Od czego zależy decyzja? Oczywiście wybór należy do Was i będzie mieć na niego wpływ kilka różnych czynników. Na pewno chcecie, aby Wasz dom był zgodny z Waszymi upodobaniami i gustem. Ale niemniej ważne są takie trzy sprawy, jak finanse, warunki terenu i dostosowanie projektu do Waszych indywidualnych praktycznych potrzeb.

Porównanie kosztów budowy

Koszty budowy w obu przypadkach są właściwie porównywalne. Budując dom parterowy, przewidzieć należy większe koszty fundamentów i dachu. W domu piętrowym musimy zaplanować środki na odpowiedni strop, który utrzyma piętro, schody oraz okna dachowe.

Jakie znaczenie ma kształt i wielkość działki?

W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę lokalny plan zagospodarowania przestrzennego oraz decyzję o warunkach zabudowy. Kolejna istotna kwestia to wielkość, kształt i położenie działki. Jeśli jest mała bądź ma niestandardowe proporcje lub kształt, lepszym rozwiązaniem będzie dom piętrowy, ponieważ zajmie mniej miejsca. Podobnie jest w przypadku zabudowy bliźniaczej i szeregowej. Jeśli jednak mamy do dyspozycji dużą przestrzeń, możemy pozwolić sobie na jednopoziomowy budynek.

Codzienne użytkowanie domu parterowego

Dom parterowy nie posiada schodów, co jest szczególnie istotne, jeśli macie małe dzieci. Możecie wtedy obdarzyć je większą swobodą, nie obawiając się, że spadną ze schodów. Wykonując codzienne zajęcia czy relaksując się w salonie, macie ciągłą kontrolę nad swoim maluchem. Brak schodów na pewno ma też znaczenie dla osób, które z trudnością się poruszają, np. starsze wiekiem.

Życie w budynku piętrowym

W przeciwieństwie do takiego budynku, w domu dwupoziomowym domownicy mogą więcej czasu spędzać osobno w swoich pokojach, bo mają na to należytą przestrzeń. Jest to dobre rozwiązanie dla dużej rodziny, zwłaszcza że w przyszłości jest możliwość podzielenia kondygnacji na dwa osobne mieszkania. Dla ułatwienia codziennych czynności domowych warto dobrze przemyśleć umiejscowienie klatki schodowej. Ponadto, gdy wyraźnie oddzielimy część dzienną na dole, od nocnej na piętrze, nie musimy często biegać po schodach.

Podsumowanie

Zestawiliśmy tu kilka praktycznych faktów, które warto znać i wziąć pod uwagę, ustalając ilość poziomów swojego nowego domu. Decyzja będzie zależeć od Waszych potrzeb, trybu życia, wielkości rodziny. Warto dobrze ją przemyśleć, ponieważ będzie miała wpływ na nasz komfort przez lata.