Z czasem ściany ulegają zabrudzeniu. To naturalny proces, który jest wynikiem osadzania się kurzu, tłuszczu i innych zanieczyszczeń na powierzchni farby. Może się też zdarzyć, że zaplamimy czymś lub opryskamy ścianę, albo zostanie ona pobrudzona przez dziecko. To, czy uda się przywrócić ścianie czystość bez konieczności jej malowania, jest uzależnione od rodzaju zabrudzenia i typu farby, którą ściana była pomalowana. W większości przypadków jednak jest to możliwe.

Mycie ścian nie jest trudnym zadaniem. Trzeba jednak wiedzieć, jak zrobić to efektywnie i bezpiecznie, aby nie spowodować odbarwienia się ściany czy nieestetycznych zacieków. Najlepsze rezultaty osiągniemy, usuwając plamy na ścianie niezwłocznie po ich powstaniu. Możemy też zapobiec szarzeniu ściany, regularnie usuwając z niej kurz. Sprawdź, jak wyczyścić zabrudzone ściany.

Dlaczego ściany się brudzą?

To, że ściany zaczynają być nieco przybrudzone już w kilka miesięcy po pomalowaniu, jest zupełnie naturalne. Nie da się tego uniknąć. Oczywiście zdarzają się przypadki zaplamienia ścian podczas wykonywania codziennych czynności, przez dzieci czy zwierzęta domowe, jednak nawet jeśli nie zaplamimy ścian, to po jakimś czasie zrobią się nieco poszarzałe i nieświeże. Przyczyn zaburzenia ścian może być kilka.

Pierwszą z nich są osadzające się na ścianach zanieczyszczenia w postaci kurzu, pyłów, sierści zwierząt, pyłków roślin i wielu innych drobinek, które po prostu unoszą się w powietrzu. Ściany mogą także ulegać zatłuszczeniu. Na ten rodzaj zabrudzeń są szczególnie narażone takie pomieszczenia jak kuchnia czy salon z aneksem kuchennym. Podczas gotowania w powietrzu unosi się para woda z drobinkami tłuszczów, z których część niestety osadza się na ścianach. Oczywiście nie do uniknięcia są również plamy na ścianach z produktów spożywczych takich jak olej, soki, ketchup czy sos.

Z pewnością nie unikniemy też zabrudzenia ścian, jeśli w domu jest pies czy kot. Zwierzęta lubią bowiem ocierać się o ściany - zwłaszcza na narożnikach, powodując w ten sposób przybrudzenie farby. Ponadto może się zdarzyć, że mokre zwierzę na przykład po kąpieli czy po powrocie ze spaceru otrząśnie się i zachlapie ściany wodą lub błotem. Wszyscy rodzice znają też problem pomazania ścian kredkami, pisakami, farbkami czy plasteliną, które powstają często podczas beztroskich dziecięcych zabaw.

Czyszczenie zabrudzonych ścian krok po kroku

Nagłe zabrudzenia czy zaplamienia należy usuwać ze ścian jak najszybciej po ich powstaniu. Jest to bardzo ważne, ponieważ gdy zabrudzenie wniknie głębiej w ścianę, wówczas w jej czyszczenie będzie trzeba włożyć o wiele więcej pracy. Ponadto barwnik z soku, ketchupu czy piasków może okazać się wtedy niemożliwy do całkowitego usunięcia, a wtedy jedynym wyjściem będzie ponowne pomalowanie ściany. Ściany wyczyścimy w trzech prostych krokach.

Krok 1: sprawdzenie jakości farby

To, z jaką farbą mamy do czynienia jest bardzo ważne, ponieważ właśnie od tego w dużej mierze zależy sposób mycia ściany. Większość ścian nadaje się do mycia, ponieważ obecnie stosowane nowoczesne farby dyspersyjne zawierają żywice polimerowe, które sprawiają, że farba jest odporna na zmywanie. Jednak to, z jaką intensywnością i jak często można bezpiecznie czyścić farbę bez jej uszkodzenia, zależy od ilości i jakości spoiwa zawartego w jej składzie.

Najlepszej jakości są farby pierwszej klasy zmywalności, które można wielokrotnie szorować na mokro bez obawy odbarwienia i zniszczenia powierzchni farby. Jeżeli nie wiemy, jakiej jakości farbą jest pomalowana nasza ściana, to najbezpieczniej będzie przeprowadzić test zmywalności na małej powierzchni, zanim przystąpimy do mycia całej ściany. Wybierzmy jakieś mało widoczne miejsce na przykład za drzwiami czy meblami.

Oprócz klasy ścieralności farby duże znaczenie ma również jej kolor oraz powierzchnia. O wiele łatwiej zmywa się zabrudzenia ze ścian o błyszczącej czy satynowej powierzchni w jasnych kolorach takich jak biel, czy delikatne pastele. Natomiast powierzchnia farby matowej i w ciemnym kolorze jest bardziej narażone na odbarwienie i zniszczenie podczas czyszczenia na mokro. Ponadto farby błyszczące zawierają więcej żywicy, co sprawia, że mniej przyciągają kurz i inne zabrudzenia i na dłużej pozostają czyste.

