Awateef to arabskie imię żeńskie oznaczające uczucia, ale studio projektowe Knockoutdesign nadało mu jeszcze jedno znaczenie. Wraz z żydowsko-arabską organizacją non-profit Sindyanna of Galilee, zajmującą się poprawą sytuacji arabskich kobiet i rolników, prowadzi projekt Awateef, którego celem jest walka o lepszy świat dzięki designowi.

Cztery Polki - projektantki z Knockoutdesign, przy pomocy lokalnych rzemieślników tworzą wazony, kosze do przechowywania rozmaitych przedmiotów, lampy i inne produkty z rattanu. Tradycyjną lokalną technikę wyplatania połączono z technologią cięcia laserem, dodano także części aluminiowe.

- Połączyłyśmy urok, jaki mają w sobie dzieła rzemieślników z precyzją i możliwościami, które zapewniają technologie produkcji przemysłowej - tłumaczą Polki. Zysk ze sprzedaży produktów przekazywany jest kobietom z Kfar Manda, wioski w Galilei w północnym Izraelu i na Terytoriach Okupowanych Palestyny. Żyją tam wyłącznie Arabowie i jest najwyższy odsetek bezrobocia w kraju, zwłaszcza wśród pań.

Tekst: Agnieszka Kowalska
Zdjęcia: www.knockoutdesign.eu