Zakup dobrej suszarki do ubrań nie jest wcale taki prostym zadaniem. W sklepach znaleźć można dziesiątki urządzeń, a ich rozpiętość cenowa jest bardzo duża. Jak w gąszczu tych wszystkich ofert znaleźć urządzenie idealne dla siebie? Podpowiadamy!

Rodzaje suszarek elektrycznych Podstawowy podział suszarek dotyczy sposobu suszenia, biorąc pod uwagę właśnie to kryterium wyróżniamy:

suszarki kondensacyjne - podstawą działania takich suszarek jest kondensacja pary wodnej. Ten typ suszarki zbiera wodę do specjalnego pojemnika, który opróżniany może być ręcznie lub przez specjalny system odprowadzany do kanalizacji. Tego typu suszarki nie wymagają skomplikowanego montażu i sprawdzą się niemal w każdym domu.

suszarki kondensacyjne z pompą ciepła - zasada działania jest bardzo podobna jak w przypadku zwykłych suszarek kondensacyjnych. Jedyna różnica polega na tym, że w ich przypadku mamy do czynienia z układem zamkniętym - ogrzane przez urządzenie powietrze jest chłodzone, dzięki czemu nie ma strat energii, a zużycie prądu jest mniejsze. Tego typu suszarki zużywają więc mniej energii.

suszarki wywiewowe - w przypadku tego rodzaju urządzeń powietrze jest wdmuchiwane do urządzenia, przejmuje parę wodną, a następnie jest wydmuchiwane, co sprawia, że konieczne staje się odprowadzanie pary. Taka suszarka musi mieć podłączenie do instalacji wentylacyjnej, co może generować pewne problemy. Przed jej zakupem trzeba więc dobrze przemyśleć, czy mamy możliwość montażu takiego urządzenia.  

Masz mało miejsca? Rozwiązaniem może być pralko-suszarka

Alternatywą dla suszarek elektrycznych może być pralko-suszarka, która oprócz tego, że łączy dwa urządzenia w jednym i nie zajmuje dużo miejsca ma jednak pewne wady. Z racji tego, że łączy w sobie funkcje dwóch urządzeń może być pozbawiona części funkcjonalności i nie być tak wydajna, jak sama suszarka. Jeżeli dysponujesz małym metrażem i nie możesz sobie pozwolić na dwa odrębne urządzenia, pralko-suszarka może się jednak okazać jedyną możliwością.

Przydatne funkcje oraz programy

Przed wyborem konkretnego modelu suszarki warto zwrócić uwagę na posiadane przez nią dodatkowe funkcje oraz programy. W zależności od naszych potrzeb niektóre z nich mogą się okazać dla nas bardzo przydatne i sprawią, że cały proces suszenia będzie jeszcze bardziej komfortowy.

1. Opóźnienie startu To jedna z najważniejszych dodatkowych funkcji suszarek automatycznych, umożliwiająca ustawienie dokładnego czasu, w którym rozpocznie się suszenie.

2. Zabezpieczenie przed dziećmi Blokada, która uniemożliwia wprowadzenie zmian w programach suszenia w trakcie pracy suszarki (przez ciekawskich maluchów).

3. Czujnik filtra Dzięki tej funkcji, suszarka powiadomi Cię, kiedy filtr wymagać będzie czyszczenia.

4. Zmiana kierunku otwierania drzwiczek Tego typu funkcja pozwoli Ci dopasować drzwiczki, tak aby otwierały się z prawej lub lewej strony, co umożliwi łatwe przekładanie prania.

Spośród dodatkowych funkcji, na które warto zwrócić uwagę, wymienić można jeszcze podświetlany bęben, inteligentny system kontrolujący parametry suszenia i dobierający odpowiedni czas pracy oraz wysokość temperatury, jak również programy zapobiegające gnieceniu się ubrań czy też bardzo przydatny program umożliwiający odświeżanie ubrań (szczególnie takich, które nie są brudne, ale nasiąkły różnymi zapachami).

Czy warto zdecydować się na suszarkę automatyczną?

Suszarka elektryczna to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy dość już mają porozwieszanych po całym domu ubrań, które wolno schną i nie dodają uroku wnętrzom. Komfort i wygoda, jaką zapewniają suszarki elektryczne, są w tym przypadku nie do przeceniania.

Jeżeli zdecydujemy się na zakup, warto przede wszystkim dobrze przemyśleć nasze potrzeby i dobrać urządzenie skrojone na miarę naszych potrzeb, w związku z coraz szerszą ofertą nie powinno być z tym jednak większego problemu i każdy znajdzie urządzenie skrojone na miarę własnych potrzeb.