Kolejną bardzo istotną kwestią jest powierzchnia ściany. O wiele trudniej jest wyczyścić ścianę o chropowatej czy teksturowanej powierzchni niż taką całkowicie gładką. Rodzaj tynku, na który nałożona jest farba, jest więc dosyć istotną kwestią. Wyczyszczenie bardziej ziarnistej ściany jest oczywiście możliwe, ale będzie nieco trudniejsze i zajmie trochę więcej czasu.

Krok 2: odkurzanie ścian

Wielu z nas zapomina o tym, że ściany należy regularnie odkurzać. Jest to konieczne nie tylko bezpośrednio przed zmywanie plam ze ściany, ale również profilaktycznie, aby jej powierzchnia pozostała na dłużej czysta i świeża. Odkurzając ściany raz w tygodniu, zapobiegniemy ich szybkiemu szarzeniu, ponieważ będziemy na bieżąco usuwać z nich osadzający się kurz i pyły.

Ściany możemy odkurzyć zwykłym odkurzaczem, używając miękkiej szczotki lub po prostu miotłą, suchym mopem, szczotką z piór czy zwykłą zmiotką. Zwróćmy szczególną uwagę na narożniki pomieszczeń i zakamarki przy meblach, ponieważ to tam zwykle gromadzi się najwięcej kurzu.

Krok 3: mycie ścian

Niezależnie od tego, czy ściana jest po prostu zakurzona, czy powstało na niej zaplamienie, zawsze, gdy czyścimy farbę, powinniśmy to robić na całej powierzchni ściany, a nie tylko w miejscu zabrudzenia. Dlaczego to takie ważne? Jest to istotne, aby nie powstały zacieki, przebarwienia oraz by po zakończeniu mycia nie okazało się, że fragment ściany różni się kolorem od reszty.

Podczas czyszczenia ściany zmyciu ulega również niewielka ilość farby, co może skutkować niewielką zmianą odcienia ściany. Jeśli umyjemy całą ścianę, to prawdopodobnie nawet tego nie zauważymy, natomiast przy czyszczeniu punktowym, może być ona zdecydowanie widoczna.

To, czym najlepiej czyścić ścianę zależy od rodzaju zabrudzenia. Jeśli jest to tylko niewielkie zachlapanie czy zakurzenie, wówczas często wystarczy przetrzeć powierzchnię ściany jedynie gąbką zmoczoną w letniej wodzie. Najczęściej jednak do uzyskania idealnego efektu konieczne będzie zastosowanie detergentu. Bardzo dobrym środkiem do czyszczenia ścian, który w dodatku zawsze mamy pod ręką, jest zwykły płyn do naczyń. Niewielką jego ilość wlewamy do letniej wody i myjemy delikatnie ścianę.

Jeśli zabrudzenia ścian zdarzają się w naszym domu często, wówczas zdecydowanie warto zaopatrzyć się w mydło malarskie. Jest to łagodny środek, który jest bezpieczny dla powierzchni farby i bardzo skuteczny. Mydło malarskie kupimy w każdym markecie budowlanym. Pamiętajmy, że zawsze po umyciu ściany detergentem, powinniśmy przemyć jej powierzchnię jeszcze czystą wodą, aby usunąć resztki środka myjącego.

Do mycia ścian nie używamy żadnych ostrych myjek ani tym bardziej szczotek. Wystarczy zwykła miękka gąbka lub ściereczka z mikrofibry. Pamiętajmy, by dobrze je odsączyć, zanim przystąpimy do mycia. Powinny być wilgotne, ale w żadnym wypadku nie ociekać wodą. Może to bowiem spowodować powstawanie nieestetycznych zacieków.

Odkurzanie i mycie ścian przy typowych zabrudzeniach nie jest zajęciem trudnym i nie powinno zająć nam dużo czasu. Sprawa wygląda nieco inaczej, gdy mamy do czynienia z zabrudzeniem ścian spowodowanym grzybem lub pleśnią. Zagrzybienie ścian to poważny i niestety dosyć często spotykamy problem. Zawsze wynika ono z zawilgocenia ściany lub sufitu. Niestety zagrzybione ściany trzeba czyścić już o wiele bardziej specjalistycznie. Nie wystarczy użyć zwykłego łagodnego detergentu.

Pamiętajmy, że pleśnie na ścianach nie tylko nieładnie wyglądają, ale również stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlatego, trzeba je usuwać, jak tylko zauważymy ich pojawienie się na ścianach. W tym celu konieczne jest użycie specjalistycznego preparatu grzybobójczego do ścian i sufitów, który kupimy w sklepie budowlanym. Pamiętajmy, że są to środki silnie działające i przy ich stosowaniu trzeba ściśle przestrzegać zaleceń producenta.

Bardzo ważne jest też przeprowadzanie odgrzybiania w odzieży ochronnej - maseczka oraz rękawice gumowe to konieczność. Ponadto często zdarza się, że po użyciu środka na pleśnie, powierzchnia ściany ulega przebarwieniu i nie da się uniknąć ponownego jej malowania. Wtedy najlepiej kupić dobrej jakości farbę grzybobójczą.