudowa tarasu najbardziej pasuje do domów i przestrzeni, zaaranżowanych w stylu nowoczesnym. Całość powinna tworzyć spójne i harmonijne wrażenie.

Do wykonania zabudowy tarasu z betonu można użyć bloczków betonowych, które zostaną otynkowane i na finiszu pokryte farbą o strukturze betonu, mikrocementem albo betonem dekoracyjnym. Zabudowę tarasową można wykonać również z betonu architektonicznego.

fot. Simone Bossi

4. Tarasola w nowoczesnej odsłonie - elektryczna pergola tarasowa

Tradycyjne pergole ogrodowe, które zapewniają odrobinę cienia na tarasie to dobre rozwiązanie, jednak w pełni elektryczna pergola tarasowa jest hitem ostatnich sezonów. To nowoczesne zadaszenie tarasu jest w pełni zautomatyzowane i sterowane pilotem. Siedząc w wygodnym leżaku, można jednym ruchem palca na pilocie odsłonić bądź zasłonić zadaszenie tarasu.

Niektóre modele elektrycznych tarasoli wyposażone są w boczne rolety zaciemniające, również sterowane pilotem, a także zsynchronizowane oświetlenie. Oznacza to, że za pomocą pilota można dowolnie manewrować ilością wpadającego na taras światła o każdej porze dnia i nocy.

Nowoczesna elektryczna pergola tarasowa stanowi nie tylko osłonę przed słońcem, deszczem i wiatrem, ale jest również ozdobą domu. Dach zautomatyzowanej tarasoli może być zbudowany z żaluzji, wykonanych z aluminium lub tworzywa. Boczne rolety, umieszczone na konstrukcji najczęściej wykonane są z zaciemniającej tkaniny wodoodpornej. Najważniejsze jest to, że wszystko sterowane jest automatycznie.

5. Zabudowa tarasu z poliwęglanu

Poliwęglan to lekki i wytrzymały materiał, który doskonale sprawdza się jako zadaszenie tarasu. Jest odporny na działanie promieni UV, deszczu i śniegu, a przy tym zapewnia optymalny poziom zacienienia. Zabudowy tarasu z poliwęglanu mogą być transparentne, mleczne lub przydymione, co pozwala na stworzenie efektu dopasowanego do indywidualnych potrzeb.

Poliwęglan świetnie współgra aranżacyjnie z drewnem, ale dobrze prezentuje się również osadzony na konstrukcjach aluminiowych. Zaletą płyt z poliwęglanu jest relatywnie niska waga, co przemawia na korzyść tego rozwiązania w porównaniu ze szkłem. Niektórzy producenci wytrzymałość mechaniczną płyt poliwęglanowych potwierdzają gwarancją na gradobicie. To wdzięczny w obróbce materiał, dlatego można pokusić się o samodzielne wykonanie zabudowy tarasu z poliwęglanu i drewna.

Dodatkowe wskazówki

Wybierając zabudowę tarasu, warto wziąć pod uwagę kilka czynników.

Wielkość i kształt tarasu - na mniejszych tarasach idealnie sprawdzą się pergole z lamelami. Na większych tarasach można zastosować zadaszenie z poliwęglanu, betonu lub stworzyć szklany ogród zimowy.

Poziom nasłonecznienia - jeśli taras jest mocno nasłoneczniony, warto wybrać zabudowę tarasu z ruchomymi lamelami i roletami, umieszczonymi na bokach konstrukcji. W przypadku tarasów zacienionych można zastosować zadaszenie z poliwęglanu lub szkła.

Budżet - ceny zabudowy tarasu mogą się wahać w zależności od wybranego materiału, rozmiaru i stopnia skomplikowania konstrukcji. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto porównać oferty różnych firm.

Uregulowania prawne - w niektórych przypadkach zabudowa tarasu może wymagać uzyskania pozwolenia na budowę. Przed rozpoczęciem prac warto skonsultować się z urzędem miasta lub gminy.

Autor
Zabudowa tarasu - 5 nowoczesnych pomysłów
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...