Funkcjonalna garderoba pod skosami - jak się sprawdza?

Projektując wymarzony dom, nie zawsze potrafimy wyobrazić sobie, jak będą wyglądały wnętrza. Podobnie jest z zaplanowaniem przydatnych przestrzeni takich jak garderoba - często po prostu o niej zapominamy. Nic straconego, ponieważ możemy w trakcie wykańczania wnętrz wydzielić fragment przestrzeni pod skosem i przeznaczyć na garderobę. Idealnie, jeśli garderoba mieści się w sypialni lub jej pobliżu, wtedy odzież mamy „pod ręką” tuż po wstaniu z łóżka.

Jak sprawdza się garderoba ze skosami? To świetne rozwiązanie, gdyż ogrom możliwości konstrukcyjnych i duży wybór gotowych elementów meblowych, oraz osprzętu powodują, że nawet pod niskim skosem możemy urządzić całkiem funkcjonalną i przestrzenną garderobę.  

Zasady projektowania garderoby na poddaszu ze skosami

Idealnie byłoby zlecić wykonanie garderoby profesjonaliście, czyli stolarzowi. W tym momencie nasuwa się pytanie - skąd ten brak wiary we własne siły? Po pierwsze wykonanie garderoby pod skosami przez firmę to niemały wydatek, a po drugie jeśli samodzielnie zaprojektujemy i wykonamy garderobę, to satysfakcja i duma z wykonanego zadania jest bezcenna. Nie jest to takie trudne, wystarczy wiedzieć jak. Oto kilka zasad, które warto poznać, zanim zabierzemy się za planowanie.

• Nie taka garderoba pod skosami straszna, jak ją malują. Tak naprawdę może to być to samodzielnie wybrany zestaw gotowych mebli modułowych o różnych wysokościach i funkcjonalnościach.

• Przed rozpoczęciem projektowania należy dokładnie zmierzyć przestrzeń i wymierzyć wysokość pod skosami.

• Projekt garderoby ze skosami zależy tylko od naszej kreatywności. Możemy na stałe wydzielić przestrzeń ścianką z płyt gipsowo-kartonowych i zamknąć ją drzwiami, bądź posłużyć się mobilnym rozwiązaniem. Zasłonięcie garderoby parawanem, lub gustowną zasłonką na szynie to niesztampowe, ale niezwykle interesujące pod kątem aranżacyjnym rozwiązanie. Możemy również zostawić przestrzeń otwartą, jeśli garderoba mieści się w sypialni.

• Garderobę pod skosami projektujemy tak, aby wykorzystać każdy centymetr powierzchni.

• Górne światło w postaci lampy jest w garderobie pod skosami niepraktyczne, ponieważ może przeszkadzać w otwieraniu szafek. Lepiej postawić na oświetlenie LED, bądź płaskie kinkiety.

• Pamiętaj, aby zadbać o wentylację w garderobie. Może być to kratka wentylacyjna, bądź okno dachowe, które można rozszczelnić.

Garderoba ze skosami - przydatne triki

Jak sprawić, aby garderoba jednocześnie olśniewała aranżacją i zachwycała funkcjonalnością? To proste. W garderobie ze skosami przydatne triki potrafią diametralnie zmienić nasze postrzeganie dotyczące praktycznego wykorzystania przestrzeni. Czasem to proste rzeczy, jednak jeśli nie wiemy, na co zwrócić uwagę, mogą nam zwyczajnie umknąć. Oto kilka trików, które warto zastosować w garderobie ze skosami:

• wysokie szafy z drążkami dobrze jest ustawić pod ścianą pozbawioną skosów,

• głębokość szafy z wieszakami musi mieć min. 60 cm, chyba że zastosujemy system wieszaków skośnych,

• niskie komody i szafki stawiamy pod skosami, oraz ścianką kolankową,

• zamiast otwieranych drzwi w szafach warto zastosować drzwi przesuwne, ponieważ oszczędzają miejsce,

• na drzwiach przesuwnych można umieścić lustra, które oprócz tego, że optycznie powiększą przestrzeń, pomogą w ocenie i doborze stroju,

• meble w garderobie ze skosami mogą być modułowe rozmieszczone „schodkowo”, jednak w fazie projektowania poszczególne elementy dokładnie dopasowujemy do wysokości wnętrza w konkretnym miejscu,

• teleskopowe systemy do przechowywania sprawdzą się w miejscach, w które trudno swobodnie sięgnąć,

• warto wygospodarować w garderobie miejsce na toaletkę z lustrem i dodatkową przestrzenią do przechowywania biżuterii,

• pudełka, organizery, kosze i boksy pomogą w utrzymaniu porządku szczególnie w przypadku przechowywania bielizny,

• różnorodność jest dobra - garderoba powinna być pełna szafek z frontami, regałów, otwartych półek, szuflad i wieszaków, a to wszystko w różnych wymiarach i na różnych wysokościach,

• ergonomia jest ważna, dlatego urządźmy garderobę pod skosami w taki sposób, abyśmy mogli się w niej swobodnie poruszać.

Garderoba pod skosem - zatrudnić fachowca, czy wykonać samodzielnie?

Specjalistyczne umiejętności techniczne wcale nie są potrzebne, aby samodzielnie wykonać garderobę pod skosami. Wystarczy umiejętność obsługi kilku podstawowych narzędzi i materiał. Jeśli definitywnie nie chcemy „bawić się” w wykonanie konstrukcji, możemy zakupić dedykowane do pomieszczeń garderobianych systemy mebli modułowych, które pełne są mobilnych wieszaków na kółkach, gotowych regałów, szuflad i szafek w różnych wysokościach i rozmiarach. Meble pozostaje ustawić i po kłopocie. To rozwiązanie nieco droższe od samodzielnie wykonanej garderoby, jednak tańsze od zamówienia jej w firmie stolarskej.

Fachowiec jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy do zagospodarowania mamy skomplikowaną przestrzeń, ponieważ bazując na wymiarach, wykona umeblowanie z funkcjonalnym wykorzystaniem każdego centymetra powierzchni. Jeśli natomiast chcemy wykazać się dobrą wolą i samodzielnie wykonać umeblowanie garderoby pod skosami, należy zakupić materiał w postaci płyt MDF, drążków, systemów mocowań i pozostałych akcesoriów.

Sklepy ogólnobudowlane mają z reguły dział, w którym płyty przycinane są na wymiar. Jest to spore ułatwienie, gdyż wystarczy dokładnie zmierzyć przestrzeń i zlecić „docinkę”. Wykonanie konstrukcji możemy oprzeć na półkach montowanych do ścian, prostych regałach, w których umieścimy kosze i pudelka, oraz mobilnych pojemnych wieszakach na kółkach.

Koszt garderoby ze skosami

Koszt samodzielnego wykonania niewielkiej i prostej garderoby pod skosami z płyty MDF nie powinien przekroczyć kwoty 1500 zł, ponieważ płacimy tylko za materiał. Za profesjonalną garderobę na wymiar u fachowca zapłacimy nawet 5000 zł i więcej. Garderobę modułową z tworzywa możemy mieć już za kilkaset złotych.

Autor
Garderoba ze skosami - triki na urządzenie funkcjonalnej przestrzeni
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...