Trudno dociec, czy lepsze są tu potrawy i drinki, czy wystrój wnętrz, w których się je podaje. Oto lista najpiękniejszych restauracji i barów świata, które stały się nie tylko rozpustą dla żołądka, ale i dla oka.

Restauracja BanQ znajduje się bowiem w byłym Penny Savings Bank w Bostonie, w budynku z 1917 roku. Od dnia otwarcia w 2009 roku budzi zachwyt nie tyle kulinarnych mediów branżowych, co raczej wnętrzarskich. Miejsce wygrało nawet w konkursie Wallpaper Design Award na "najlepszą nową restaurację". A to za sprawą wystroju autorstwa biura architektonicznego Office dA.

Cechą charakterystyczną jest 1068 paneli ze sklejki, które rozpościerają się na całej powierzchni lokalu. Drugiej takiej samej żerdzi nie ma. Całość ekologicznego wystroju uzupełniają drewniane podłogi, stoły i wykończenia siedzisk.

Armani Ristorante mieści się w Ginza Tower w Tokio, budynku, który ma ponad 7 tys. metrów kwadratowych. A w nim sklepy trzech marek mody należących do włoskiego kreatora - Giorgio Armaniego, do tego spa, linia przedmiotów do domu Armani Casa i restauracja. Armani zainwestował w ten projekt 20 mln dolarów i nie chciał ryzykować - pracę zlecił sławnemu małżeństwu architektów: Dorianie i Massimilliano Fuksas.

- "Inspirowaliśmy się estetyką japońską. Już na fasadzie budynku chcieliśmy mieć coś, co będzie się kojarzyło z kulturą Japonii. Doriana wpadła na pomysł, by pojawił się tu motyw dekoracyjny w postaci małych świecących lampek, które są typowe dla tego kraju"- opowiadał projektant w wywiadzie dla "Time". W środku dużo złota, elementów bambusa i mebli z luksusowych materiałów. Efekt? To 12 pięter elegancji i minimalizmu.

Water Bar w Sydney to najbardziej stylowy bar w mieście i jeden z najpopularniejszych. Wyróżnia go to, co na zewnątrz, i to, co wewnątrz. Mieści się w nadbrzeżnym magazynie. To olbrzymi drewniany budynek charakteryzujący się biało-niebieską fasadą, ale największe wrażenie robi jego lobby - wysokie po sam dach, piętra są tylko po bokach budynku. To tam mieści się 100 pokoi hotelowych BLUE Sydney. Zaś na środku jest Water Bar, z szarymi eleganckimi kanapami i fotelami.

Projekt Cate Young tak bardzo się spodobał, że lokal wygrał w wielu prestiżowych konkursach na "bar roku" w Australii, a także został laureatem "One of the top 10 bars in the world" magazynu Condé Nast Traveler. Już lepszej rekomendacji mieć nie można.

Peacock Dinner Club w Göteborgu to połączenie minimalizmu z elegancją i futurystyką. Autorzy, architekci z biura OlssonLyckefors, postawili na nowoczesny miks: na ścianach są wzory z kolorowej mozaiki Bisazza, siedziska zrobione z czarnej skóry, a krzesełka barowe projektu Konstantina Grcica - z plastiku. Dzięki odpowiednio zaprojektowanemu oświet-leniu całość przypomina wyrafinowany statek kosmiczny.

tekst: Agnieszka Kowalska
zdjęcia: serwisy prasowe firm