Są oryginalni, niepowtarzalni, a ich projekty awangardowe i kreatywne. Oto lista najlepszych projektantów w Polsce!

Szukam rozwiązań trwałych 

Projektowanie to nie tylko mój zawód, to jednocześnie sposób patrzenia na wiele aspektów otaczającego mnie świata. Odebrałem kierunkowe wykształcenie, niemal każdego dnia rozwijam i pielęgnuję moje umiejętności. Szeroko rozumiana potrzeba kreacji, porządkowania i naprawiania, odkąd pamiętam, stanowiła integralną część mojej natury. Myślę, że w ten sposób staram się czynnie przeciwstawiać wszystkiemu, co uważam za bezmyślne, złe, brzydkie… Oczywiście nie liczę, że zmienię świat, ale to, co zależy ode mnie, musi go naprawiać.

Roland Stańczyk - RS Studio Projektowe

Rozprzestrzeniając porządek walczę z bezładem. Wierzę w ciągłość rozwoju. Wybieram ewolucję i boję się rozwiązań rewolucyjnych. Nie odrzucam przeszłości. Dostrzegam ciągłość historii estetycznej od starożytności do dekonstruktywizmu. Problem mam z analizą estetyczną naszej codzienności, podporządkowanej chwilowym modom, komercyjnie kreowanym trendom, wymyślanym potrzebom. Czasami uspokaja mnie myśl, że w tych pogmatwanych stylowo czasach nadal powstają piękne obrazy, rzeźby, przedmioty…

Bliska jest mi natura. Zawsze była. Jej dewastowanie boli. Zakłóca ciągłość rodzinnych wyjazdów – niegdyś wspaniałe miejsca odchodzą pod naporem „śmiercionośnych” zmian. Co zostawimy następcom? Dzikich miejsc jeszcze wciąż nie brakuje. Szukamy ich wspólnie, całą rodziną. Przyroda inspiruje mnie i motywuje do pracy. W czasach, gdy tak łatwo zastępujemy jedne rzeczy drugimi, szukam rozwiązań trwałych, które mogą zostać na dłużej. Projektując, znajduję przyjemność w zgłębianiu historii i kontekstu budynków oraz przedmiotów, które przetrwały stulecia.

Tutaj często pasja zawodowa łączy się z moją miłością do literatury. Przetwarzam klasyczne rozwiązania na język współczesny i łącze je z nowymi technologiami. Staram się, aby wnętrza, za które biorę odpowiedzialność, wciąż podobały się pomimo upływu lat. Czy tak będzie? Czas przyniesie odpowiedź.

Jasno zdefiniowany styl

Dorota Kuć i Karina Snuszka ukończyły Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej, studiowały także na Politecnico di Milano i Universita di Perugia, a od ponad 15 lat prowadzą w Warszawie autorskie studio architektoniczne. MoodWorks ma jasno zdefiniowany styl. Estetyka, w której projektują Karina i Dorota zasadza się nie tylko na eklektycznym połączeniu wysokiej klasy materiałów i wyposażenia.

Wyróżnia ją przede wszystkim autorska paleta kolorystyczna oraz rzadka umiejętność wplatania oryginalnej sztuki w tkankę każdego projektu. W portfolio Mood- Works znajdują się projekty wnętrz w najbardziej prestiżowych lokalizacjach rezydencjalnych w Polsce i zagranicą, biura największych polskich i międzynarodowych korporacji.

Dorota Kuć i Karina Snuszka - Mood Works

Realizacje studia były wielokrotnie publikowane w mediach polskich i zagranicznych. MoodWorks jest również laureatem wielu nagród w prestiżowych międzynarodowych konkursach projektowych: A’Design Awards w latach 2015–2017, CBRE Office Superstar Central & Eastern Europe oraz International Property Awards – „Best Office Interior Europe” za projekt warszawskiego biura kancelarii prawnej Linklaters. Odpowiadały również za projekt wnętrz siedziby kancelarii prawnej White & Case oraz biur potentata medialnego VIACOM.

