Jakie rośliny wybrać dla początkujących?

Początkujący fani małych i dużych tarasów powinni sięgać po rośliny trwałe i niewymagające zbyt wiele zaangażowania, na przykład codziennej pielęgnacji, nawożenia czy nawet podlewania. Dobrze również, jeśli wybierzecie gatunki odporne na szkodniki, choroby oraz okresową suszę. Wybierajcie tanie rośliny jednoroczne - jeśli się nie udadzą, nie poniesiecie dużych strat. Najlepiej postawić na gatunki szczególnie żywotne, trwałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

Taką mało wymagającą rośliną jest aksamitka rozpierzchła niska – odmiana niska, karłowata (dorasta do około 40-50 cm), polecana do nasadzeń w pojemnikach. Tworzy grube, sztywne, rozgałęzione pędy, pokryte dużymi, pierzastymi, ciemnozielonymi liśćmi oraz kwiaty o charakterystycznym zapachu i energetycznych kolorach (żółtym, cytrynowym, pomarańczowym, rdzawo-rudym).

Aksamitka rozpierzchła pochodzi z Meksyku, ale jest rozpowszechniona na całym świecie. Wymaga słonecznego stanowiska, ale nie ma żadnych oczekiwań co do podłoża - urośnie na każdej glebie ogrodowej, przeciętnej, przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej. Nie lubi jednak ekstremalnych warunków, takich jak susza czy zalanie. Ładnie wygląda z begoniami, petuniami czy szałwią błyszczącą.

Jakie są najpopularniejsze kwiaty doniczkowe na taras?

Wszyscy zgodnie potwierdzą, że najładniejsze są te intensywnie czerwone. Dobrze sprawdzają się w doniczkach i skrzynkach, na tarasach i balkonach. Pelargonie, zwane inaczej geranium, kwitną od wiosny do późnej jesieni i są roślinami, które nie wymagają dużego zachodu i doskonale sobie radzą nawet w trudnych warunkach pogodowych.

Dostępne są odmiany o różnych kształtach i kolorach kwiatów, na przykład pelargonie bluszczolistne (mają zwisające pędy, najlepiej wyglądają w wiszących koszach), angielskie, królewskie (wyróżniają się dużymi, często dwubarwnymi kwiatami), pachnące (oprócz kwiatów pachną też ich liście - wydzielają przyjemny zapach cytryny, jabłka czy mięty).

Co do pielęgnacji, pelargonie lubią stanowiska słoneczne, ale to nie znaczy, że nie poradzą sobie w lekkim półcieniu. Unikajcie nadmiernego podlewania, szczególnie w chłodniejsze dni. Ale jeśli zapomnicie je podlać przez kilka dni, to nie wpadajcie w panikę - wytrzymają. Jedynym minusem pelargonii jest to, że trzeba usuwać przekwitłe kwiaty, których jest sporo.

Jastrun - ten dziki kwiat da się poskromić

Margaretka albo inaczej margarytka jest potoczną nazwą jastrunu. To delikatny, uroczy kwiaty, wyjątkowo wytrzymały, który nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Margaretkę można pomylić z drobniejszą stokrotką.

To dzikie, łąkowe kwiaty, które rosną w kępach. Spokojnie można je sadzić w doniczce - są równie popularne, jak te ogrodowe. Pamiętajcie tylko, żeby wybrać odpowiednio większą, bo łatwo się rozprzestrzeniają. I żeby ustawić ją na słońcu.

Margaretki nie wymagają szczególnej opieki. Wystarczy dużo słońca i niezbyt obfitego podlewania. Podobnie jak u pelargonii musimy tylko usuwać zwiędłe kwiaty i liście, bo w ten sposób robimy miejsce dla nowych kwiatów. 

Stokrotki afrykańskie - czy to dobry wybór dla leniwych?

