Zdarza się, że podczas przymierzania ubrań, już wcześniej natkniemy się na niepożądaną, szpecą ca plamę. Spore ilości makijażu, warstwy podkładu i pudru potrafią być bezlitosne dla materiałów i pozostawiać ślady. W przymierzalni, możemy znaleźć ubrudzone kołnierzyki czy dekolty w serek, które przeleżą dodatkowe godziny, nim zostaną poddane praniu. Zasychający podkład jest znacznie trudniejszy do wywabienia. Warto mieć to na uwadze, gdy mimo wszystko, zdecydujemy się na zakup konkretnej bluzki. Bezpieczniejsze będzie poproszenie lub poczekanie na nasz rozmiar - niestety podkład połączony z potem czy sebum nie jest najłatwiejszym przeciwnikiem.

Jak pozbyć się plamy z podkładu na białej koszuli?

Plama z podkładu bywa dość sporym wyzwaniem dla wszystkich pań, które mają do czynienia z tym problemem. Jak wspomniałam wcześniej, w zależności od materiału należy spodziewać się, czy dana plama będzie łatwiejsza do wywabienia czy też nie.

Bawełna oraz len niestety mają naturalne włókna, które szybko wnikają wszystkie zabrudzenia - od podkładu, po ketchup, wino czy też sos pomidorowy. Tutaj należy potraktować taką plamę bardzo priorytetowo i zlikwidować ją bardzo szybko.

Wykorzystajcie do tego sodę oczyszczoną, którą posypiecie wybrane miejsce. Zwilżcie wodą i przygotujcie pastę. Nie pocierajcie zbyt mocno - pozostawcie na około 2-3 godziny, aż soda wniknie głębiej.

Jeżeli jest to poliester, szybciej rozprawicie się z plamą - nie wnika tak głęboko, jak w przypadku naturalnych materiałów. Na koniec, po wypłukaniu koszuli, możecie przemyć miejsce szarym mydłem - zarówno w płynie, jak i w kostce. Dzięki takiemu zabiegowi uratujecie białą koszulę z opresji.

Nie zapominajcie także o plamach z podkładu, które zastygły i utworzyły olejową otoczkę wokół. Takie są znacznie trudniejsze do wytępienia. Możecie ją potraktować mieszanką sody oczyszczonej z octem. Niewielka ilość sprawi, że ułatwicie sobie to zadanie.

Jeżeli są to spore ilości podkładu i skawalił się, przełóżcie bluzkę do zamrażalnika w foliowej torebce. Odstawcie ją na około 3-4 godziny. Po tym czasie będziecie mogli wstępnie skruszyć nadmiar podkładu.

Czy plama z podkładu jest trudna do usunięcia z czarnych spodni?

Czarne spodnie z reguły są wykonane z materiałów typu bawełna, domieszka elastanu czy poliestru. Mogą być to jeansy z fakturą prążkową lub gładkie typu dresy. Bez względu na to, białe oraz beżowe plamy potrafią być trudne do usunięcia.

Nie zwlekajcie zbyt długo - od razu zamoczcie spodnie w płatkach mydlanych, jeżeli plama jest dość świeża. W przypadku czarnego koloru - niewskazane jest pocieranie - niestety w miejscu skrobania bardzo szybko widać przebarwienia na włóknach, które bardzo trudno przywrócić do stanu pierwotnego.

Najlepiej namoczyć i poczekać, aż plama delikatnie rozpuści się. To zagwarantuje, że nie będziecie musieli trzeć plamy i borykać się z uciążliwymi zaciekami.

Autor
Plama z podkładu szpeci białą koszulę? Posypuję tym, czekam 10 min i znika
Ewa Kwiatkowska
Redaktorka, domatorka, miłośniczka pięknych wnętrz i designu. Nieustannie eksperymentuje w swoim domu i ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami....