Kiedy trzeba wyciszyć ściany?

Wyciszenie ścian to podstawa, jeśli chcemy uchronić się przed hałasem dochodzącym z zewnątrz, lub wręcz przeciwnie, uchronić sąsiadów przed hałasem pochodzącym z naszego mieszkania. Sąsiadów się nie wybiera, więc może okazać się, że za ścianą zamieszka dość głośna i kłótliwa para zakłócająca spokój wszystkich dookoła, lub starsza osoba, której będzie przeszkadzało słuchanie przez nas nieco głośniejszej muzyki. Wytłumienie ścian może stać się konieczne również w innych sytuacjach:  

  • bardzo ruchliwa i głośna ulica nieopodal domu lub mieszkania,
  • oblegany przez dzieci plac zabaw tuż za oknem,
  • mieszkanie w wielorodzinnym budynku lub bloku, gdzie odbywają się częste remonty u sąsiadów,
  • plac budowy lub hałaśliwa firma w bliskim sąsiedztwie,
  • cienkie ściany powodujące słyszalność nawet cichych dźwięków,
  • trzymanie psa, który wyje pod naszą nieobecność,
  • intensywne życie towarzyskie i częste zapraszanie gości,
  • posiadanie dzieci, których głośna zabawa przeszkadza sąsiadom.

Warto pamiętać o tym, że zakłócanie spokoju sąsiadom nawet w dzień jest karalne, a tym bardziej w czasie obowiązującej ciszy nocnej, czyli od godziny 22 wieczorem do 6 rano. Solidne wygłuszanie ścian w sytuacji, kiedy chcemy uchronić sąsiadów przed hałasami dochodzącymi z naszego mieszkania to nie tylko dobra praktyka, ale również ochrona przed niezadowoleniem współmieszkańców budynku i karami nakładanymi przez stróży prawa.  

Jakie są sposoby wyciszenia mieszkania?

Sposobów na skuteczne wyciszenie ścian w mieszkaniu lub domu jest kilka. Wiele zależy od wysokości budżetu, jakim dysponujemy oraz akceptowalnej skali „zniszczeń” remontowych. Wpływ na wybór sposobu wyciszania pomieszczeń ma również stan budynku, a konkretnie fakt, czy jest to mieszkanie w trakcie użytkowania, czy też budynek na etapie wykańczania. Możemy skorzystać z łatwych i szybkich „domowych” sposobów wytłumienia dźwięków, które ograniczą nieco hałas, jednak pamiętajmy, że skuteczność tych rozwiązań raczej nie dorówna zastosowaniu profesjonalnych systemów i produktów do izolacji akustycznej mających na celu wygłuszenie pomieszczeń.

Czym wyciszyć mieszkanie?

Dbając o komfort akustyczny wnętrz, dobrze jest stosować tylko sprawdzone i polecane rozwiązania. Zaoszczędzi nam to stresu i ograniczy koszty, powstałe przez wybranie nieskutecznej metody wyciszenia ścian i poprawki z tym związane. Poniżej sprawdzone sposoby na wyciszenie ścian w domu i mieszkaniu.

Przedścianka, czyli zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych izolowana wełną mineralną. Rozwiązanie to bardzo często jest stosowane w przypadku równania krzywych ścian. Można wykorzystać fakt użycia płyt i zamontować je na stelażu aluminiowym, uzupełniając lukę wełną mineralną, która doskonale tłumi dźwięki.

Maty wygłuszające. Produkt wykonany z gumy butylowej oraz aluminium z powodzeniem stosowany jest w wygłuszaniu ścian w domach i mieszkaniach, choć większą popularnością cieszy się w zastosowaniach przemysłowych. Najczęściej produkowana w opcji samoprzylepnej, co zdecydowanie ułatwia montaż. Można wygłuszyć nią nie tylko ściany, ale również podłogi.

Ścienne panele akustyczne. To sposób nie tylko na skuteczne wygłuszenie ścian, ale również na ciekawą, nowoczesną i oryginalną aranżację wnętrza. Panele najczęściej wypełnione są pianką, która w sposób bardzo efektywny tłumi dźwięki pochodzące z zewnątrz. Duży wybór kształtów, rozmiarów i pokryć paneli gwarantuje dobór odpowiedniego modelu do każdego wnętrza.

Korek. Łatwy montaż za pomocą kleju, atrakcyjna cena, oraz wysoka skuteczność to zalety, dzięki którym korek akustyczny często wykorzystywany jest do izolacji pomieszczeń audiowizualnych w domach i mieszkaniach, jednak świetnie spełni swoją funkcję również w salonie, czy pokoju dziecięcym. Korek nie tylko świetnie izoluje akustycznie, ale również termicznie.

Tapeta akustyczna. Stosując do wygłuszenia ścian tapetę akustyczną, możemy jednocześnie zadbać o wystrój wnętrza. Tapety akustyczne można pomalować na dowolny kolor, a nawet myć bez uszczerbku na ich estetyce. Duży wybór wzorów od cegły, poprzez wzory geometryczne na wyszukanych fakturach kończąc to spora gratka dla najbardziej nawet wymagających inwestorów. Tapeta doskonale pochłania dźwięki, a montaż z powodzeniem można wykonać samodzielnie.

Najtańszymi rozwiązaniami z wyżej wymienionych są mata butylowa (min. 40 zł/m2) oraz korek akustyczny (około 50 zł/m2), natomiast najdroższym panele akustyczne, gdzie cena może sięgać nawet kilkuset zł/m2.

Domowe sposoby na wyciszenie mieszkania

Jeśli przeraża nas widmo remontu, można zmniejszyć nieco hałas pochodzący z zewnątrz za pomocą kilku prostych trików:

• wymiana uszczelek drzwiowych i okiennych,

• montaż okiennic w domu,

• wyposażenie pomieszczeń w elementy tapicerowane i tekstylne, które pochłaniają hałas (dywan, obszerna miękka kanapa, grube zasłony w oknach).

Z domowymi sposobami na wyciszenie mieszkania poradzimy sobie sami, jednak w przypadku poważnych prac remontowych warto sięgnąć po pomoc profesjonalistów zajmujących się wygłuszaniem pomieszczeń.

Autor
Wyciszenie ścian - najlepsze sposoby na hałas zza ścian
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...