Wspominając o klasycznych perfumach, nie można zapomnieć także o tych, które bazują właśnie na olejkach eterycznych, które mogą pozostawiać ślady. Niekiedy nie zastanawiamy się i szybko rozprowadzamy je nawet na ubraniach. Ten trik pozwala zachować ich intensywność na znacznie dłużej. Niestety trzeba pamiętać o tym, aby były rozpylane w odpowiedniej odległości. Inaczej tworzą się tłuste plamy oraz zacieki, które z trudem możemy doprać z satynowych koszul czy sukienek. Sprawdźcie co zrobić, aby pozbyć się uciążliwych plam. Poniżej znajdziecie moją poradę.

Jak usunąć plamę z perfum z ubrań? Prosty trik, który musicie poznać

Kilkakrotnie zdarzyło się, ze bez namysłu rozprowadzałam perfumy z niewielkiej odległości, nie wiedząc, ze w tym, momencie utworzy się plama. Mokra warstwa miała po chwili zniknąć, jednak rzeczywistość była zupełnie inna. Znajoma podpowiedziała mi, jak pozbyć się jej domowym sposobem. Podam wam dwa, które idealnie rozprawiły się z plamą, która była pozostawiona przez dłuższy czas:

Soda oczyszczona - utwórzcie z niewielkiej ilości sody oczyszczonej pastę na bazie wody. Dokładnie rozprowadźcie ją po powierzchni i plamy i pozostawcie na kilka godzin. Możecie zwilżyć ją z pomocą mgiełki wodnej co jakiś czas. Po tym czasie delikatne przetrzyjcie powierzchnię drobinkami i włóżcie do pralki lub upierzcie ręcznie.

Ocet wymieszany z wodą - ocet jest bardzo skuteczny w walce z różnego rodzaju plamami. Ja osobiście nie stosuję tego spirytusowego, lecz jabłkowy. Przygotowuję sama na bazie skórek z jabłek, które zostaną mi z obierania owoców. Wystarczy zalać je posłodzoną wodą i przykryć gazą w słoiczku. Czekamy około 3 tygodnie, aż utworzy się tak zwana "matka octowa" - niewielki glutek, który ułatwi proces przygotowania kolejnego octu. Jest delikatny, bardzo aromatyczny i nadaje się zarówno do gotowania, jak i do sprzątania powierzchni kuchennych i łazienkowych.

Co zrobić, gdy plamy na ubraniach pojawiają się po praniu?

Co zrobić, gdy wkładamy ubrania do pralki, które miały być tylko odświeżone, a wyjmujemy z szarymi plamami? To dziwne zjawisko, które wiele osób niepokoi. Pozornie czyste ubrania wychodzą z poszarzałymi zaciekami oraz nieco zmienionym kolorem.

Może być to wina nieodpowiedniej konserwacji sprzętu, jak i czyszczenia wnętrza bębna. Należy zadbać o to jak najszybciej, aby szlam w zakamarkach nie przedostawał się na powierzchnię ubrań. Polecam skorzystać dodatkowo z filtra, który montowany jest przy dopływie wody do pralki. Dzięki temu wpłyniemy pozytywnie na miękkość wody oraz zmniejszymy zanieczystości i pozostałości minerałów.

Autor
Plama z perfum sprawia, że musicie wyrzucić ukochaną bluzkę? Zasypcie, odmoczcie i gotowe
Ewa Kwiatkowska
Redaktorka, domatorka, miłośniczka pięknych wnętrz i designu. Nieustannie eksperymentuje w swoim domu i ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami....