Drzwi wejściowe - jakie normy muszą spełniać?

Normy techniczne dotyczące drzwi wejściowych są zależne od rodzaju budynku, w którym mają się znaleźć i zostały ustalone w rozporządzeniu Ministerstwa Infrastruktury. Jak się okazuje, w przepisach polskich drzwi wejściowe muszą mieć co najmniej 200 centymetrów wysokości oraz co najmniej 90 centymetrów szerokości bez futryn, a także posiadać progi, które nie są wyższe niż 2 centymetry. Z kolei wartość współczynnika przenikania ciepła nie może być w ich przypadku wyższa niż 1,3W.  

Drzwi wejściowe do domu - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Znajomość przewidzianych przez polskie prawo norm technicznych w zakresie drzwi wejściowych to wiedza elementarna, ale są jeszcze inne czynniki, które wpływają na to, czy wybór jest dobry. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę przed zakupem? Przede wszystkim na to, aby były one wystarczająco ciepłe jak na warunki, w których żyjemy. W niektórych częściach Polski temperatura w okresie zimowym i letnim jest znacznie niższa niż gdzie indziej. Jest to szczególnie odczuwane w przypadku domów jednorodzinnych, gdzie drzwi wejściowe sąsiadują bezpośrednio z mroźnym powietrzem, a nie z korytarzem dzielonym z sąsiadami.

Drzwi Steel SAFE o grubości skrzydła 54 mm wyposażone są w dwa niezależne zamki LOB lub zamek hakowy WInkhaus STV, dzięki czemu to prawdziwe portale do bezpieczeństwa. PORTA

Jeśli ktoś mieszka w hałaśliwej okolicy, to izolacyjność akustyczna jest równie ważnym parametrem, który wpłynie później na komfort domowników. Standardowa izolacyjność znajduje się na poziomie 30 dB, ale im wyższa jest ta wartość, tym bardziej drzwi będą blokowały hałas na zewnątrz. Jeśli zaś drzwi będą bezpośrednio narażone na działanie opadów, jasne jest to, że powinny być wodoszczelne. Wodoszczelność w tym wypadku określa się symbolami od 1A do 9A, a im większa wartość, tym bardziej drzwi będą odporne na działanie wody.

Równie ważne w przypadku drzwi domów wolnostojących są parametry dotyczące bezpieczeństwa. W sześciostopniowej klasyfikacji drzwi antywłamaniowych drzwi mieszkań znajdujących się na chronionych osiedlach najczęściej mają klasę numer 3, natomiast drzwi domów wolnostojących powinny mieć drzwi klasy numer 4 lub 5. Będą one odporniejsze na włamania dokonywane zaawansowanymi narzędziami, a w związku z tym dobytek mieszkańców będzie bezpieczniejszy.

Drzwi zewnętrzne THERMO PRIME, THERMO PREMIUM i OPTIMA i bramy garażowe TREND, PRESTIGE/PRESTIGE PLUS to doskonałe rozwiązania dla nowoczesnych domów. Połączenie drzwi do domu i bramy garażowej marki GERDA to najlepsze rozwiązanie dla każdego domu. GERDA

Drzwi wejściowe do domu a mieszkania - czy mają jakieś różnice?

Drzwi zewnętrze w każdym przypadku powinny spełniać określone przez prawo normy techniczne. Te montowane w domach wolnostojących i mieszkaniach często jednak różnią się od siebie pod względem parametrów opisanych wyżej. W domach najczęściej konieczne jest zadbanie o wodoszczelność drzwi, ponieważ są one narażone na bezpośrednie działanie deszczu i śniegu. Muszą one w większym stopniu zatrzymywać ciepło w domu, a z kolei hałas na zewnątrz, dlatego charakteryzują się większym ciepłem i zwiększoną izolacyjnością akustyczną.

Ponadto drzwi domów najczęściej są lepiej zabezpieczone przed włamaniem. Wszystkie te parametry są zbędne w przypadku drzwi zewnętrznych mieszkań, do których wejścia znajdują się na wspólnych korytarzach.

Ile kosztują drzwi wejściowe?

Cena drzwi zewnętrznych jest zależna od ich jakości, materiału oraz dodatkowych parametrów. Zakłada się dobre drzwi wejściowe to koszt rzędu 3 tysięcy złotych i kwot większych, ale można kupić gorszej jakości substytuty już za połowę tej ceny. W związku z tym, że drewno należy do drogich materiałów, trzeba liczyć się z tym, że drewniane drzwi są droższe od stalowych.

Dużo droższe będą również warianty z zaawansowanymi zabezpieczeniami antywłamaniowymi. Przed zakupem warto dokładnie określić, jakie są nasze wymagania, a potem znaleźć odpowiednie drzwi i ten sam model porównać pod względem cenowym u różnych sprzedawców. Różnice w cenie za same drzwi oraz za montaż często są dość duże, a dobry wybór daje okazję do zaoszczędzenia niemałych pieniędzy.

Drzwi wejściowe z inteligentnym systemem kontroli dostępu SIEGENIA i automatyczną zasuwnicą wielopunktową to perfekcyjne połączenie nowoczesnej technologii i solidnego zabezpieczenia antywłamaniowego. Takie drzwi możemy wygodnie otwierać przez przyłożenie palca do skanera lub wpisanie kodu numerycznego. Dzięki aplikacji SIEGENIA Comfort mamy drzwi pod stałą kontrolą. Rozwiązanie pozwala nie tylko na zdalne odblokowanie drzwi. Można też zdecydować, komu i na jaki czas nadać uprawnienia dostępu, cofnąć te uprawnienia jednym ruchem palca bądź dokładnie skontrolować w protokole, kto wchodził do domu. SIEGENIA

Montaż drzwi wejściowych - instrukcja krok po kroku

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby wszystkie kroki wykonywać zgodnie z zaleceniem producenta. W przeciwnym razie można utracić gwarancję. Zazwyczaj montaż drzwi opiera się na bardzo podobnych etapach. Zaczyna się od przyklejenia taśmy paroszczelnej do ościeżnicy oraz wsporników montażowych. Ościeżnicę należy unieruchomić w otworze po uprzednim wypoziomowaniu jej, a następnie umieścić tam skrzydło drzwiowe i wyregulować wszystkie elementy.

Warto sprawdzić działania zamków i blokad, zdjąć skrzydło drzwi i zakotwić ościeżnicę w ścianie nośnej. Wszystkie szczeliny między ościeżnicą a murem należy wypełnić materiałem termoizolacyjnym, a także zastosować uszczelki paraprzepuszczalne zgodnie z instrukcja producenta. Próg można zamontować po zdemontowaniu rozpórek, a później założyć skrzydło.

Zdjęcie otwierające artykuł: Awilux