Kiedy chcemy kupić ubezpieczenie mieszkania lub domu najpierw ustalmy od jakich zagrożeń chcemy, żeby nasza nieruchomość była chroniona. Ubezpiecznie może obejmować podstawową ochronę od zdarzeń losowych, np. pożaru, powodzi, czy wybuchu gazu, ale także polisa może obejmować włamania i kradzież. Ponadto warto sprawdzić, czy ubezpieczenie domu obejmie też garaż wolno stojący i inne zabudowania na naszej posesji (np. budynek gospodarczy, bramę wjazdową z siłownikiem itp.). Zakres ochrony jest wyszczególnionych w ogólnych warunkach ubezpieczenia, które musimy dokładnie przeczytać. Ważne jest też, by sprawdzić jakie prawa i obowiązki obowiązują stron umowy ubezpieczenia, a także jak będzie ustalana wysokość i wypłata odszkodowania.
Jakie wybrać ubezpieczenie domu lub mieszkania?
Duża liczba firm ubezpieczeniowych i zróżnicowanych ofert pozwala na wybór polisy, która zagwarantuje pełną ochronę domu lub mieszkania w sytuacji wystąpienia wszelkich nieprzewidzianych zdarzeń. To może być kradzież lub powódź. Najlepiej sprawdzić, co obejmuje ubezpieczenie mieszkania online. Zawsze należy przeczytać informacje o ogólnych warunkach ubezpieczenia, czy jeśli chodzi o wykupienie ubezpieczenia mieszkania lub wysokość składki ubezpieczenia mieszkania. Odpowiadamy, na najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie.
Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania lub ubezpieczenie domu?
Na koszt ubezpieczenia mieszkania, czy domu wpływa wiele czynników. Przede wszystkim cena ubezpieczenia nieruchomości zależy od:
- wartości nieruchomości,
- lokalizacji nieruchomości,
- a także typu ubezpieczanego budynku.
Kluczowy jest także oczekiwany przez właściciela zakres ochrony i od tego także zależy, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania lub domu. Cena ubezpieczenia może wynieść kilkadziesiąt, ale również kilkaset złotych rocznie. Składka uzależniona jest każdorazowo od szczegółów konkretnej polisy.
W obliczaniu kosztów ubezpieczenia mieszkania i domu pomagają porównywarki lub kalkulatory online. Dzięki nim można wybrać najbardziej dopasowane ubezpieczenie domu lub mieszkania obejmujące podstawowe ryzyka takie jak pożar lub zalanie. W grę może także wchodzić ochrona mienia ruchomego.
Co obejmuje ubezpiecznie? Czy polisa mieszkaniowa przewiduje także ubezpieczenie ruchomości domowych?
Większość umów ubezpieczeniowych uwzględnia ochronę ruchomości domowych. Są to meble, sprzęt elektroniczny lub inne wyposażenie mieszkania. Może chodzić także o zabezpieczenie sprzętu fotograficznego lub sprzętu sportowego, a więc przedmiotów o dużej wartości.
Zawsze należy dokładnie przeanalizować, co jest ujęte w ubezpieczeniu mieszkania i czy występuje wyłączenie odpowiedzialności w konkretnych sytuacjach. Dzięki szerokiej ofercie ubezpieczeniowej dostępnej pod adresem www.ubezpieczeniemieszkania.pl właściciele nieruchomości mogą ubezpieczyć szeroką gamę domowych sprzętów.
Czy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej na dom jest obowiązkowe?
Pomimo tego że ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w przypadku mieszkań nie jest obowiązkowe, warto jednak rozważyć taką opcję. W końcu ubezpieczenie oc daje dużą ochronę przed nieprzewidzianymi sytuacjami i związanymi z tym kosztami.
Może chodzić np. o przypadkowe zalanie sąsiada. Wykupując takie ubezpieczenie, zyskujemy dodatkową ochronę dla siebie, ale także dla osób trzecich.
Ubezpieczenie nieruchomości w przypadku wynajmu: ubezpieczenie OC mieszkania dla najemcy
Ubezpieczenia nieruchomości są także istotne z punktu widzenia właścicieli wynajmujących mieszkanie. Tu także polisa zabezpiecza właściciela, ale również najemców. Szczególnie wtedy warto ubezpieczyć mienie ruchome takie jak wyposażenie łazienek i kuchni lub instalacje elektryczne.
Najemcy także mogą wykupić ubezpieczenie oc na wszelki wypadek, gdyby w przyszłości wystąpiły szkody w wynajmowanej nieruchomości. Polisa zapewnia wówczas większe poczucie bezpieczeństwa dla obydwu stron.
Jaki wpływ na ubezpieczenie domu ma wysokość kredytu hipotecznego?
Banki niezwykle często przed udzieleniem kredytu wymagają tego, aby dom lub mieszkanie były ubezpieczone. Wysokość kredytu ma także znaczenie na zakres polisy. Najczęściej wymaga się ubezpieczenia murów, mienia ruchomego i wykupienia oc. Jeżeli decydujemy się na ubezpieczenie mieszkania lub domu w ramach kredytu hipotecznego, to warto sprawdzić, czy polisa jest dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb.
Ubezpieczenie domu w nagłych wypadkach
Pożar, zalanie lub wichura mogą wyrządzić szkody bardzo znaczne, a jednocześnie trudno przewidzieć taką sytuację. Dzięki polisie mieszkaniowej właściciel ma dostęp do natychmiastowej pomocy i wsparcia finansowego w życiu prywatnym.
Ubezpieczenie domu i mieszkania przewidywać może np. uszkodzenie instalacji elektrycznej, szkody wyrządzone po powodzi, ale może chodzić także o akty wandalizmu.
W ramach wielu polis ubezpieczeniowych gwarantowana jest także ochrona garażu lub piwnicy, a więc mówimy o pomieszczeniach przynależnych. Tam również może się znajdować mienie ruchome. Poza tym wybierając ubezpieczenie domu warto także zwrócić uwagę na instalacje fotowoltaiczne i budynki gospodarcze.