Stokrotkę afrykańską uważa się za zwiastun wiosny, a więc nowego początku i świeżości. To dlatego często spotyka się je w roli ślubnej ozdoby, na przykład wianka. Kwiaty w formie koszyczków o średnicy 6-8 cm przybierają kolor żółty, pomarańczowy, czerwony, liliowy, błękitny i fioletowy. Istnieją również odmiany dwukolorowe. Mimo że stokrotka afrykańska pochodzi z południowej Afryki, z powodzeniem radzi sobie w polskich warunkach, również trudniejszych.

Jest rośliną dla tych, którzy po pracy marzą tylko o tym, żeby zalec na kanapie - jest rośliną łatwą w uprawie. Potrzebuje słonecznego miejsca, osłoniętego od wiatru. Najlepsza dla niej będzie strona południowa i zachodnia.

Możemy przyozdobić stokrotkami balkon lub taras. Sadzi się je tam od maja – dobrze wyglądają w grupach. Ładny efekt daje tworzenie kolorowych kompozycji i łączenie z innymi kwiatami, na przykład z bratkami, które też są odporne na niskie temperatury.

Floksy - te kwiaty są dla każdego!

Floksy nie sprawiają problemu, a są prawdziwą ucztą dla oka. Odporne i łatwe w utrzymaniu są jednymi z najpopularniejszych roślin. Tym, co je wyróżnia, to obfitość małych, silnie i słodko pachnących kwiatów. Floksy mają też wiele kolorów. Istnieją takie o czystym odcieniu bieli lub ciemnym fiolecie. Są niebieskie i różowe z czerwonym okiem, a nawet z paskowanymi płatkami.

Używana czasem nazwa "płomyk" jest właściwie tłumaczeniem rodzajowej nazwy botanicznej, która wywodzi się od starogreckiego phlox (płomień) i wskazuje na jaskrawe, niczym płomień, kwiaty.

Ważne, żeby floksy rosły w półcieniu lub w pełnym słońcu – kwiaty będą wtedy ładnie rozkwitać. Rośliny powinny mieć przepuszczalną, wilgotną glebę. Te, które rosną w pojemnikach na tarasie, warto regularnie podlewać. Ale nie wszystkie floksy tego wymagają. Tak naprawdę każda odmiana ma swoje przyzwyczajenia, na przykład floks szerokolistny dobrze znosi suszę - w zależności od waszego trybu życia sprawdźcie, jaki gatunek będzie dla was najbardziej odpowiedni.

Smagliczka - ta łatwa w uprawie roślina długo kwitnie

Smagliczkę nadmorską można uprawiać nie tylko na niskich rabatach, lecz także w pojemnikach na tarasie i balkonie. Ich zwisające formy będą stanowić niebanalną alternatywę dla popularnych pelargonii lub surfinii. 

Ma minimalne wymaganiami, co nie przeszkadza jej, żeby bujnie kwitnąć (od czerwca do października). Jest niska (10-30 cm) i rozłożysta. Najpopularniejsze są smagliczki w białym kolorze. Na szczytach jej pokładających się pędów zawiązują się grona drobniutkich, licznych kwiatuszków barwy czysto białej. Smagliczka przyciąga motyle i pożyteczne owady zapylające. Pachnie miodowo (to roślina miododajna), ale jej zapach jest wyczuwalny tylko wtedy, gdy jest obsypana kwiatami.

Smagliczka nadmorska jest mało wybredna co do ziemi, a podlewać trzeba ją umiarkowanie. Kocha słońce, bo tylko w takich warunkach wypuści dużo kwiatów, a to ją przecież najbardziej wyróżnia. 

Lobelia - ten okazały kwiat 

Wyróżnia się ponad 350 gatunkami obejmującymi krzewy, byliny i rośliny jednoroczne. Można wybierać wśród odmian zarówno wzniesionych, jak i zwisających, a także wśród różnorodnych kolorów. Każdy gatunek ma trochę inne preferencje, więc każdy znajdzie coś dla siebie! 

