Jaka powinna być garderoba idealna? Ma wyglądać jak z katalogu? Czy raczej powinna być maksymalnie dopasowana do potrzeb jej właścicieli. Obie odpowiedzi są prawidłowe. Jeśli marzyłaś o garderobie, ale nie do końca wiesz jak ją urządzić, oto kilka wskazówek, które mogą się przydać, a także kilka rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę.

Aranżując garderobę warto pamiętać, że rządzi się ona nieco innymi prawami niż tradycyjna szafa. Nawet ta największa. Dlaczego? Bo w przypadku garderoby - niezależnie od jej rozmiaru, to Ty określasz jaka ma być. I to od A do Z. Ty wybierasz liczbę i rodzaj półek, wieszaków i szuflad… Ty też decydujesz czego potrzebujesz, a czego nie będziesz wykorzystywać na co dzień. Dlatego projektowanie garderoby warto rozpocząć od analizy tego co… aktualnie masz w szafie i co zamierzasz w niej schować w przyszłości. Zupełnie inne rozwiązania przydadzą się w przypadku ubrań, inne zaś - gdy chcesz wygospodarować miejsce również na inne rzeczy np. buty, dodatki, biżuterię albo pamiątki i duże tekstylia.

- Każda z wymieniowych rzeczy wymaga innych warunków przechowywania. W tradycyjnych bieliźniarkach i szafach rzadko możemy je zapewnić. Ale w przypadku garderoby już tak. Tu łatwo zapewnić tekstyliom odpowiednią cyrkulację powietrza, a drobiazgi posegregować i utrzymać w porządku. - wyjaśnia Joanna Posadzy, Dyrektor Marketingu marki REJS. - Wśród dostępnych dziś akcesoriów meblowych, znaleźć można całe mnóstwo rozwiązań dedykowanych garderobie. Co ważne są one nie tylko funkcjonalne, ale i bardzo gustowne i eleganckie. - dodaje.

Jak przechowywać ubrania?

Zacznijmy od rzeczy, których w każdej garderobie jest najwięcej - od ubrań. Do ich przechowywania najlepiej nadają się nie tradycyjne półki, ale odpowiednio wyprofilowane szuflady i wieszaki. Dzięki nim ubrania nie pogniotą się, ani nie odkształcą.

Spodnie - dla przykładu można powiesić w specjalnej szufladzie z linii Variant MULTI. Dostępna w kolorze białym i czarnym wysuwana konstrukcja, w zależności od rozmiaru (dostępna jest w szerokościach: 600, 700, 800 i 900 mm) pozwala na rozwieszenie kilku par. Wytrzymały system jezdny zagwarantuje bezproblemowe wysuwanie nawet przy maksymalnym obciążeniu. Dzięki temu wszystkie spodnie będą łatwo dostępne i gotowe do nałożenia.

Co z innymi elementami garderoby? Koszule, bluzki i T-shirty można albo rozwiesić na tradycyjnych wieszakach, albo ułożyć w płytkich szufladach, które ułatwią dostęp i wybór odpowiedniego w danym dniu stroju. Ciekawą alternatywą dla zwyczajnego drążka jest wygodny pantograf. Pozwala on na optymalne wykorzystanie przestrzeni garderoby. Ubrania możemy na nim powiesić bardzo wysoko - tuż pod samym sufitem, a jednocześnie mieć je na wyciągnięcie ręki. Za pomocą odpowiedniego podnośnika cały drążek (wraz z wiszącymi na nim rzeczami) można jednym ruchem opuścić do wygodnego poziomu, a później równie łatwo podnieść. Ma to olbrzymie znaczenie np. w przypadku długich sukienek i płaszczy, których nie chcemy zgnieść. Jest też olbrzymim ułatwieniem w przypadku osób niewysokich, a także starszych i dzieci.

Jak przechowywać buty i dodatki?

Zupełnie inne rozwiązania przydadzą się w przypadku dodatków i innych niedużych elementów garderoby np. bielizny, biżuterii i… butów. Tę pierwszą grupę warto umieścić w szufladach np. Slim Box albo Maxima PURO.

Odpowiednie wkłady i systemy organizacji pozwolą utrzymać w nienagannym ładzie m.in. skarpetki, bieliznę, krawaty, apaszki czy paski. Szuflady dostępne są w kilku wysokościach i wariantach kolorystycznych (podobnie jak dedykowane wkłady), dzięki czemu możemy optymalnie spersonalizować przestrzeń garderobianych szaf. Co ciekawe, przeznaczona do garderoby linia akcesoriów Maxima PURO, została wyróżniona nagrodą Diament Meblarstwa 2021 w kategorii "Strefa przechowywania - klasa premium".

Sporo możliwości dają też akcesoria zaprojektowane z myślą o przechowywaniu butów. Tych dużych i tych mniejszych. Co prawda możemy je ustawić na tradycyjnych półkach, ale to rozwiązanie oznacza stratę przestrzeni i jest niewygodne. Lepszym rozwiązaniem są wysuwne szuflady Variant MULTI ze specjalnymi stelażami na obuwie różnego typu. System dostępny jest w 4 szerokościach i w 2 kolorach (bieli i czerni).

Jak przechowywać duże rzeczy?

Na koniec pojawia się pytanie "co z tekstyliami?" - pościelą, zapasową kołdrą, ręcznikami, kocami i rzadziej używanymi rzeczami. I na nie możemy wygospodarować miejsce w garderobie. I to w wygodny i komfortowy sposób.  

Do przechowywania dużych rzeczy najlepiej sprawdzą się półki i szuflady wykonane z drutu (np. kosze Variant MULTI) albo szuflady H50 Maxima PURO. Z jednej strony zapewniają one odpowiednią cyrkulację powietrza, co w przypadku materiałów tekstylnych ma ogromne znaczenie, a z drugiej sprawiają, że łatwiej nam będzie odnaleźć poszukiwaną w danej chwili rzecz. Ażurowe szuflady na bieliznę Variant MULTI dostępne są w 4 szerokościach (600, 700, 800 i 900 mm) i 2 kolorach: bieli i czerni w matowym wykończeniu. Tak duży wybór umożliwia optymalne dopracowanie projektu i stworzenie wnętrza bez wad.

Więcej informacji na: www.rejs.eu, www.e-rejs.eu