Uważnie słucham i obserwuję

Nazywam się Marta Kwiecień–Dąbska i na co dzień zajmuję się projektowaniem wnętrz oraz stylizacją. Mój zawód wziął się z zamiłowania do tworzenia wyjątkowych i pięknych przestrzeni. W pracy cenię szczerość i profesjonalizm. Jestem odważna w działaniu. Nie boję się wyzwań i trudnych projektów. Przywiązuję dużą wagę do detali. Staram się, aby każda przestrzeń była idealnie zaplanowana. Nowy projekt to dla mnie wyzwanie a każdy wnętrze jest inną historią – inni właściciele, ich pasje i potrzeby.

Marta Kwiecień - Dąbska

Inspirację czerpię ze spotkań z właścicielami, uważnie słucham i obserwuję. Tworząc nowy projekt korzystam z nieograniczonych zasobów wyobraźni, doświadczeń i wspomnień. Inspirują mnie podróże, miejsca, które widziałam, ale też te, które chcę zobaczyć. Zachwyca mnie różnorodność i uczę się uważności na szczegóły.

Od lat praktykuję jogę, która jest dla mnie azylem. Chwilą, gdy jestem sama ze sobą. W życiu osobistym cenię sobie prywatność. Na co dzień prowadzę zdrowy tryb życia, jestem wegetarianką, mam cudownego męża Michała i psa o imieniu Yoshi, z którym wprost uwielbiamy spacerować.

Zawsze patrzy w przyszłość

Niepowtarzalny styl, wysoka jakość produktów oraz oryginalne kolekcje – po tym właśnie można poznać dzieła Agnieszki Pudlik, projektantki i właścicielki firmy BBHome.

Agnieszka Pudlik BBHome

Jako pierwsza w Polsce lansowała styl Modern Classic, który łączy klasyczne wzory ze współczesnymi materiałami oraz nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi, a który szybko podbił serca Polaków. Agnieszka wciąż jednak szuka nowych wyzwań i inspiracji, bowiem nie zamierza spoczywać na laurach. Jej największą życiową misją jest dawanie ludziom wnętrz i przedmiotów, które będą ponadczasowo piękne.

Siła w różnorodności 

Monika i Adam Bronikowscy są partnerami w biznesie i w życiu prywatnym. Wyróżniani w wielu konkursach polskich i międzynarodowych, m.in. International Property Awards, A’Design Award and Competition, German Design Awards oraz The International Design & Architecture Awards (organizowany przez czołowy brytyjski magazyn „design et al”).

Monika i Adam Bronikowscy - Hola Design

W ostatnich latach ich Pasterska Chata w Kluszkowcach została obsypana takimi prestiżowymi nagrodami jak Red Dot Design Award, THE ICONIC AWARDS, The International Design Awards (IDA) czy The WAN Awards. Założona przez nich pracownia architektury wnętrz HOLA Design działa zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. W swoim portfolio posiada setki zrealizowanych projektów. Jest członkiem i partnerem międzynarodowych stowarzyszeń oraz organizacji branżowych skupiających i propagujących najlepsze pracownie projektowe. Należy do HOLA Grupa Projektowa, w skład której wchodzi także biuro architektoniczne EXTERIO.

„Prezentując nasze projekty na Facebooku czy Instagramie często używamy dwóch hasztagów: #odpowiadamynapotrzeby oraz #siławróżnorodności. To w skrótowej formie oddaje nasze myślenie o projektowaniu. Po pierwsze, potrzeby Klienta. Odpowiadanie na nie to jedyna gwarancja codziennego komfortu użytkowania wnętrza, które powstaje.

Po drugie, różnorodność stylów, w których się poruszamy. Niezamykanie się w jednym daje nam architektom szansę na twórczy rozwój a klientom – szansę na spełnienie ich własnych (a nie tylko projektanta) marzeń o nowym domu. Rozważania o modach czy trendach nigdy nie były nam szczególnie bliskie. To, na co priorytetowo zwracamy uwagę, to ponadczasowość, spójność, konsekwencja i wynikowość. Na poziomie inspiracji niezawodna okazuje się być dla nas od lat natura. Za to ją prywatnie kochamy, a w pracy – szanujemy!”