Cechą charakterystyczną lobelii jest wysokość, więc oprócz tego, że nie jest wymagająca w uprawie, to jeszcze osłania przed sąsiadami. Na przykład lobelia szkarłatna pochodząca z Ameryki Północnej dorasta do 70 cm. Jej liście są duże i błyszczące, a dzwonkowate kwiaty zebrane w grona wybarwiają się na piękny czerwony kolor. Odmiana ta występuje w formie wzniesionej. Z kolei lobelia wielka dorastająca do 80 cm wysokości jest całkowicie odporna nawet na siarczyste mrozy i może zimować nieosłonięta. Nadaje się również na kwiat cięty.

Choć lobelie nie są problemowe, to jednak potrzebują dużo wody, szczególnie nie znoszą upałów! Jeśli wy też unikacie słońca, to roślina idealna dla was ;) Deszcz i wiatr mogą zniszczyć łodygi i kwiaty lobelii, dlatego dobrze jest uprawiać ją pod zadaszeniem.

Jakie rośliny pasują do dużych donic tarasowych?

Trawy ozdobne to dobry pomysł na tarasy minimalistyczne, ale z pomysłem i szykiem. Niemal że kompozycje z ich udziałem wyglądają niezwykle efektownie, to jeszcze ich szum działa kojąco. 

Trawy ozdobne różnią się od siebie odcieniami kolorów. Odpowiednie stanowisko zależy od tego, czego potrzebuje konkretny gatunek. Na słoneczne stanowiska wybierajcie takie gatunki, jak miskant, kostrzewa sina czy imperata cylindryczna. Z kolei na tarasie wychodzącym na północ najlepiej sprawdzą się mozga trzcinowa, turzyca biała czy rajgras wyniosły. Fajnie wygląda też w donicach trawa pampasowa.

Kostrzewa sina
Miskant

Jeżeli trawy ozdobne w donicach zajmują słoneczne stanowisko, trzeba szczególnie pamiętać o ich regularnym podlewaniu. Przy tym doniczki muszą mieć wykonany odpowiedni drenaż - trawy ozdobne mają korzenie podatne na gnicie. Zależnie od gatunku są mniej lub bardziej odporne na niesprzyjające warunki i mróz.

Czy krzewy można sadzić do donic?

Jeśli mamy dużych rozmiarów taras, wybierzcie krzewuszkę cudowną. Może rosnąć w bardzo dużych skrzyniach albo tuż przy tarasie. W Polsce jest mało znana, a szkoda, bo dla zabieganych idealna. Jest bowiem mało wymagająca i mrozoodporna, a także bardzo odporna na choroby i szkodniki. Toleruje wszystkie ph gleby, ale najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, żyznych i wilgotnych w miejscach słonecznych lub tylko lekko zacienionych (zbyt duży cień może sprawić, że roślina urodzi mało kwiatów). 

Niska, gęsta, rozłożysta dorasta do około 80 cm wysokości i 120 średnicy. Ma zaokrąglony pokrój. Liście błyszczące, wąskie, podłużne, eliptyczne, początkowo zielone latem ciemnieją i stają się intensywnie burgundowe z odcieniem fioletu. Liczne kwiaty dzięki swoim kolorom stanowią bardzo ciekawy akcent na tarasie. Przyciągają uwagę przez cały sezon. 

Jakie kwiaty sprawdzą się w małych skrzynkach na taras?

Te rośliny sprawdzą się w umiarkowanych warunkach. Nie lubią ani zbyt ostrego słońca, ani bardzo zacienionych miejsc. Ani zalania, ani przesuszenia (choć na to drugie są bardziej odporna). Można je hodować i w donicach, i w ogrodzie. Mowa o begoniach. 

Begonie są jednymi z kwiatów, które pięknie prezentują się w koszach, skrzyniach, a przede wszystkim w ozdobnych donicach. Wytrzymałe i długo kwitnące (aż do jesieni) przypominają róże, choć nie pachną tak jak one - w ogóle nie pachną. Nie straszny im deszcz! Zatrzymują wodę i pod jej wpływem pęcznieją - wtedy wyglądają najpiękniej!

 

 

Autor
Rośliny na taras - 10 gatunków łatwych w uprawie
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...