Masywne a lekkie, naturalne a ekologiczne, proste a efektowne. Seria stolików Cork autorstwa Jaspera Morrisona oparta jest na przeciwieństwach.

Stolik Cork - ekologiczny mebel

Gdybyśmy z bogatego portfolio Jaspera Morrisona chcieli wyjąć tylko jeden, modelowy projekt jego autorstwa, byłby to stolik Cork. Masywny, ale lekki, wykonany z naturalnego materiału, lecz w pełni ekologiczny (właściwie pielęgnowane drzewo korkowe rośnie przez dziesięciolecia, dając wysokiej jakości korę), prosty w formie, ale jeśli zestawi się go w kompozycji - bardzo efektowny!

Bazowa wersja stolików Cork składa się z trzech prostych form. Tyle wystarczy, by powstała efektowna kompozycja.

Jasper Morrison znany jest ze swojej wręcz organicznej niechęci do efekciarstwa. Prosto zarówno żyje, jak i pracuje. Kiedyś podczas konferencji prasowej zapytany został, czym jest dla niego projektowanie. „Pracą” - odpowiedział.

Jasper Morrison
(ur. 1959 w Londynie) Dzieciństwo spędził w USA, gdzie jego ojciec pracował w międzynarodowych agencjach reklamowych. Jako nastolatek obejrzał wystawę Eileen Gray w londyńskim Victoria and Albert Museum, postanowił wówczas zostać designerem. Znany jest z projektowania rzeczy maksymalnie uproszczonych i funkcjonalnych.

Oczywiście dla dziennikarza taka rozmowa jest męką, ale dla użytkownika produktów, które wyszły z jego studio, liczy się przede wszystkim funkcjonalność. A tu zdaniem Jaspera Morrisona nie ma miejsca na kompromisy.

Ekologiczne, naturalne, przyjemne w dotyku trwałe i lekkie. Jak na tak proste meble stoliki Cork mają bardzo wiele zalet. Producent Vitra.

Ozdobniki usuwa bez mrugnięcia powieką, natomiast nad funkcjami urządzeń pracuje bez wytchnienia. I patrząc na stolik Cork, który na pierwszy rzut oka jest prosty, jak nie przymierzając konstrukcja młotka, widzimy, że ma to sens. Czego bowiem oczekujemy od stolika? Żeby był stabilny, ale mobilny!

Seria stolików Cork została z czasem poszerzona o akcesoria, między innymi tace.

Mocna, nieco przysadzista konstrukcja zapewnia to pierwsze, a użycie kory korkowej to drugie. A niejako przy okazji stolik Cork zyskał status bestsellera szwajcarskiej firmy Vitra i miejsce wśród ikon designu.

Autor
Korkowe meble Jaspera Morrisona
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...