Harmonia w życiu i projektach

Projektuję wnętrza od piętnastu lat i doskonale wiem, jak duże znaczenie ma w naszym życiu stworzenie domu. To proces, wymagający wzajemnego poznania, zrozumienia, cierpliwości… Dlatego nigdy nie tworzę w pośpiechu – znajduję czas na długie rozmowy, wspólne poszukiwanie inspiracji, wizyty w galeriach sztuki, wybór detali. Często nawiązują się w ten sposób ciepłe relacje.

Anna Koszela

Moje realizacje były nagradzane w międzynarodowych konkursach (między innymi European Property Awards), ale to zaufanie klientów przynosi mi największą satysfakcję. Inspiracji szukam w tym, co mnie otacza – sztuce, modzie, naturze. Na co dzień praktykuję jogę, która pozwala mi zachować harmonię, widoczną również w moich projektach. Ważne jest dla mnie zachowanie odpowiednich proporcji, równowagi, prawdziwość.

Nigdy nie tworzę w oderwaniu od danego miejsca, dążę do tego, by wnętrze korespondowało z otoczeniem, nawiązywało z nim dialog. Projektując, pamiętam o ekologii – często wykorzystuję w realizacjach przedmioty vintage, które nadają przestrzeniom osobisty charakter. Uważam, że miejsca, w których mieszkamy, powinny odzwierciedlać nasz styl życia, przyzwyczajenia, gust – wtedy i tylko wtedy będziemy mogli nazwać je domem.

Szczegóły są ważne

Biuro architektoniczne MADAMA to duet kreatywnych i doświadczonych architektów. Ich celem jest aranżowanie unikalnej atmosfery wnętrz już na poziomie projektu. Przestrzenie stworzone przez MADAMA inspirują i wyzwalają pozytywną energię.

Marta Drzymała, Agata Frątczak Pracownia MADAMA

Architekci MADAMA są obecni podczas całego procesu projektowania, począwszy od koncepcji aż do końca jej realizacji. Gwarancją spektakularnego efektu jest przywiązanie wagi do szczegółów i dobór świetnej jakości materiałów.

Każdy projekt to powód do dumy

W każdym realizowanym przez Decoroom projekcie uważnie wsłuchujemy się w oczekiwania klientów, wspólnie dyskutujemy o walorach przestrzeni i szukamy najlepszych pomysłów. Zaglądamy również do wnętrz komercyjnych.

Dla zachowania autentyczności projektu, sięgamy głębiej, nawiązujemy partnerski kontakt z klientem, budujemy relację, dzięki której możemy wyczuć jakie wnętrze będzie spełnieniem jego marzeń.

Adam Budzyński - Decoroom

Nasz zespół składa się z pasjonatów, mających wieloletnie doświadczenie w pracy nad projektami różnego zakresu, dzięki czemu doskonale się uzupełniamy. Zwykle wspólnie dopracowujemy szczegóły, poszukujemy odpowiednich form i ciekawych rozwiązań, by każdy skończony projekt był powodem do dumy dla całej pracowni.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat udało nam się zgromadzić grupę profesjonalistów z różnych dziedzin odpowiadających za obsługę klientów, projektowanie i nadzór nad prawidłową realizacją. Rozumiemy zróżnicowane potrzeby i możliwości, dlatego oferujemy trzy różne pakiety: VIP, Premium i Standard. Współpracujemy z zaufanymi fachowcami w branży wykończeniowej oraz z najlepszymi dostawcami elementów wyposażenia wnętrz.

Zachowanie równowagi

Jesteśmy współtwórczyniami agencji projektowej specjalizującej się w kompleksowych realizacjach z zakresu home & living. Oprócz projektów architektury wnętrz zajmujemy się także fotografią, tworzeniem koncepcji kreatywnych, stylizacją oraz scenografią. Podstawą każdego projektu jest dla nas autentyczność.

JAM Kolektyw Jola Skóra Anna Olga Chmielewska

Dbamy o zachowanie równowagi pomiędzy potrzebami klientów a autorską wizją, między komfortem a estetyką, nadążaniem za bieżącymi trendami a proponowaniem trwałych rozwiązań. Lubimy tworzyć i fotografować przestrzenie, w których dobry projekt wnętrza ożywa poprzez osobiste historie mieszkańców.