Obecność much we własnym domu to uciążliwa sytuacja dla domowników i warto sobie zdawać sprawę z tego, że może być również niebezpieczna. Muchy to owady, które z wielką łatwością przenoszą różnego rodzaju choroby. Szacuje się, że każda jest mobilnym nośnikiem kilkuset szkodliwych dla ludzkiego zdrowia bakterii. Tymczasem najczęściej przyciąga je zapach jedzenia i to właśnie żywność często jest miejscem długich przystanków tych nachalnych owadów. Jak się pozbyć much z własnego domu?

Czy lep na muchy to dobre rozwiązanie?

Pułapka na muchy w postaci lepu to jedno z pierwszych rozwiązań, jakie przychodzą nam do głowy, gdy w domu zalęgną się muchy. Trzeba przyznać, że lepy na muchy to dosyć skuteczna metoda na pozbycie się dorosłych osobników, które uprzykrzają nam życie. Ich największą zaletą jest fakt, że są tworzone na bazie nieszkodliwego dla człowieka kleju. W składzie nie ma ani jednej toksycznej substancji, której należałoby się w jakimkolwiek stopniu obawiać. Nie trzeba się zatem martwić, jeżeli do lepu dorwie się dziecko lub zwierzę domowe.

Gdzie ustawić lepy na muchy?

Nie ma w tej materii żadnych wytycznych. Należy samodzielnie wybrać dogodne miejsce, by finalnie skrawek taśmy nie przeszkadzał w codziennym funkcjonowaniu. Niektórzy decydują się na ustronne miejsca, zdając sobie doskonale sprawę z tego, że mucha prędzej czy później spocznie na klejącej się taśmie. Mocny klej powoduje, że owady nie są w stanie się od takiej taśmy oderwać i tym samym mucha umiera z wycieńczenia. Pokrytą owadami taśmę należy delikatnie zwinąć i umieścić w papierowej torebce, a następnie wyrzucić do śmieci.

Zaleca się jak najszybsze pozbycie się takiego lepu. Doskonale sprawdzają się również lepy domowej roboty. Wystarczy odrobina szarego papieru pociętego na odpowiednie paski oraz roztwór z ugotowanej wody, miodu i cukru. Po uzyskaniu jednolitej gęstej konsystencji należy zamoczyć papierowe paski w roztworze i gotowe!  

Co odstrasza muchy? Skuteczne pułapki

Osoby borykające się ze zbyt dużą ilością much w domu, w ogrodzie lub na tarasie czasami są zmuszeni do zmasowanego ataku i intensywnej walki z tymi owadami. Co odstrasza muchy i w jaki sposób sprawić, by mniej chętnie pojawiały się w naszych czterech kątach? Wbrew pozorom nie tylko lepy są skuteczną metodą na pozbycie się ich z domu.

Posiadacze ogrodów mają nieco bardziej ułatwione zadanie, ponieważ mogą wygospodarować nieco miejsca na rośliny, które są skutecznym odstraszaczem dla much. Nie oznacza to jednak, że tego rodzaju rośliny nie mogą zjawić się w mieszkaniu na parapecie. Aromatyczny i dosyć intensywny zapach mięty pieprzowej to coś, czego muchy nie są w stanie zaakceptować. To roślina niewymagająca i trzeba się bardzo postarać, by jej hodowla okazała się fiaskiem. Nielubianą przez muchy rośliną jest również bazylia oraz pelargonia pachnąca. W pozbywaniu się much z mieszkania pomoże nam także muchołówka amerykańska.

Muchołówka wabi swym zapachem owady, które potem zatrzaskuje w liściach-pułapkach. Mechanizm zamyka się w mgnieniu oka, gdy tylko owad siądzie wewnątrz liścia-pułapki i dwukrotnie dotknie jednego z włosków czuciowych, albo dotknie dwóch włosków naraz w odstępie czasu 30 sekund. Potem roślina zaczyna wydzielać enzymy trawienne, które powodują rozkład owada, po czym wchłania potrzebne substancje pokarmowe.

 

Coraz więcej osób decyduje się jednak na bardziej radykalne sposoby. Jednym z najskuteczniejszych jest elektryczna pułapka na muchy. Urządzenie jest niewielkie i można je zamontować w dowolnym miejscu w mieszkaniu. Jej działanie opiera się na wabieniu much oraz innych owadów światłem UV, przy czym jakikolwiek kontakt wiąże się ze śmiertelnym porażeniem prądu.

Ogromnym uznaniem cieszą się również pułapki przeznaczone do użytkowania na zewnątrz. Pułapki-wabiki można umieścić na balkonie lub powiesić w dowolnym miejscu w ogrodzie. Tego rodzaju pułapki przypominają nieco butelki z charakterystycznym wieczkiem. Są bardzo pojemne, ponieważ mogą pomieścić do przeszło dwudziestu tysięcy owadów. Ze względu na zastosowaną substancję, muchy ochoczo lgną do takowych pułapek, z których następnie nie są w stanie wyjść.

Co zrobić, żeby muchy nie wlatywały do domu?

Muchy w mieszkaniu zawsze są nieproszonymi gośćmi i współlokatorami, których chcemy się pozbyć ze wszelką cenę. Są irytujące, ale przede wszystkim niebezpieczne ze względu na pokrywające je bakterie. Profilaktyka w takich sytuacjach może okazać się skutecznym sposobem na uniknięcie dalszych kłopotów i niepotrzebnych nerwów.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów chroniących domowników przed wlatującymi do wnętrza muchami są moskitiery. Sposób od lat praktykowany i znany na wszystkich kontynentach. To niezwykle wygodny sposób w sezonie letnim, gdy wietrzenia wnętrza jest koniecznością i gdy aktywność much jest wzmożona do granic możliwości.

Moskitiery w oknach są bardzo proste w montażu. Co więcej, będą doskonałym zabezpieczeniem przed natrętnymi muchami, ale jednocześnie spowodują, że nie będziemy odwiedzani przez inne owady, począwszy od pająków, a na kleszczach kończąc. To jedno z najpraktyczniejszych rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę w sezonie letnim. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzą się w chłodniejszych porach roku. To zabezpieczenie, które może służyć okrągły rok. Jest wygodne, skuteczne i całkowicie bezpieczne dla człowieka.

Za zakupem moskitiery przemawia również fakt, że nie jest to wielka inwestycja. Ceny są zależne od rozmiaru okna lub drzwi balkonowych, aczkolwiek zdecydowanie warto się rozważyć taką opcję.