Skrzypiące drzwi to częsty problem. Może on dotyczyć zarówno drzwi wejściowych do mieszkań, jak i drzwi w poszczególnych pokojach, a nawet drzwiczek meblowych. Skrzypienie drzwi potrafi być bardzo uciążliwe, szczególnie w godzinach wieczornych i wczesnym rankiem, kiedy część domowników śpi.

Nowe drzwi nie skrzypią, ponieważ ich zawiasy zostają dobrze naoliwione podczas montażu. Problem zwykle pojawia się po jakimś czasie użytkowania skrzydeł drzwiowych, kiedy smar w zawiasach zaczyna wysychać. Na szczęście skrzypiące drzwi to problem, z którym można sobie bardzo łatwo poradzić. Sprawdź, jak naprawić skrzypiące drzwi. 

Dlaczego drzwi skrzypią?

Główna przyczyna skrzypienia drzwi tkwi w zawiasach. Odpowiadają one za płynne otwieranie się i zamykanie skrzydeł drzwiowych. Zawiasy, to element, który stanowi zawieszenie dla każdego rodzaju drzwi- od największych typu podwójne drzwi wejściowe czy bramy wjazdowe, po te najmniejsze jak drzwiczki meblowe.

Aby zawiasy poruszały się płynnie, potrzebują odpowiedniego poślizgu, który zapewnia im smar. Zawiasy są nim smarowane podczas montażu drzwi czy drzwiczek meblowych. Z czasem jednak smar ulega zużyciu i wyschnięciu i przestaje prawidłowo spełniać swoje zadanie. Ponadto do ich wnętrza dostaje się kurz i wilgoć z otoczenia, co również wpływa negatywnie na ich funkcjonowanie. Wtedy właśnie drzwi podczas otwierania lub zamykania zaczynają wydawać charakterystyczne dźwięki, które nazywamy skrzypieniem. Na szczęście nie jest zbyt skomplikowany technicznie problem i możemy sobie z nim poradzić samodzielnie.

Skuteczne sposoby na skrzypiące drzwi

Aby drzwi przestały skrzypieć, należy po prostu nasmarować porządnie ich zawiasy. Zajmie to zaledwie kilka do kilkunastu minut- w zależności od wielkości i ciężkości drzwi, które trzeba nieco unieść, aby smar dostał się do wnętrza zawiasów. Smarowanie skrzypiących drzwi w trzech prostych krokach wygląda następująco:

Krok 1: wybór preparatu do smarowania drzwi

Najlepszy i najtrwalszy efekt uzyskamy, stosując specjalistyczne preparaty do smarowania zawiasów. Są one dostępne w sklepach budowlanych. Mogą mieć postać smaru, być płynne lub w sprayu. Wybierzmy taką formę, jaka jest dla nas najwygodniejsza. Do najbardziej poręcznych należą preparaty, których opakowanie jest wyposażone w specjalnie wyprofilowanym wąski dozownik, który ułatwia ich aplikację do mechanizmu zawiasów.

Jednym z popularniejszych środków jest WD- 40. Wiele osób smaruje drzwiowe olejami spożywczymi lub kosmetycznymi. Oczywiście taki zabieg również spowoduje, że drzwi przestaną dokuczliwie skrzypieć, jednak jego efekty nie będą tak trwałe, jak po zastosowaniu profesjonalnego środka.

Pamiętajmy, że raczej nie powinno się smarować zawiasów nawykowo zwykłym olejem. Wykorzystujemy ten sposób raczej w sytuacjach awaryjnych, gdy na przykład drzwi zaczęły mocno skrzypieć w święta czy w weekend, kiedy nie mamy możliwości zakupu smaru do zawiasów. Nigdy jednak nie używajmy do smarowania zawisów takich domowych tłuszczów jak masło czy margaryna, ponieważ mają one tendencję do szybkiego jełczenia, co spowoduje wydzielanie się nieprzyjemnego zapachu.

Krok 2: przygotowanie zawiasów do smarowania

Przed przystąpieniem do smarowania zawiasów drzwiowych, koniecznie zabezpieczmy podłogę folią, aby nie uległa zatłuszczeniu. Warto również zaopatrzyć się w ręcznik papierowy, którym wytrzemy nadmiar ściekającego smaru z drzwi oraz z rąk. Najskuteczniejsze jest smarowanie zawiasów na zdjętych drzwiach. W praktyce jednak bywa to spory problem, ponieważ drzwi zarówno wejściowe, jak i skrzydła pokojowe są z reguły dosyć ciężkie.

Ponadto nie każdy potrafi je samodzielnie zdemontować z zawiasów, a później prawidłowo osadzić ponownie. Jeżeli umiemy to zrobić, wówczas korzystajmy z tej metody. Jednak również bardzo skutecznie można nasmarować drzwi bez ich zdejmowania. Przed przystąpieniem do oliwienia zawiasów, warto przyjrzeć się nieco dokładniej naszym drzwiom. To świetna okazja, aby dokładnie je wyczyścić. Odkurzmy je i umyjmy ściereczką zmoczoną w wodzie z łagodnym detergentem- może to być na przykład płyn do naczyń.

Krok 3: smarowanie skrzypiących drzwi

W przypadku zawiasów drzwiczek meblowych sprawa jest najprostsza, ponieważ są one najlżejsze i w większości przypadków możemy ich dosięgnąć bez wchodzenia na drabinę. Nieco inaczej wygląda smarowanie drzwi wejściowych lub skrzydeł pokojowych. Tutaj górnych zawiasów raczej nie jesteśmy w stanie dosięgnąć, stojąc na podłodze. Aby je nasmarować, wystarczy wejść na kilku stopniową drabinkę, wyższe krzesło czy stół i lekko unieść drzwi w zawiasach. Bardzo cenna jest tutaj pomoc drugiej osoby, która w tym czasie szybko wpuści preparat smarujący do zawiasów. Najpierw smarujemy górny zawias drzwi, a następnie dolny.

Nie oszczędzajmy środka do smarowania. Lepiej użyć go nieco więcej i później wytrzeć nadmiar ręcznikiem papierowym lub ściereczką niż niedostatecznie nasmarować zawiasy i uzyskać niezadowalający efekt. Na koniec kilkukrotnie otwieramy i zamykamy drzwi, aby porządnie rozprowadzić smar wewnątrz zawiasów. Po takim zabiegu drzwi przez dłuższy czas nie powinny skrzypieć. Powinny też zdecydowanie lżej chodzić.

Samodzielne wykonywanie drobnych prac remontowych, takich jak oliwienie zawisów w drzwiach nie jest trudne. Warto spróbować. Z pewnością szybko dojdziemy do wprawy i nie będziemy musieli korzystać z płatnej pomocy specjalisty przy tak prostej czynności.