Nie zapomnę, jak wyprawa do piwnicy, była dla mnie w okresie przedszkolnym wyprawą w nieznane. Tata wyciągał swoje stare modele żeglarskie oraz wszelkiego typu sprzęty elektroniczne, które już teraz można nazwać zabytkami. Książki, które kiedyś zalegały na półkach, znalazły swoje miejsce także i tam - popakowane w specjalne próżniowe torby, które zabezpieczają je przed molami oraz innymi szkodnikami, takimi jak myszy czy szczury. Istnieje jednak grupa przedmiotów, które nie powinny znaleźć się w komórce piwnicznej. Sprawdźcie koniecznie, aby nie zaskoczyła was nieprzyjemna niespodzianka. Może być niestety dość uciążliwa, bo mandaty wahają się od 5 tysięcy do prawie 20, w zależności od łatwopalności materiałów.

Czego nie można przechowywać w piwnicy?

Osoby mieszkające w blokach, zwłaszcza w tych z początku PRL-u mają do dyspozycji jednakowe piwnice, które najczęściej były obijane drewnianymi drzwiami z desek. To umożliwiało mieszkańcom upchanie przedmiotów, które nie były potrzebne im na co dzień.

Wynikało to z mniejszego metrażu niż ten, który często możemy zauważyć w nowych osiedlach. Tutaj na korzyść, lub też nie - niedostępne są komórki lokatorskie, co przeprowadzających się z "wielkiej płyty" bardzo dziwi.

To dla niektórych spore ułatwienie i umożliwienie przechowywania przetworów w niższej temperaturze niż ta, w normalnych warunkach mieszkalnych. Są jednak i takie przedmioty, które nie powinny się znajdować w piwnicach.

Przede wszystkim materiały łatwopalne, takie jak benzyna ekstrakcyjna, oleje, farby do malowania powierzchni czy też butle gazowe. Wszystko to zagraża bezpieczeństwu przeciwpożarowemu i może doprowadzić do poważnego wybuchu podczas pożaru.

Straż w przypadku kontroli może wymierzyć mandat w wysokości od 5 tyś. złotych kary dla lokatora, który nie zastosował się do regulaminu bezpieczeństwa przechowywanych rzeczy w piwnicach.

Innymi rzeczami, które powinny być poddane weryfikacji są narzędzia elektroniczne, które także stanowią zagrożenie. Elektronika, która nie jest nam już przydatna, powinna trafiać do PSZOK, gdzie znajdują się odpady selektywne.

Jeżeli zdarzy się, ze chcemy przechować głośniki czy też inne sprzęty, warto zlokalizować magazyny lokalne, które są do tego idealnie przystosowane. Nie zapomnijmy także o meblach - w sporych ilościach mogą ulegać zawilgoceniu oraz utrudniać drogi ewakuacyjne podczas rozprzestrzeniania się pożary.

Mandat za materiały łatwopalne - fajerwerki w piwnicy

W przypadku przechowywania materiałów łatwopalnych, takich jak fajerwerki pojedyncze czy też całe zgrupowania grozi wyższa kara. Dodatkowo wszelkie "pchełki" do strzelania czy też proch są zabronione. Należy niezwłocznie pozbyć się tego z wnętrza piwnicy i zutylizować w bezpiecznym miejscu.

Zaliczamy do tego także zimne ognie czy pochodne tego typu przedmiotów pirotechnicznych. Musimy pamiętać, że piwnica to nie składzik na wszystkie przedmioty - tutaj liczy się bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców bloku oraz osiedla.

Straż miejska lub policja może nałożyć surowy mandat w przypadku wątpliwości dotyczących przechowywanych przedmiotów w piwnicach.

Autor
Macie to w piwnicy? Lepiej to wynieście, jeżeli nie chcecie zapłacić do 5 tyś. zł kary
Ewa Kwiatkowska
Redaktorka, domatorka, miłośniczka pięknych wnętrz i designu. Nieustannie eksperymentuje w swoim domu i ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami....