Aplikacje mobilne przeważnie mają bardziej ograniczony (lub nasycony reklamami) wariant bezpłatny, a więcej wygodnych opcji pojawia się za dodatkową opłatą. Niemniej już w wersji „free” możemy wiele zdziałać na korzyść wnętrza.

Room Planer

Ta jedna z najpopularniejszych i najbardziej intuicyjnych aplikacji bazuje głównie na wyposażeniu wnętrz od marki IKEA. Co ciekawe jednak, można zmieniać dowolnie wymiary przedmiotów - przykładowo zamienić stolik kawowy w większy stół nawet na 12 osób. Dostępna jest wersja darmowa z pewnymi ograniczeniami oraz płatna. W aplikacji można pracować nawet bez połączenia z internetem. To świetny wybór nawet dla osób początkujących.

Room Planer

Mieszkanie projektujemy z podziałem na pomieszczenia - dopiero gdy wybierzemy jedno z nich, możemy dopasowywać i ustawiać meble. Wszystko zaś w prosty sposób - poprzez system przyciągania modeli do ścian, a także innych obiektów. Aplikacja pozwala również na tworzenie dość przekonujących wizualizacji. Ciekawy jest też aspekt społecznościowy, ponieważ za projekty dostajemy oceny od innych użytkowników. Element kreatywnej rywalizacji? Czemu nie!

HomeByMe

Prosty i intuicyjny interfejs to jedna z największych zalet tej aplikacji. Do tego dochodzi ponad 20 tysięcy różnorodnych produktów do wykorzystania w projektowanych wnętrzach - w modelu 2D i 3D. W HomeByMe można wirtualnie urządzać zarówno pojedyncze pomieszczenia, jak i całe mieszkanie.

HomeByMe

Punkt wyjścia? Gotowy szablon (a tych jest sporo!) bądź projekt stworzony od zera. Aranżowanie obejmuje przy tym wszystkie elementy wnętrza - od „technicznych” (np. okna i drzwi) przez materiały wykończeniowe po meble, oświetlenie i dekoracje. To także ciekawe źródło inspiracji, bo jak czytamy w opisie aplikacji, użytkownicy przygotowali już ponad 16 milionów projektów.

Houzz

Aplikacja powiązana z dużą platformą wnętrzarską, która ma bardzo dobre oceny i cieszy się sporą popularnością zwłaszcza za oceanem - została nawet wyróżniona przez „The New York Times” i „The Washington Post”. Dla osób początkujących może stanowić wyzwanie, jednak szybko da się rozgryźć jej funkcjonalności.

Houzz

To kolejne narzędzie do wygodnego projektowania pomieszczeń i całych mieszkań z dostępem do ponad 25 milionów zdjęć w wysokiej rozdzielczości, a także bogatym katalogiem produktów. Jedną z ciekawszych opcji jest możliwość szybkiego wkomponowania wybranego produktu w zdjęcie pokoju zrobione telefonem.

Homestyler

To aplikacja przygotowana przez Autodesk, czyli twórcę profesjonalnych programów dla architektów, niemniej świetnie sprawdza się również w przypadku amatorów i osób początkujących. Punktem wyjścia jest albo szablon pustego pomieszczenia (spory wybór!), albo zdjęcie rzeczywistego pokoju, które wykonujemy telefonem, a później wgrywamy do aplikacji (w kadrze musi się znaleźć przynajmniej jeden narożnik oraz część podłogi).

Obsługa jest prosta, intuicyjna, nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Na korzyść warto też zaliczyć dobre odwzorowanie tekstur, mebli oraz dekoracji z prawdziwych katalogów różnych firm.

Homestyler

Magicplan

Aplikacja dla minimalistów - nie stworzymy tu zjawiskowych wizualizacji, ale bardzo szybko pozyskamy informacje praktyczne i wskazówki do prac nad wnętrzem. Stanowi więc świetne narzędzie do planowania. Przykład pracy z aplikacją?

Wędrujemy po mieszkaniu z włączonym aparatem telefonu, dzięki czemu dokonują się właściwe pomiary (nie w 100% idealne, jednak wystarczające). Następnie aplikacja tworzy rzuty pomieszczeń, które można przenieść do tabel i np. policzyć, ile farby potrzeba na pomalowanie ścian. Inne plusy? Przejrzyste wymiarowanie elementów na rzucie czy opcja dodawania cen, nazw i opisów mebli do tworzenia późniejszego kosztorysu.

Magicplan

Floor Plan Creator

Kolejna prosta w użyciu aplikacja, która świetnie sprawdza się podczas urządzania wnętrz. Pracę zaczynamy od przygotowania rzutu pomieszczenia o określonych wymiarach (także w przypadku niestandardowych form, np. zaokrąglonych ścian). Następnie dodajemy meble i wyposażenie oraz generujemy widok 3D. Z gotowym planem możemy też udać się na zakupy i dokładnie sprawdzać, czy interesujące nas meble dobrze pasują do danego pokoju. Przydatną opcję stanowią też automatyczne obliczenia i pomiary np. do zaplanowania okien, drzwi czy instalacji elektrycznych.

Floor Plan Creator

Planner 5D

W tej aplikacji również sprytnie przygotujemy projekt wnętrza, jednak wyróżnia się ona jedną istotną cechą - opcją wirtualnej rzeczywistości. Innymi słowy, możemy nie tylko „narysować” wnętrze, lecz także po nim wędrować! Telefon umieszczamy w goglach VR i rozglądamy się po zaprojektowanym pokoju.

Doświadczenie ciekawe i inspirujące, niemniej trzeba się liczyć z gorszą grafiką niż w znanych nam różnych rozwiązaniach VR. Mankamentem aplikacji jest za to… ogromna liczba reklam (i dodatkowe opcje w zamian za obejrzenie reklamy). Oczywiście możemy jednak skorzystać z wersji płatnej, co rozwiązuje ten często irytujący problem.

Planner 5D

Housecraft

Proste, interaktywne narzędzie, które pozwala zobaczyć wybrane meble i dekoracje w różnych ustawieniach w pokoju. Łatwo też dostosować długość, szerokość oraz wysokość mebli. Różne przygotowane scenariusze można wygodnie zapisać jako szablony, a następnie ze sobą porównywać, by wybrać ten optymalny. Co ważne, wszystko da się podejrzeć w wariancie rozszerzonej rzeczywistości. Aplikacja dostępna jest jednak tylko na iPhone’y i iPady.

Housecraft

AI Home Design Interior Decor

A może by tak zlecić zaprojektowanie wnętrza sztucznej inteligencji? W taki właśnie sposób pracuje ta aplikacja! Wystarczy wgrać zdjęcie pokoju i sprawdzić scenariusze jego urządzenia - wszystkie zaproponowane przez wirtualnego kreatora. To dobre rozwiązanie dla osób, które poszukują inspiracji albo chcą ocenić, jak wyglądałoby dane wnętrze np. w różnych stylach i konwencjach.

AI Home Design Interior Decor

Design Home: Lifestyle Game

Na koniec aplikacja, która ma formę gry symulacyjnej. Wcielamy się w niej w rolę architekta wnętrz. „Pracujemy” z różnymi klientami o równie różnorodnych budżetach, potrzebach i oczekiwaniach. Cała zabawa polega na tym, by wszystko to dobrze pogodzić. Jest to świetna i pouczająca rozrywka zwłaszcza dla praktyków zawodu, ale też osób początkujących - można zrobić niezobowiązujące treningi swoich umiejętności.

Design Home: Lifestyle Game
Autor
Oto 10 przydatnych aplikacji, które pomogą Ci w urządzaniu wnętrz!
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...