To, co wyróżnia ten hotel spośród wszystkich innych na świecie, to jego wnętrze. Ale nie tyle wystrój, co wielkość. To najmniejszy hotel świata - ma zaledwie 4 metry kwadratowe. Sleepbox to kostka z płyt mdf, szkła i metalu z włóknem szklanym.

Sleepbox jest dostępna z jednym, dwoma i trzema łóżkami. Posiada klimatyzację, jest w niej też telewizor plazmowy, gniazdo dla laptopów i telefonów komórkowych, a nocna szafka ma wbudowaną lampkę pomocną podczas czytania. Ponadto na wyposażeniu jest alarm, domofon i sejf. Konstrukcja to przytulny pokój, gdzie goście mogą spać, wypocząć i zrelaksować się przed kolejnym etapem podróży. Matowe okna i żaluzje z napędem elektrycznym zapewniają prywatność.

- Sleepbox pozwala w nieprzewidzianych okolicznościach bezpiecznie i niedrogo przeczekać noc lub po prostu zabić kilka godzin bez pozostawiania bagażu w przechowalni - mówią rosyjscy autorzy projektu, Alexey Goryainov i Michaił Krymov z Arch Group.

Mobilna kostka może stanąć na stacjach kolejowych i lotniskach, w centrach handlowych. Jest pomyślana dla tych zmęczonych podróżnych, których pociąg lub samolot się spóźnił albo z wyprzedzeniem nie zarezerwowali pokoju w hotelu. Można ją wynająć na krótko - od 30 minut do kilku godzin. W połowie sierpnia 2011 pierwszy Sleepbox został zainstalowany w Moskwie.

Tekst: Agnieszka Kowalska
Zdjęcia: www.arch-group.org