Dobra praca ogrzewania podłogowego to wypadkowa różnych czynników. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie każdy materiał wykończeniowy na posadzce sprawdzi się w duecie z takim systemem. 

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Na początek aspekty techniczne, czyli jak pracuje ogrzewanie podłogowe? Zależy to od wybranego jego typu, a tu szczególnie popularne są dwa:

Ogrzewanie podłogowe wodne - składa się z rur grzejnych (wykonanych z tworzyw sztucznych bądź metalu), przez które płynie ogrzana woda. Świetnie sprawdza się w budynkach z systemem centralnego ogrzewania. Podłogówka tego typu współpracuje z różnymi źródłami energii, takimi jak kotły grzewcze (gazowe, elektryczne, olejne), pompy ciepła czy kolektory słoneczne.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne - jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj podłogówki pracuje w oparciu o prąd. W posadzce zamontowane są kable grzewcze albo specjalne maty czy folie. Gdy płynie przez nie prąd, rozgrzewają się i przekazują ciepło wyżej. Można tu też wyróżnić dwa typy ogrzewania podłogowego - elektryczne bezpośrednie (blisko powierzchni, działa natychmiast) i pośrednie (zamontowane głębiej, a materiał wykończeniowy służy jako akumulator ciepła, dłużej się rozgrzewając). Oprócz tego istnieje bardziej nowoczesne i jeszcze niezbyt rozpowszechnione ogrzewanie podłogowe powietrzne. W tym przypadku źródłem ciepła w przewodach podłogowych jest rozgrzane powietrze (np. z nagrzewnicy bądź pieca nadmuchowego).

Montaż ogrzewania podłogowego

Pierwszym krokiem jest dobrze opracowany projekt ogrzewania podłogowego. Należy tu uwzględnić też późniejszą aranżację każdego z pomieszczeń, ponieważ rury grzewcze w posadzce nie powinny wypadać pod dużymi meblami czy np. kominkiem. W takim wypadku z jednej strony ciepło by się marnowało, z drugiej - instalacja mogłaby ulec awarii z powodu przegrzania. Montaż ogrzewania podłogowego najlepiej wykonywać wtedy, gdy budynek znajduje się w tzw. stanie surowym.

Oczywiście można to zrobić też przy okazji remontu, jednak wtedy jest bardziej kłopotliwe - przede wszystkim z uwagi na konieczność ułożenia grubszej posadzki. Podłogówkę, czyli rury grzewcze, układa się na izolacji cieplnej, a następnie zalewa betonowym podkładem podłogowym - inaczej wylewką bądź jastrychem. Na nim zaś umieszcza się materiał wykończeniowy. Montaż ogrzewania podłogowego powinien być wykonany przez doświadczonych specjalistów i z dużą dbałością o detale. Wszelkie błędy (nawet te drobne) mocno oddziałują na późniejszą pracę systemu.

Ogrzewanie a typ posadzki

Nie każdy materiał wykończeniowy będzie dobrze współpracował z ogrzewaniem podłogowym. Niemniej ograniczeń nie ma tak wiele, jak niekiedy się wydaje - tym bardziej że producenci materiałów coraz częściej dostosowują ich parametry techniczne właśnie do kooperacji z podłogówką. Co zatem wybrać? Odpowiednią opcję stanowią m.in.:

• płytki ceramiczne,

• kamień,

• panele podłogowe (choć nie wszystkie jednakowo dobrze - należy się każdorazowo upewnić w specyfikacji technicznej),

• panele winylowe,

• wykładziny z tworzyw sztucznych i dywanowe.

Nie najlepszym wyborem jest za to drewno - zwłaszcza lite deski (lepsze jest drewno warstwowe). Słabo przewodzi ciepło, poza tym może ulec uszkodzeniom pod wpływem wysokiej temperatury. Niemniej w niektórych przypadkach także się sprawdzi, zwłaszcza gdy zastosowana jest wysokiej klasy izolacja termiczna.

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Koszty ogrzewania podłogowego zależą od wielu czynników i mogą nieco inaczej kształtować się w przypadku systemu wodnego oraz elektrycznego: Koszt ogrzewania podłogowego wodnego - trzeba tu uwzględnić cenę materiałów budowlanych, elementów hydraulicznych, sterownika na ścianę oraz robocizny. Średnio można założyć, że wynosi to ok. 100-120 zł za metr kwadratowy.

Cena ta nie uwzględnia kosztów materiałów wykończeniowych (płytki ceramiczne czy panele na powierzchni), a także tych związanych z samym centralnym ogrzewaniem (czyli m.in. kocioł grzewczy i związany z nim osprzęt). Koszt ogrzewania podłogowego elektrycznego - tu cena zależy od wybranego typu przewodów. Na metr kwadratowy należy liczyć się z kosztami od ok. 80-100 zł do 300-400 zł.

Zalety i wady podłogówki

Ogrzewanie podłogowe ma mnóstwo zalet, wśród których warto wymienić zwłaszcza następujące:

• równomierne rozprowadzanie temperatury w całym pomieszczeniu (tradycyjne grzejniki tego nie zapewniają); ponadto przekłada się na lepszy komfort cieplny dla domowników - więcej ciepła jest w okolicach stóp niż głowy;

• niższe rachunki za ogrzewanie, czyli lepsza efektywność grzania;

• większa estetyka wnętrza - mniejsza ilość grzejników przy ścianach (lub całkowita rezygnacja z nich);

• rozwiązanie przyjazne dla alergików (mniejsza ilość kurzu);

• przyjemna w dotyku podłoga bez efektu np. chłodnych płytek ceramicznych. Potencjalne wady ogrzewania podłogowego to z kolei: • więcej ograniczeń w kwestii doboru materiałów wykończeniowych na posadzce;

• nieco dłuższy czas nagrzewania się pomieszczeń po uruchomieniu ogrzewania;

• wymagające naprawy w razie uszkodzenia przewodów czy instalacji (może się to też wiązać z dłuższym, nawet kilkutygodniowym wyłączeniem ogrzewania). Trzeba też pamiętać, że w przypadku ogrzewania podłogowego elektrycznego rachunki za prąd są dość wysokie.

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?

Problem zapowietrzenia ogrzewania podłogowego dotyczy oczywiście tylko systemu wodnego. Warto jednak pamiętać, że prawidłowo wykonana instalacja powinna działać bez zarzutów i konieczności odpowietrzania przez kilka lat. Czasem jednak powietrze gromadzi się w przewodach, przez co system grzewczy działa niewłaściwie. Co wtedy należy robić? Przede wszystkim nowoczesne podłogówki są wyposażone w zawory odpowietrzające, które znajdują się w tzw. rozdzielaczach. Odpowietrzanie należy wykonać oddzielnie dla każdego z nich. Proces ten wymaga nieco cierpliwości i trwa dłużej niż w przypadku zapowietrzonych tradycyjnych grzejników.

Autor
Ogrzewanie podłogowe - koszty, rodzaje, wady i zalety
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...